Vytvoříme novou koalici pro pomoc Ukrajině, shodli se Scholz, Macron a Tusk

  • 99
Spojenci Ukrajiny vytvoří novou koalici s cílem poskytnout Kyjevu dělostřelecké systémy dlouhého dosahu, řekl německý kancléř Olaf Scholz na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a polským premiérem Donaldem Tuskem v Berlíně.

Podporovatelé Ukrajiny rovněž použijí neočekávané zisky ze zmrazených ruských aktiv k nákupu zbraní pro Ukrajinu, dodal Scholz. „Je zřejmé, že podporujeme Ukrajinu, a rovněž je zřejmé, že sami nejsme ve válce s Ruskem,“ podotkl německý kancléř na schůzce v rámci takzvaného výmarského trojúhelníku ustaveného v roce 1991.

„(Ruský prezident Vladimir) Putin musí vědět, že naše podpora nepoleví,“ dodal Scholz. Také francouzský prezident Macron zdůraznil, že Francie a její spojenci budou pokračovat v podpoře Ukrajiny, jak dlouho to bude potřeba. Zároveň však uvedl, že Francie, Německo a Polsko se shodují na tom, že samy konflikt stupňovat nebudou.

Slova o zbabělcích nepomáhají. Mezi Paříží a Berlínem stoupá napětí

Polský premiér Tusk na setkání ujistil, že všechny tři země mluví jedním hlasem, zvlášť pak co se týče bezpečnosti Evropy, a že mezi nimi nejsou žádné rozkoly. „Dnešní schůzka jasně ukazuje, že zlomyslné fámy o tom, že mezi evropskými metropolemi jsou neshody, jsou velmi nadsazené,“ řekl.

Macron minulý měsíc vyvolal rozruch svým prohlášením, že v budoucnu nelze vyloučit případné vyslání spojeneckých vojáků na Ukrajinu. Scholz a další představitelé na to reagovali ujištěním, že jejich země na Ukrajinu své vojáky nepošlou. Ve čtvrtek Macron prohlásil, že teze o možném vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu byla signálem pro Rusko, které se jinak před ničím nezastaví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video