Protest proti očkování (21. listopadu 2021) | foto: Profimedia.cz

Bič na odmítače očkování. Rakousko chce tresty za zlehčování holokaustu

  • 173
Rakouská vláda chce nové postihy za zlehčování zločinů nacismu a popírání holokaustu. Reaguje tím na demonstrace odpůrců povinného očkování proti koronaviru, kteří jako symbol používali žluté hvězdy.

Podle rakouské ministryně spravedlnosti Almy Zadičové ze strany Zelených je nutné trestat a netolerovat jakékoliv zlehčování holokaustu či jiných nacistických zločinů proti lidskosti, píše agentura Reuters.

Odpůrci povinného očkování proti koronaviru na demonstracích nosili žluté hvězdy podobné těm, jaké nacisté nutili nosit Židy v rámci rasové diskriminace, která vyvrcholila vyhlazovacími tábory. Demonstranti měli v symbolu napsané „nenaočkovaný“ místo „Žid“.

Podobně jako v Německo tak i v Rakousku zákony zakazují nacistické symboly, obnovu nacistické strany či oslavování hitlerovského režimu. Legislativa také trestá „hrubé zlehčování“ zločinů.

Podle stávajících zákonů nelze jednání demonstrantů proti povinnému očkování proti koronaviru postihnout. Vláda konzervativců a Zelených chce odstranit ze znění zákona právě označení „hrubý“.

Rakouský antivaxer se z covidu léčil bělidlem, doma po dvou dnech zemřel

Schválení novely si vyžaduje většinu dvou třetin poslanců. Vládní koalice tak bude muset hledat podporu také u opozice. Největší opoziční strana, což jsou sociální demokraté, uvedla, že se k novele vyjádří, až vláda předloží paragrafované znění. Další velká opoziční skupina, Svobodná strana Rakouska (FPÖ), zavedení povinného očkování proti koronaviru odmítala.

Novela zákona by měla také umožnit dát výpověď státním zaměstnancům, kteří zákon poruší. Podle agentury Reuters tím vláda reaguje na případ vojáka, který byl odsouzen za porušení zákona, protože si oblékl nacistickou uniformu. I po vyměření trestu ale mohl dál sloužit v armádě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video