Nigerijská loď vezla děti za prací

Nigerijská loď Etireno skutečně vezla děti za prací. Potvrdila to beninská vláda a představitelé OSN a humanitárních organizací. Loď se po dvoutýdenní plavbě podél západoafrických břehů vrátila za velkého zájmu médií 17. dubna do beninského Cotonou. Etireno však tehdy ukrývala pouze sedm dětí, které navíc podle agentury Reuters cestovaly v doprovodu svých matek.

Zaměstnanci humanitárních organizací vyslechli 43 dětí z nigerijské lodi po jejím přistání v Beninu. Podle nich starší děti, které chápaly, oč se jedná, potvrdily, že jely za prací do Gabonu. Pět dětí přiznalo, že před odjezdem nastala "jistá finanční transakce". Osm prohlásilo, že cestovalo s osobou, kterou neznaly.

"Je potvrzeno, že činnost lodi Etireno lze zahrnout do kategorie přepravy nezletilých," uvádí se ve společném prohlášení beninské vlády a humanitárních organizací.

Na lodi bylo sedm dětí
"Podle lodních dokladů je na lodi jen sedm dětí. Zda jde o pravdivé údaje, to se prokáže až provedeme prohlídku plavidla,"  řekl ještě před přistáním lodi představitel přístavu.

Podle dostupných informací vyplula Etireno z Cotonou 30. března. Na palubě bylo 139 cestujících včetně sedmi dětí. Kompetentní orgány přístavu ale připustily, že ilegální nalodění dalších osob na plavidlo "se nedá vyloučit".

Na pevnině asistovali přistání plavidla kromě policistů i představitelé Dětského fondu OSN, místního Červeného kříže a dva ministři beninské vlády.

Plavidlo se dostalo do mimořádné mezinárodní pozornosti od chvíle, kdy beninské úřady minulý týden oznámily, že přepravuje nejméně 180 dětí, pravděpodobně prodaných do otroctví.

Na posádku byl vydán zatykač
Loď směřovala do Gabonu, ale nežádoucí publicita jí nejen znemožnila, aby náklad dovezla do cíle, ale rovněž aby zakotvila v některém z dalších přístavů na západoafrickém pobřeží.

Ve čtvrtek vyplula loď z kamerunského přístavu Douala, poté jí gabonské úřady odmítly přistání. Od té doby byl její osud nejasný. Až v pondělí večer navázala rádiový kontakt s Cotonou a oznámila, že zde míní přistát.

Na majitele plavidla, kapitána lodi i posádku byl minulý týden vydán mezinárodní zatykač.

Otroctví - nic neobvyklého


Domněnka, že Etireno přepravovala dětské otroky, vyplynula ze skutečnosti, že v oblasti je obchod s dětskými otroky velmi rozšířen, a to navzdory mezinárodnímu úsilí tomuto obchodování zabránit.

Chudé rodiny ze zemí západní a centrální Afriky prodávají děti do ciziny k práci na plantážích nebo jako sluhy do domácností. Za jedno dítě obvykle dostanou pouhých 14 až 28 dolarů (600 až 1200 korun), zatímco farmáři z Gabonu či Pobřeží slonoviny pěstující kakao a jiné plodiny mohou za otroka zaplatit až 340 dolarů (až 14.000 korun).

Počet dětských otroků ve věku mezi devíti a 12 lety se v zemích západní a centrální Afriky odhaduje na několik tisíc.

Nezletilci pracují až 12 hodin denně a někdy jsou také fyzicky a pohlavně zneužíváni. Chlapci nejčastěji vykonávají otrocké práce na plantážích kakaa a bavlny, zatímco dívky pracují jako služebné u bohatých rodin. Často se z nich stávají prostitutky. Podle předpokladů beninských úřadů měla Etireno přepravovat 180 až 250 dětí z Beninu, Mali a Toga prodaných do otroctví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video