Křesťanka v bazilice Narození Páně (23. prosince 2010)

Křesťanka v bazilice Narození Páně (23. prosince 2010) | foto: AP

OBRAZEM: Do Betléma se sjely tisíce křesťanů, hotely mají plno

  • 12
Místo údajného narození Krista naplno ovládla slavnostní vánoční atmosféra. Do Betléma si ji přijely prožít tisíce poutníků z celého světa. Světová média ale zároveň připomínají stále obtížnější situaci křesťanů v kolébce jejich náboženství.

Dění vyvrcholí půlnoční mší v kostele svaté Kateřiny, který přiléhá k bazilice Narození Páně. Bude ji sloužit latinský patriarcha Jeruzaléma Fuád Tval a přítomni budou nejvyšší palestinští představitelé.

Betlémské úřady čekají, že město o Vánocích navštíví 90 tisíc lidí. Všechny hotely hlásí plno až do 26. prosince. Izraelské úřady letos vydaly povolení k návštěvě i pro 7000 palestinských křesťanů z okupovaného západního břehu Jordánu a pro 500 z pásma Gazy.

Palestinští skauti vyhrávají před bazilikou Narození Páně v Betlémě (23. prosince 2010)Nigerijská jeptiška v bazilice Narození Páně v Betlémě (23. prosince 2010)

Izraelská armáda dostala příkaz, aby průchod křesťanských poutníků do města usnadňovala. Betlém je na západním břehu Jordánu za bezpečnostní bariérou, kterou Izrael kolem tohoto území postavil. Z necelých 30 tisíc obyvatel Betléma tvoří křesťané jen asi pětinu a jejich počet se snižuje.

Vyfouklá postava Santa Clause v Betlémě (23. prosince 2010)

Vyfouklá postava Santa Clause v Betlémě (23. prosince 2010)

Vatikánský rozhlas citoval jednoho místního novináře - arabského křesťana, podle něhož je postavení křesťanů ve městě "dramatické", a to kvůli posilování islámského fundamentalismu na palestinských územích.

Rozhlas také uvedl, že ze stejného důvodu zmizel z některých suvenýrů prodávaných v Betlémě kříž. Týká se to třeba triček s potiskem baziliky Narození Páně - ta je na nich bez kříže.

Křesťanští poutníci v bazilice Narození Páně (23. prosince 2010)Křesťanští poutníci v bazilice Narození Páně (23. prosince 2010)

O problémech křesťanů na Blízkém východě se nedávno zmínil i papež Benedikt XVI. a tento týden je znovu připomněl jeruzalémský patriarcha Tval. Jejich největší znepokojení se však netýká palestinských území, ale Iráku, kde bylo nedávno několik desítek křesťanů zabito a několik tisíc jich odešlo ze země. (Irácká al-Káida utopila bagdádský kostel v krvi)

Křesťanka v bazilice Narození Páně (23. prosince 2010)

Křesťanka v bazilice Narození Páně (23. prosince 2010)

Půlnoční mše, kterou dnes bude patriarcha sloužit, se zúčastní také předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Samospráva má pod kontrolou jen západní břeh Jordánu; pásmo Gazy kontroluje radikální palestinské hnutí Hamas.

Betlém

Betlém leží na Západním břehu Jordánu pod palestinskou správou, přibližně 10 km jižně od Jeruzaléma. Na místě údajného narození Ježíše Krista stojí chrám Narození Páně. Jednu z nejstarších křesťanských svatyní postavila svatá Helena, matka římského císaře Konstantina Velikého. Po druhé světové válce se do města stáhlo množství arabských uprchlíků z oblastí obsazených Izraelem a křesťané ztratili většinu na úkor muslimů. Během šestidenní války v roce 1967 byl Betlém spolu s celým Západním břehem Jordánu obsazen Izraelem. Podíl křesťanů v Betlému každoročně klesá, zejména kvůli emigraci a celkově nižší porodnosti než u muslimské populace.

Zdroj: Wikipedia

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video