Miloševič dostal dva políčky zevnitř Jugoslávie

- Pozice jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče se v pondělí poněkud zakývala uvnitř země. Musel čelit útoku dvou protipólných sil: srbských radikálních nacionalistů, kteří nesouhlasí se stažením z Kosova a vystoupili z vlády, ale na dálku i černohorského prezidenta Djukanoviče, který požaduje demokratické reformy.
Sám Miloševič v pondělí poprvé od začátku roku promluvil na veřejnosti, dosud hovořil jen v televizních projevech.

Srbská radikální strana Vojislava Šešelje se totiž rozhodla podle tiskové služby strany vystoupit z koalice na protest proti stažení jugoslávských jednotek z Kosova. "Když je Kosovo okupováno, nemáme důvod setrvat ve vládě," prohlásil Šešelj. Nacionalisté při rozpravě v parlamentu hlasovali proti stažení jugoslávských vojsk z Kosova.

Šešeljova strana má v pětatřicetičlenném kabinetu dva místopředsedy vlády a třináct ministrů. Vládní koalici tvoří kromě Srbské radikální strany ještě Socialistická strana Srbska, vedená jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem, a Jugoslávská sjednocená levice, v jejímž čele je Miloševičova manželka Mira Markovičová.

Černá Hora chce demokratizaci
Černohorský prezident Djukanovič na dálku pohrozil jugoslávskému vedení, že pokud nezahájí demokratické reformy, bude Černá Hora uvažovat o jiném postavení v jugoslávské federaci.

"V Bělehradu jsou nutné demokratické změny. Pokud budou provedeny, myslím, že Srbsko a Černá Hora budou s to za určitou dobu překonat nynější krizi ve vzájemných vztazích," řekl novinářům v bulharském hlavním městě Sofii prozápadní reformní šéf Černé Hory. "Jestliže však Srbsko zůstane zajatcem jugoslávské politiky uplynulého desetiletí, Černá Hora neobětuje své životně důležité národní zájmy a bude usilovat o jiný stát a jiný legislativní status, aby tyto své zájmy uchránila," uvedl dále.

Djukanovič, který je již několik let tvrdým odpůrcem a kritikem režimu jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, vyslovil obavu, že Miloševič se bude nadále snažit destabilizovat jeho republiku, a to do té doby, dokud bude hrát nějakou politickou úlohu. 

Miloševičův letošní první veřejný projev
Jugoslávský prezident Slobodan Miloševič v pondělí pronesl první veřejný projev od začátku roku a ujišťoval v něm, že Jugoslávie přečkala to nejhorší a nyní je čas na zahájení obnovy. "Nejhorších 11 týdnů v našich dějinách je za námi," prohlásil Miloševič podle agentury Tanjug v obci Beleška, ležící jihovýchodně od Nové Sadu, při slavnostním zahájení obnovy mostu přes řeku Dunaj, který při náletech rozbombardovala Severoatlantická aliance.

"Dokázali jsme nejen hrdinsky ubránit vlast, ale také získat záruky OSN pro naši svrchovanost a územní celistvost. Nyní je zde opět mír a před námi je nyní úkol obnovy země," řekl dále jugoslávský prezident, jehož proslov podle agentury Reuters připomínal spíše předvolební kampaň.

Miloševic se objevil na veřejnosti poprvé od čtvrtka minulého týdne, kdy v televizi vysvětloval přijetí mírového plánu pro Kosovo, jenž mimo jiné předpokládá stažení všech jugoslávských ozbrojených sil z této jihosrbské oblasti.

V souvislosti se začátkem obnovy mostu u Belešky, přes nějž vede hlavní silniční spoj z Bělehradu do Nové Sadu a pak dále na sever k hranicím s Maďarskem, slíbil, že oprava bude hotova do 40 dnů.
Beleška je v severosrbské oblasti Vojvodina, kde žije mnoho příslušníků národnostních menšin, z nichž nejpočetnější je maďarská. "Je v tom mnoho symbolického. Mosty spojují lidi. Proto je logické i správné zahájit obnovu naší země odsud," pronesl Miloševic poněkud pateticky.

NATO ve Vojvodině rozbombardovalo čtyři mosty, vedle Belešky tři v metropoli oblasti Novém Sadu. Celkem pak v Srbsku zničilo 34 mostů, silničních i železničních.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Dunaj, NATO

Video