Straničtí předáci CDU, CSU a SPD po šestihodinovém nočním jednání v sídle německé kancléřky oznámili, že se jim podařilo domluvit pravidla pro začleňování cizinců. Shodli se i na nových opatřeních pro boj s terorismem, kvůli němuž získají tajné služby větší kontrolu nad soukromými telefonáty.
„Padesát let po začátku přistěhovalecké vlny získá Německo zákon o integraci,“ prohlásil Thomas Oppermann, předseda frakce sociálních demokratů ve Spolkovém sněmu.
Německá média píší o výsledku čtvrtečního jednání jako o historickém zvratu, křesťanští demokraté a SPD totiž v otázce přístupu k migrantům dlouho nemohli najít společnou řeč. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel z SPD na polední tiskové konferenci prohlásil, že se koalici podařilo sestavit zákon, který je „solidární, ale také pragmatický“.
Němci a Evropané už v práci nebudou mít přednost
Úřady se podle nového plánu pokusí přistěhovalcům co nejvíce usnadnit začátek nového života v Německu. Podle deníku Die Welt vláda například zjednoduší byrokratická pravidla. Jediný dokument by měl v budoucnu sloužit jako povolení k pobytu i práci.
Spolková vláda chce také zřídit fond na podporu vzniku nových pracovních míst, aby žadatelé o azyl mohli trávit čas smysluplnou aktivitou a nepotulovali se bezcílně ulicemi. Koalice počítá se 100 tisíci nových pracovních příležitostí.
Rakousko je připravené uzavřít hranice s ItáliíRakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil oznámil, že v případě nutnosti je země schopná zcela uzavřít hranice s Itálií. Země podle něj letos přijala už přes 16 tisíc žádostí o azyl. Horní hranici pro jejich počet, která byla před časem stanovena na 37 500 za rok, prý nebude možné dodržet. K úplnému uzavření hranice by mohlo dojít „v extrémním případě“, který by podle Doskozila nastal, kdyby Itálie umožnila migrantům putovat do střední Evropy. Hrozilo by prý, že se kvůli kontrolám na německé hranici z Tyrolska stane čekárna. Zdroj: ČTK |
Na tři roky zároveň přestane platit pravidlo, podle kterého mají firmy přednostně zaměstnávat občany Německa a dalších zemí Evropské unie.
Dosud platí, že žadatelé o azyl mohou dostat jen takovou práci, o kterou Evropané nemají zájem. Mezi Němci, Evropany, cizinci a žadateli o azyl nově nebudou z pohledu zákona žádné rozdíly, všichni mají mít stejné příležitosti.
Kdo se nechce integrovat, toho čeká vyhoštění
Život přistěhovalců však podle nových pravidel čekají i omezení. Koalice rozhodla, že úřady budou moci migrantům výslovně přikázat, ve které části Německa mají bydlet. Opatření má zabránit vzniku přistěhovaleckých ghett.
V Německu momentálně funguje systém kvót. Migranty rozděluje do jednotlivých spolkových zemí na základě počtu obyvatel a daňových výnosů.
Žadatelé o azyl, kteří skončí třeba ve venkovských oblastech bývalé NDR, se ovšem s novým domovem často nehodlají smířit. Bez svolení úřadů se stěhují do měst jako Kolín nad Rýnem či Hamburk s vysvětlením, že chtějí „do toho pravého Německa“ (více čtěte zde).
Uprchlická krizeBULHARSKO: Ničitel Valev loví migranty PRŮZKUM: Češi chtějí zavřít hranice BRUSEL: Migranty chce rozdělovat podle klíče NĚMECKO: Uprchlíci odcházejí z maloměst ŘECKO: První migranti se vrací do Turecka RAKOUSKO: V Brenneru vzniká bariéra HOAX: Domobrana potřela sexuchtivé běžence IZMIR: Turci s uprchlíky soucítí, míní Češka EXPERT: Dohoda s Turky je nejmenší zlo HOTSPOTY: Jak funguje registrační centrum |
Pokud migranti nebudou respektovat rozhodnutí úřadů o tom, kde mají bydlet, podle politiků by měli v budoucnu počítat s „citelnými následky“. Čtvrteční dohoda CDU, CSU a SPD zároveň počítá s tím, že pokud se přistěhovalce nepodaří začlenit do společnosti, úřady je mohou vyhostit a deportovat. Tato možnost bude k dispozici třeba v případě, kdy cizinci odmítnou státem nabízené kurzy němčiny.
Anonymní SIM karty kvůli teroru skončí
Koalice na nočním jednání sestavila i nová pravidla, která pomohou tajným službám v boji s terorismem. Do značné míry mu však bude muset ustoupit soukromí Němců. Politici počítají s tím, že už nebude možné koupit si SIM kartu do telefonu, aniž by zákazník předložil doklady s jménem a kompletní adresou. Povinnost vyžadovat občanský průkaz či cestovní pas budou mít prodejci i mobilní operátoři.
Nové opatření míří zejména proti anonymním uživatelům takzvaných „předplacenek“, které se běžně prodávají v trafikách či supermarketech. U takto pořízených SIM karet operátoři nemají možnost zjistit, komu telefonní číslo patří. Často je proto zneužívají zločinci.
V Německu se i předplacené karty už dlouhou dobu registrují na konkrétní jméno a některé obchody doklady vyžadují. Neplatí to však plošně - někteří prodejci se dosud spokojili jen s nadiktovanými údaji.
Bezpečnostní složky zároveň dostanou snazší přístup k záznamům telefonních operátorů, které procházejí při vyšetřování osob podezřelých z napojení na teroristické sítě. Kriminalisté už nebudou muset znát přesné jméno člověka, kterého hledají.
Databáze jim sama nabídne osoby s podobným jménem. Zároveň bude stačit, aby zadali několik písmen, a z počítače „vypadnou“ údaje o zákaznících, kteří se jmenují podobně. „Počet zobrazených záznamů by měl být omezen s ohledem na soukromí,“ stojí v dohodě.