(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Ramadán v Německu: rodiče muslimských dětí chtějí úlevy, školy mají problém

  • 798
Pozastavte zkoušky, výlety, exkurze. S takovým požadavkem přišli do škol v Německu někteří rodiče dětí, které dodržují muslimský postní měsíc ramadán. Ten začal ve středu a každoročně se stává zdrojem konfliktů, které stále nikdo neumí vyřešit. Učitelé jsou chováním těchto dětí znepokojeni.

Učitelé si stěžují na nezájem, nebo naopak na přehnané požadavky rodičů, němečtí politici pak na neochotu místních mešit podílet se na řešení problému, který ohrožuje zdraví dětí a zároveň narušuje jejich chování a schopnost koncentrace.

Muslimských dětí v Německu, které ramadán dodržují, podle učitelů a jejich odborových organizací přibývá. Mezi nimi pak v poslední době i těch, které pokyny přes den nejíst a nepít berou příliš vážně. Dětem v předpubertálním věku přitom žádné příkazy islámu půst nenařizují.

„Vidí to u starších sourozenců a u dospělých. Přijde jim to prostě cool. Často se postí také děti, které chtějí svým rodičům imponovat,“ říká pro list Die Welt Karin Jahnová, ředitelka základní školy v berlínské čtvrti Wedding s vysokým podílem muslimských imigrantů.

Podle Jahnové několik jednotlivců dokáže strhnout velkou část třídy. „Pokud jsou na začátku ramadánu ve třídě tři děti, které se začnou postit, brzy jich je pět a najednou deset. Mnohé si pak také stěžují na nevolnost,“ popisuje zkušenosti ze své školy Jahnová. Spíš než s dětmi je podle ní potřeba se o problému bavit s jejich rodiči. Ani to ale pro mnohé učitelky není jednoduché a ze strany rodičů, zejména mužů, naráží na nepochopení až ignoranci.

„Posuňte maturity“

„Půst během ramadánu bere velmi vážně stále více žáků,“ říká předseda sdružení německých učitelů Heinz-Peter Meidinger. Nejedná se o žádné ojedinělé případy. Podle něj se s tím potýkají všechny školy, které navštěvuje vyšší procento potomků migrantů – a těch je podle Meidingera v poslední době „velmi mnoho“.

Jejich rodiče navíc na vedení školy a učitele tlačí, aby v této době přestali žáky zkoušet nebo organizovat výlety a exkurze.

Zejména letos je problém velmi viditelný. Ramadán totiž připadl na dobu, kdy žáky čekají závěrečné zkoušky a maturity. Ty logicky posouvat nelze jen kvůli náboženským pravidlům.

Náročné období bez pití a vody ale žáci ne vždy ve zdraví zvládají. „Pokaždé se setkáváme se žáky, kteří prostě zkolabují,“ říká Meidinger. To potvrzují i dětští lékaři. „Máme mnoho dětí, které k nám přivedou rovnou ze školy se slovy, že se ‚nějak zhroutily‘,“ popisuje situaci předseda profesní asociace lékařů pro děti a dorost Thomas Fischbach.

Bez mešit to nepůjde

Setrvalý nárůst počtu postících se dětí muslimů popisuje také předseda největších učitelských odborů Udo Beckmann. K souvisejícím zdravotním problémům se přidávají i další, jako výkyvy v chování a poruchy soustředění, které komplikují práci učitelů.

Problém se snaží řešit školy, městské části i spolková vláda, ale dosud bez valného úspěchu. Stále se nepodařilo navázat konstruktivní dialog se zástupci německých mešit. Podle někdejší starostky berlínské přistěhovalecké čtvrti Neukölln a nyní spolkové ministryně pro rodinu Franzisky Giffeyové nejsou mešity v Německu ochotné se na možném řešení problému nijak výrazně podílet.

Jde přitom o dlouhodobou záležitost, která se prostřednictvím médií pravidelně vrací do povědomí německé veřejnosti. Navíc možná zcela zbytečně. „Kdo se nachází v situaci, v níž se nemůže pohodlně postit, tak se nepostí,“ říká islámský teolog Serdar Kurnaz. Pro školní povinnosti včetně maturit to platí také.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video