Barack Obama odpovídá na dotazy čtenářů

Barack Obama odpovídá na dotazy čtenářů | foto: Reuters

Obama pomalu slaví vítězství, podle Clintonové předčasně

  • 35
V USA začalo další kolo bitvy o demokratickou nominaci na prezidenta. Kolbištěm Baracka Obamy a někdejší první dámy Hillary Clintonové jsou tentokrát státy Oregon a Kentucky. Zatímco v prvním vede podle průzkumů jasně Obama, ve druhém dostává od Clintonové "na frak".

Ačkoli klání ještě oficiálně není rozhodnuto, Obama chce dnes oznámit vítězství v počtu získaných delegátů. Podle dosavadních propočtů mu jich totiž stačí získat pouhých sedmnáct, aby získal na svou stranu nadpoloviční většinu.

To by mohlo hrát velkou roli na nominačním sjezdu Demokratické strany, kde se bude rozhodovat, koho partaj vyšle do listopadových voleb. Ani jednomu z kandidátů se sice do konce primárek nepodaří získat potřebnou jistotu 2 026 delegátů, avšak pomyslný jazýček vah je nyní na Obamově straně.

Clintonová se ale nehodlá vzdát. A dnešní primárky na tom zřejmě nic nezmění. Newyorská senátorka totiž počítá s přízní takzvaných superdelegátů. Zatím ale svůj boj prohrává i na této frontě. Přesto tvrdošíjně odmítá ze zdlouhavého boje, který podle mnohých straně škodí, odstoupit.

V pondělí zopakovala, že právě ona bude silnějším soupeřem republikánskému kandidátovi Johnu McCainovi. Její spolupracovníci se neváhali pustit do Obamy. "Předčasná vítězná kolečka a falešná vítězná oznámení nejsou žádoucí. Vyhlásit, že 'mise je splněna', ještě neznamená, že tomu tak je," prohlásil podle ČTK mluvčí Howard Wolfson v narážce na transparent, který visel nad prezidentem Georgem Bushem, když před pěti lety oznamoval konec bojů v Iráku.

Hillary Clintonová

Clintonová má dluhy, Obamu podpořil bývalý člen Ku-klux-klanu
Obamu, který by byl prvním černochem v Bílém domě, podpořil i senátor ze Západní Virginie Robert Byrd, který je nejdéle sloužícím senátorem v americké historii a kdysi byl členem Ku-klux-klanu a stavěl se proti zákonům zrovnoprávňujícím černochy.

Kampaň Clintonové se také propadá do stále větších dluhů a podle v pondělí zveřejněného průzkumu Gallupova ústavu nad ní Obama na celostátní úrovni vede v poměru 55 ku 39 procentům. V polovině ledna vedla Clintonová o 20 procent.

Dnes je v sázce 103 volených delegátů. Poté ve zbývajících třech primárkách půjde o 86 delegátů.

McCain udělal čistku ve svém týmu, vyhodil lobbisty
Zatímco demokratičtí senátoři se mezi sebou perou, jednasedmdesátiletý McCain se připravuje na listopadové volby. Sám si nominaci zajistil už počátkem března.

Aby zabránil negativní publicitě, vyhodil ze svého týmu celkem pět lobbistů. Ti sice jen legálně prosazují zájmy svých bohatých klientů v politice, když se jich však někde objeví mnoho na jednom místě, tisk to začne sledovat s podezřením. A to by mohlo republikánovi v očích veřejnosti uškodit.

John McCain

I proto dal republikán lidem ze svého týmu nůž na krk. Odejděte ze své firmy, která zastupuje zájmy cizinců, nebo opusťte můj tým. Včera na svůj post rezignoval jeden z jeho nejúspěšnějších členů: výběrčí volebních příspěvků Thomas G. Loeffner. Přijal od saúdskoarabských šejků 15 milionů dolarů, aby jim pomohl u svého šéfa. A byl už pátou obětí nových, přísných principů.

Ostatní lobbisté v jeho týmu odešli z původního zaměstnání. Podobně se zachovala i Hillary Clintonová, když se dozvěděla, že manažer její kampaně William Penn pomáhal kolumbijské vládě získat dohodu o volném obchodu s USA. - čtěte Clintonová přišla o stratéga, lobboval za smlouvu, kterou nechtěla

McCain se snaží vyhnout spojení s lobbisty i proto, že si nese z minulosti nepříjemný hřích. Těsně po nástupu do Senátu na konci 80. let se "přimluvil", aby Federální kontrolní úřad nechal na pokoji banku jeho přítele. Její krach ho málem stál politickou kariéru. Od té doby se však stal příkladným bojovníkem proti vlivu lobbistů na politiku.

"Zdá se, že John McCain je klasickým washingtonským politikem," řekl se sarkasmem jeho demokratický soupeř Barack Obama svým voličům v Oregonu. "A proto nemůže reprezentovat změnu, kterou si Američané přejí," dodal před jásajícími stoupenci.

Obama sice nepřijal prostřednictvím lobbistů ani cent, ale i pro něj bezplatně pracuje, jak sám rád zdůrazňuje, několik z nich včetně Steva Hildebranda, který už v minulosti sbíral peníze pro Ala Gorea.

SPECIÁL iDNES.cz: Souboj o Bílý dům

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video