Osm důvodů, proč se novým americkým prezidentem stal Obama

  18:59aktualizováno  18:59
Miami (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Je mladý a relativně nezkušený, přesto dokázal Barack Obama vyšplhat až na nejvyšší post v americké politice. V osmi bodech se pokusíme vysvětlit, co mu pomohlo na jeho cestě, která se už zapsala do amerických dějin.

Barack Obama, vítěz prezidentských voleb. | foto: Morry GashČTK

Čtěte ve čtvrtek v MF DNES

Obama

Čtvrteční vydání deníku MF DNES nabídne 12 stran reportáží, analýz, fotografií, grafů a různých zajímavostí z amerických prezidentských voleb.

.

1. Nekandidoval za republikány
John McCainV Americe se před prezidentskými volbami říkalo, že by demokraté mohli nasadit i Mickey Mouse a vyhráli by. Šance republikánů totiž od počátku snižoval současný prezident George W. Bush, který zklamal americké voliče. Nejdříve se jim nelíbila zdlouhavá válka v Iráku a poté se zhroutila ekonomika. Baracku Obamovi stačilo, aby během celého volebního souboje zdůrazňoval, že republikán John McCain souhlasil s Bushem v 90 procentech věcí.

2. Klíčové vítězství v primárkách v Iowě
Do primárek v Iowě nastupoval Barack Obama jako relativně neznámý senátor z Illinois. Proti němu stála rozjetá Hillary Clintonová, o které si mnoho expertů myslelo, že musí vyhrát. Obamova myšlenka změny už tehdy nadchla mnoho mladých lidí, kteří pro něj byli ochotní dobrovolně pracovat. Ti obcházeli voliče dveře od dveří a dokázali je přesvědčit, že Afroameričan je ten pravý kandidát do těžkých časů. Zrodil se vítěz.

44. prezident USA = demokrat Obama

Souhrn dění okolo amerických prezidentských voleb

3. Slíbil změnu a s ní i naději
George W. Bush komentuje v Růžové zahradě Bílého domu výsledky prezidentských volebBez dobrého programu, či spíše sloganu, jak by řekli cynici, kandidát nevyhraje. Změna a naděje, to jsou dvě slova, která Obamu katapultovala do Bílého domu. Zpočátku šlo o trochu prázdná vyjádření. Obama se jimi snažil odlišit od ostatních kandidátů. "Neušpinil jsem se washingtonskou politikou ovládanou lobbisty a budu se snažit o to, abych sjednotil zemi hluboce rozdělenou politikou George W. Bushe," říkal během celé kampaně. Postupně jeho slova dostala další rozměr. Slíbil, že sníží daně 95 % lidí a zavede zdravotní pojištění, které bude dostupné pro všechny Američany. I když se v těchto volbách podařilo demokratům získat většinu křesel v obou komorách Kongresu, bude to mít složité kvůli finanční krizi. Už v interview pro CNN před několika dny přiznal, že krize je prioritou číslo 1 a pak se uvidí.

4. Ekonomická krize přišla zrovna včas
Každý kandidát potřebuje trochu štěstí. K Baracku Obamovi se obrátilo s vypuknutím ekonomické krize. Až do té doby totiž John McCain vedl v celostátních průzkumech obliby. Pád burzy a rozpačité chování jeho soupeře, který byl známý svou neznalostí ekonomiky, dostaly Obamu do sedla.

Zdědil slábnoucí ekonomiku

USA se potýkají s nejvážnějšími problémy za 70 let

5. Dostavili se noví voliči
Příznivec Baracka Obamy na povolebním shromáždění v Grand parku v Chicagu.Obamův program změny přitáhl do politiky lidi, kteří k ní byli dříve apatičtí. Největší nadšení vyvolal mezi Afroameričany a mladými lidmi, pro které byl dříve Washington příliš vzdálený.

6. Tajemství skvělého volebního týmu
Obamova kampaň, vedená Davidem Axelrodem a Davidem Plouffem, šlapala jako namazaný stroj. V úzkém týmu fungovala absolutní loajalita. Nenapadali se na veřejnosti na rozdíl od kampaní Hillary Clintonové a Johna McCaina. Měli k dispozici armády dobrovolníků.

Pryč z Iráku, na Mars pomaleji

Co Obama slíbil? Chce napravit Bushovy chyby

7. Přišel na to, jak získat finance
Úspěšná kampaň se nedá připravit bez peněz a těch Barack Obama nasbíral nejvíc. Jako první kandidát v historii nefinancoval prezidentskou kampaň ze státních peněz, ale spolehl se jen na soukromé finanční zdroje. Umožnily mu to moderní technologie a internet. Velkou většinu peněz z rekordních 660 milionů dolarů získal od drobných střadatelů přes internet. I proto mohl televize zahltit svými reklamami.

8. Podpora se hrnula ze všech stran
Podpořily ho významné osobnosti napříč politickým spektrem. Stály za ním televizní a hudební hvězdy jako Barbra Streisandová nebo Oprah Winfreyová a schválil ho i bývalý Bushův ministr zahraničí Colin Powell. V době ekonomické krize byla důležitá i podpora známého mága finančních trhů Warrena Buffetta.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz