Noční vlci jsou příznivci rocku a jezdí na amerických strojích, přesto hlásají ruský nacionalismus. K 70. výročí bitvy u Stalingradu například zorganizovali ve městě, které dnes nese jméno Volgograd, obrovskou show, kde se před očima 200 tisíc diváků nad scénou vznášel německý bojový letoun a z reproduktorů hřměly bojové výzvy sovětského diktátora Josifa Stalina, uvedla ČTK.
Za zvuků děl vstoupil na scénu lídr Nočních vlků Alexandr Zaldostanov, jehož celé Rusko zná pod přezdívkou „Chirurg“, a křičel: „Stalingrad je pro lidstvo stejně posvátný jako Jeruzalém, Mekka a Betlém. Stalingrad je ohnivá ikona skrytá pod nic neříkajícím pseudonymem. U Stalingradu šlo o mytické vítězství.“ Ruská televize show přenášela živě.
Noční vlci svou jízdu z Moskvy do Berlína nepořádají poprvé, předloni však stála za zmínku jen málokomu. Situace v Evropě se však od té doby změnila a s ní i role „Putinova gangu“, jehož členové loni oslavovali anexi Krymu a bojují po boku proruských separatistů na východě Ukrajiny, uvedl Der Spiegel. Na cestu se vydají 25. dubna, do Berlína plánují dorazit 9. května. Jejich trasa vede i přes české území (více čtěte zde).
Putin se projížděl po Krymu, Janukovyč musel počkat
Nejstarší ruský motorkářský klub oficiálně vznikl v roce 1989, jeho počátky ovšem sahají už na začátek 80. let. Od počátku ho vede Zaldostanov, rodák z Ukrajiny a bývalý plastický chirurg. Patří k zakladatelům hnutí Antimajdan, který má Kreml ochránit před podobnými protesty, které loni svrhly Janukovyčovu vládu na Ukrajině. Podle „Chirurga“ ostatně i za kyjevským Euromajdanem stojí Američané. Ukrajinu považuje za umělý útvar a Ukrajince za faktické Rusy.
Noční vlci (Nočnyje volki)
Zdroj: ČTK |
Antimajdan pravidelně narušuje demonstrace Putinových odpůrců, ať už pokřikováním a útoky, nebo jednoduše tím, že se mu podaří získat povolení ke shromáždění na stejném místě, které chtěla použít opozice, a tím ji prakticky vytlačí.
Putin se v sídle Nočních vlků poprvé objevil roce 2009 a se Zaldostanovem se spřátelil. Od té doby se několikrát zúčastnil i motorkářské jízdy. Podle Telegraphu dokonce v roce 2010 nechal tehdejšího ukrajinského prezidenta Janukovyče čtyři hodiny čekat, než se vrátil z projížďky po Krymu se Zaldostanovem.
Předloni Putin Zaldostanovovi udělil Řád cti za „aktivní podíl na vlastenecké výchově mládeže“. „Chirurg“ tvrdí, že byl jedním z těch, kdo Putina k anektování Krymu přesvědčili. „Mým cílem bylo, aby byl Sevastopol navrácen Rusku. To byl můj malý příspěvek. S tím teď můžu stanout před Bohem,“ řekl Vice News.
Noční vlci jezdí do zahraničí často, ne všude je však vítají. Ve Finsku se motorkáři dostali na seznam lidí, které hraniční stráž nemá pouštět do země - a s nimi se se nedopatřením stal nežádoucím stal i samotný Putin. Helsinky svůj krok později vzaly zpět s tím, že šlo o omyl, uvedl Guardian.