Migranti z Aquaria se vylodili na Maltě, loď na povolení čekala od pátku

  • 189
Do přístavu maltské metropole Valletty ve středu vplula loď Aquarius se 141 uprchlíky. Posádka běžence zachránila v pátek u Libye a Malta v úterý povolila lodi zakotvit. Uprchlíky, kteří jsou převážně z Eritreje a Somálska, si rozdělí několik zemí.

Úřad maltského premiéra oznámil, že při vyloďování migrantů bude pomáhat armáda, informovala agentura Reuters. Po ukončení lékařské prohlídky budou převezeni do přijímacího centra, kde budou rozděleni podle zemí, které souhlasily s tím, že je přijmou. Jde o Francii, Německo, Lucembursko, Portugalsko a Španělsko.

Maltská vláda informovala, že k této pětici se přidala Itálie. „Po oznámení společné snahy pěti členských zemí (EU) o přerozdělení všech migrantů na palubě Aquariusu kontaktovala italská vláda maltskou vládu a sdělila, že se do iniciativy zapojí,“ citovala ANSA prohlášení Valletty.

Loď Aquarius, kterou provozují francouzské humanitární organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF), čekala na povolení k zakotvení od minulého pátku, kdy u libyjských břehů vzala na palubu 141 migrantů. Velká část jich pochází z Eritreje a Somálska, 67 z nich jsou podle humanitárních organizací neplnoletí lidé bez doprovodu.

Své přístavy o víkendu lodi Aquarius uzavřely Itálie i Malta, stejně jako před dvěma měsíci, kdy plavidlo převáželo přes 600 afrických běženců. Tehdy po devíti dnech na moři nakonec Aquarius zakotvil ve španělském přístavu Valencie.

Viceprezidentka SOS Méditerranée Sophie Beauová v úterý novinářům řekla, že jak její skupina, tak MSF již dva měsíce apelují na evropské instituce, aby pracovaly na mechanismu, který by zabránil podobným patovým situacím na moři.

Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho neměla nikdy současná situace nastat a přístup „loď od lodi“ je třeba naléhavě ukončit. „Je nesprávné, nebezpečné a nemorální nadále nutit záchranářské lodě, aby se toulaly po Středozemním moři, zatímco se vlády předhánějí v tom, aby se zbavily svých zodpovědností,“ uvedl v prohlášení Grandi .

Do Evropy se letos přes Středozemní moře dostalo přes 61 tisíc migrantů, přičemž loni to bylo za stejný časový úsek více než 118 tisíc lidí a předloni více než 265 tisíc. Nejvíce migrantů letos v tomto regionu přijalo Španělsko (25 tisíc), následované Itálii a Řeckem. Na středomořské migrační trase od začátku roky zahynulo nebo zmizelo 1524 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video