Podle Kmoníčka jsou oba vědci ve "slušném psychickém stavu".
Dvaapadesátiletý Kučera a jednapadesátiletý Švácha byli zadrženi 23. června poblíž národního parku Singalila u Dárdžilingu ve svazovém státě Bangla, protože neměli oficiální povolení ke sběru hmyzu. Od té doby jsou ve vazbě v Dárdžilingu a jejich případ komplikuje stávka místních justičních zaměstnanců.
Podle Kmoníčka by však soud měl některé dny fungovat a 21. července bude rozhodovat i o tom, zda oba čeští vědci mohou být propuštěni na kauci.
Pokud by se toto soudní stání nakonec kvůli stávce nekonalo, nebo kdyby se při něm o dalším osudu českých vědců nerozhodlo, bude česká strana usilovat o převedení celého případu do Kalkaty, hlavního města Bangly, kde soudy fungují.
Velvyslanec připustil, že není jasné, zda by mohli být oba muži již 21. července propuštěni. Odmítl také tvrzení indického tisku, podle něhož by mohli být pašeráky vzácných druhů hmyzu, stejně jako dohady o tom, zda vůbec mohou být v rámci své obžaloby propuštěni na kauci.
Podle něj jsou ve "slušném psychickém stavu" a neschází jim léky ani nic dalšího. Stejně tak ve věznici, kde je zadržováno 79 lidí, panují "snesitelné podmínky". Všichni si prý podle Kmoníčka uvědomují, že jejich provinění je technicko-byrokratického charakteru. "Kdyby měli jedno razítko navíc, bylo by vše v pořádku," uvedl.
Zadržovaní entomologové také vydali prohlášení, podle něhož nesbírali hmyz v národním parku Singalila ani do něj nevkročili. Znají tuto rezervaci a nebyli v ní, řekl Kmoníček.
Další komplikaci představuje spor mezi obhájci. Oba Češi svého prvního obhájce vyměnili za jiného. Ten první to nerespektuje, brání v práci novému právníkovi a blokuje finanční prostředky, dodal český velvyslanec.
Švácha je renomovaný vědec z Entomologického ústavu Akademie věd. Rovněž Kučera podle Kmoníčka publikoval řadu prací, na jejichž základě bylo identifikováno asi 100 nových druhů hmyzu.
Na stranu českých vědců se postavila i mezinárodní vědecká komunita. Pod petici, jež byla adresována indickému premiérovi a která žádá propuštění obou mužů, se už podepsalo přes 600 lidí, většinou vědců.