Hraniční přechod Dolní Poustevna (Šluknovský výběžek) - Sebnitz (Sasko) | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Německo usnadňuje cestování, testované Čechy nepožene do karantény

  • 25
Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Podle německého ministra zdravotnictví Jense Spahna volnější přístup má usnadnit rodičům cestování s dětmi, pro které zatím není vakcína dostupná.

„Je to důležitá novinka u rizikových oblastí, které v tuto chvíli vykazují podobná infekční čísla jako Německo,“ řekl Spahn o nové úpravě příjezdového karanténního nařízení, kterou vláda schválila ve středu a začne platit od čtvrtka. „Negativní test bude nutné aktivně předložit, což zdůrazňuji,“ řekl s tím, že test bude nutné nahrát k elektronickému vstupnímu formuláři.

„Bude to ulehčení zejména pro mnohé rodiče, kteří chtějí cestovat s dětmi,“ řekl Spahn. Pokud rodiče jsou, případně budou očkovaní, platí pro ně zvýhodnění, které se dosud na děti nevztahovalo, neboť pro děti zatím vakcína k dispozici není. Pokud je dětem méně než šest let, test vyžadován není.

Spahn dodal, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru.

V novém nařízení nadále platí, že při příjezdu z vysoce rizikové oblasti musí lidé do desetidenní karantény, kterou je ale po pěti dnech možné zkrátit testem. Očkovaní a uzdravení mohou i v tomto případě cestovat bez karantény. Povinná 14denní karanténa je pro všechny vyžadována při cestě z oblastí s mutacemi.

Výhody Němce lákají i dělí. Oblehli očkovací centra, prali se o AstraZenecu

Nové znění karanténního nařízení také u rizikových oblastí uvádí, že izolace a vstupní příjezdová registrace není vyžadována od pendlerů a od těch, kdo do Německa přijíždějí na méně než 24 hodin. Podle Spahna nadále bez výjimek platí, že letečtí cestující s výjimkou uzdravených a očkovaných musí před nástupem na palubu letu do Německa předložit negativní test. Týká se to i letů z oblastí považovaných za epidemicky bezpečné.

O testech nařízení uvádí, že rozbor PCR nesmí být starší 72 hodin a antigenní 48 hodin. V případě cest z oblastí s mutacemi nesmí stáří antigenního testu přesáhnout 24 hodin. Doklady o testech a také očkování mohou být v němčině, angličtině, francouzštině, italštině a španělštině, do budoucna se počítá i s dalšími jazyky, pokud bude existovat spolehlivý kontrolní mechanismus.

Úprava karanténního nařízení rovněž potvrzuje cestovní výhody pro plně očkované a uzdravené, na kterých se vláda a zákonodárci shodli již před týdnem. Za plně očkovaného je považován v Německu ten, kdo ukončil imunizaci vakcínou schválenou v Evropské unii. Podmínkou je, že od poslední dávky uplynulo nejméně 14 dní. Imunní je podle Německa také ten, kdo se z nemoci uzdravil. Od zjištění nákazy v takovém případě muselo uplynout nejméně 28 dní a ne více než šest měsíců.

11. května 2021

Digitální očkovací průkaz chce Německo podle Spahna zavést ve druhé polovině druhého čtvrtletí, přesný termín neuvedl. „Víme ale, jak velký význam to pro mnohé má,“ řekl ministr.

Spahn rovněž hovořil o tom, že je nutné naučit se s koronavirem žít. „Virus s námi zůstane,“ řekl s tím, že lidé mají jen dvě možnosti. „Buď se naočkujeme, nebo se nakazíme,“ řekl. Dodal, že on sám upřednostňuje očkování.

Německo v lednu zařadilo Česko mezi vysoce rizikové země a omezilo vstup do země. Později jej dalo i na seznam zemí s mutacemi koronaviru. Z něho ale Česko v březnu vyjmulo. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video