(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Polochová, MAFRA

Loni skoro tři tisíce lidí. Obětí min je čím dál víc, varuje organizace

  • 7
Počet obětí nášlapných min rok od roku roste. Podle organizace Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min si loni jejich výbuchy vyžádaly 2 793 obětí a více než 4 400 zraněných. Celých 87 procent všech loňských obětí nášlapných min byli civilisté.

Počet mrtvých stoupá navzdory tomu, že se díky úsilí úřadů, nevládních organizací i jednotlivců loni podařilo zničit 168 tisíc min. V roce 2016 bylo obětí zhruba 2,5 tisíce a v roce 2015 asi 1 900 lidí. Organizace předpokládá, že skutečný počet obětí je ještě mnohem vyšší. Až 87 procent všech loňských obětí nášlapných min byli civilisté. 

Přejdi Jordán, ale pozor na miny. Místo Kristova křtu je jimi zamořeno

Podle mezinárodní kampaně za zákaz min se podařilo prokázat, že v loňském roce nové nášlapné miny položil stát v Barmě a v Afghánistánu, Kolumbii, Indii, Barmě, Nigérii, Pákistánu, Thajsku a Jemenu je položily některé z místních ozbrojených skupin.

Pozitivní zprávou podle Mezinárodní kampaně za zákaz nášlapných min (ICBL) je, že do likvidování min ostatní státy investují čím dál více peněz. „Celkem jsme zaznamenali nárůst o více než 200 milionů dolarů ve srovnání s minulým rokem, bohužel množství identifikovatelné podpory určené na pomoc obětem v posledních letech setrvale klesá a už dosáhla svého minima,“ uvedla zástupkyně organizace Landmine Monitor Marion Loddová.

Oblasti, ve kterých je možné narazit na nášlapné miny, jsou nadále i v Evropě. Týká se to především zemí bývalé Jugoslávie, kde větší zaminované oblasti jsou stále v Bosně a Hercegovině a Chorvatsku.

Ottawská konvence o zákazu nášlapných min, která zakazuje použití, skladování, výrobu a převod těchto výbušných zařízení, vstoupila v platnost v roce 1999 a dosud ji ratifikovalo přes 164 států včetně Česka. Naposledy v roce 2017 se připojily Srí Lanka a Palestina.

Kde všude ještě leží nášlapné miny, se můžete podívat na této mapě. Jednou z posledních zemí, které se staly „čistými“, je podle organizace ICBL Mauritánie:

20.listopadu 2018 v 14:49, příspěvek archivován: 20.listopadu 2018 v 15:11

#Mauritania joins list of > two dozen countries that have been cleared of all mines. ~128km2 cleared in 2016 and 168,000 mines destroyed. 60 countries and areas with work to do. See where in latest @MineMonitor report https://t.co/jcwanRwODI https://t.co/78RjmbTBXz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video