Vystrčil jede na Tchaj-wan. Jsou za tím Američané, píše čínská propaganda

  • 1007
Cestu předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan iniciovaly Spojené státy, cesta sama jen uškodí zájmům České republiky a ublíží jejím vztahům s Čínou. V sobotu to napsal list Global Times, za kterým stojí čínská komunistická vláda. Cituje při tom experta z předního poradního orgánu čínské vlády, který navrhuje, aby Peking přistoupil k odvetě. Vystrčil informace označil za hloupost.

„Vystrčilova návštěva Tchaj-wanu má silnou vazbu na současný čínsko-americký ‚rozchod‘,“ cituje článek výzkumníka tchajwanského Institutu tchajwanských studií na Čínské akademii sociálních věd v Pekingu Lü Cchun-čchenga.

Ten v čínském státním plátku také uvedl, že právě Spojené státy cestu předsedy Senátu iniciovaly, že cesta uškodí zájmům České republiky a ublíží jejím vztahům s Čínou. Navrhuje, aby Peking přistoupil k odvetě. Akademie je předním poradním orgánem čínské vlády.

Vystrčil na Tchaj-wan odlétá v sobotu a vrací se 5. září. Doprovází ho asi devadesátičlenná delegace, ve které budou podnikatelé i politici, včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba. Vystrčil informace čínského tisku označil za hloupost.

Peking pokládá Tchaj-wan za svou vzbouřeneckou provincii a od zahraničních partnerů žádá, aby respektovali politiku jedné Číny. Protičínské síly v České republice podle čínského experta přiživily Spojené státy, aby vytáhly tchajwanskou kartu, čímž poškodí česko-čínské vztahy. 

„Jen to poškodí vlastní zájmy České republiky. Pevninská Čína je pro ni důležitější než ostrov Tchaj-wan,“ poznamenal čínský badatel.

„Tchajwanská Demokratická pokroková strana (DPP) tajně jedná se zahraničními protičínskými silami jen pro svůj krátkodobý politický prospěch. DPP se zmocnila všech obyvatel ostrova, dovedla je do slepé uličky ‚nezávislosti Tchaj-wanu‘ a vystavuje je nebezpečí vojenského konfliktu,“ řekl Lü k tchajwanské vládní straně, která si podle něj ponese všechny následky.

Politické prostředí České republiky označil čínský badatel za komplikované, Vystrčilova cesta byla podle něj v zemi hojně kritizována. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien ve čtvrtek řekl, že někteří čeští politici se na cestu vydávají z osobních zájmů. 

Nerespektují podle resortu české veřejné mínění, porušují politiku jedné Číny, kterou se česká vláda jinak řídí, a záměrně ničí politický základ vztahů mezi Čínou a Českou republikou. „Čína tento opovrženíhodný čin odsuzuje a naléhavě českou stranu žádá, aby respektovala princip jedné Číny a k tchajwanským záležitostem přistupovala správně a obezřetně,“ řekl Čao.

Ukážeme, že jsme suverénní země, řekl Vystrčil k cestě na Tchaj-wan

„Čína nemůže tolerovat tento ohavný čin českých politiků, který je v rozporu s klíčovými zájmy Číny,“ myslí si Lü. 

„Vzhledem k tomu, jak je české domácí prostředí složité, měla by Čína v odvetě zasáhnout přesně vůči protičínským politikům v České republice, aby zabránila vážnému poškození česko-čínských vztahů,“ dodal.

Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vzhledem k velikosti čínské ekonomiky je Česká republika pro tchajwanskou ekonomiku podle analytiků dvakrát důležitějším obchodním partnerem než pro ekonomiku čínskou. 

Stav přímých čínských investic v českém zpracovatelském průmyslu činil ke konci roku 2017 zhruba 410 milionů korun, Tchaj-wan v Česku k tomuto období investoval 5,7 miliardy korun, tedy zhruba čtrnáctkrát více. Většími investory už jsou v tuzemském průmyslu z asijských zemí dlouhodobě pouze Jižní Korea a Japonsko.

Cesta má tři účely, vysvětluje Vystrčil

Na misi s podtitulem „Level Up“, která má podle mluvčí Senátu Sue Nguyenové ambici posunout dosavadní spolupráci s Taiwanem na další úroveň, Vystrčila doprovodí sedm senátorů včetně prvního místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky.

„Účely cesty jsou tři. Budeme se snažit podpořit naše podnikatele v tom, aby navázali dobré obchodní kontakty, uzavřeli zajímavé kontrakty, a tím došlo ke zlepšení konkurenceschopnosti naší ekonomiky, a to jak z hlediska exportu na Tchaj-wan, tak z pohledu zvýšení tchajwanských investic v České republice,“ řekl Vystrčil.

Zároveň se delegace podle něj bude snažit navázat vědecko-technologickou spolupráci a spolupráci v oblasti inovací, proběhne také debata o kulturní výměně. Vědeckou a univerzitní sféru reprezentuje například místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas, rektor VŠCHT Pavel Matějka, prorektor ČVUT Radek Holý či Petr Bareš z České vesmírné aliance.

„Tím druhým cílem je pak ukázat, že Česko je svobodnou, suverénní a demokratickou zemí a že naše parlamentní diplomacie je diplomacií, zejména pokud se to týká českého Senátu, která má zájem na tom, aby Česko vystupovalo tak, jak kdysi nastavili Václav Havel a Jiří Dienstbier. To znamená, že hájí svobodu a demokracii a hájí svoji suverenitu.“

„A zároveň, a to je ten třetí účel, že se také snaží spolupracovat a bude spolupracovat s demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo jiný přeje nebo nepřeje,“ dodal předseda Senátu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video