Ve dne Míša policajt, večer Angarský maniak. Nenávist k ženám spustila nevěra

  20:39aktualizováno  20:39
Už před čtyřmi lety byl Michail Popkov odsouzen na doživotí, když se přiznal k vraždám 22 žen. V pondělí se stejný rozsudek dozvěděl znovu, dodatečně mu totiž vyšetřovatelé připsali dalších 56 ženských mrtvol. Bývalý policista Michail Popkov se zapsal do dějin ruského zločinu a patří k sériovým vrahům, kteří za sebou zanechali nejvíce obětí.

Sériový vrah Michail Popkov. | foto: Profimedia.cz

Angarsk je město srovnatelné velikostí i populací s Ostravou. Leží však mnohem dál od moderní civilizace. V Irkutské oblasti na Sibiři, přes 5 000 kilometrů od Moskvy, stonásobně blíže je to odsud do Mongolska nebo Číny. Wikipedia v současnosti uvádí, že Angarsk je známý ze tří důvodů - je tu zastávka Transsbiřské magistrály, mají tu Muzeum hodin, a je to rodiště Michaila Popkova - největšího sériového vraha v historii Ruska.

Pohled na řeku Angaru ležící mezi Angarskem a Irkutskem.

Pohled na řeku Angaru ležící mezi Angarskem a Irkutskem.

V létě 1992 na policejní stanici v Angarsku přijali telefonát muže, který v lese našel tělo umlácené mrtvé ženy. Kriminalisté tehdy pracovali s několika verzemi - že šlo o fyzický konflikt s někým známým, přepadení, nebo oběť hádky s cizincem. Že mají před sebou první oběť sériového vraha, tehdy nemohlo nikoho ani napadnout.

Jenže znásilněných a ubitých žen v následujících letech v okolí přibývalo a brzy bylo jasné, že zde řádí vraždící maniak. Ještě dlouho však trvalo, než se jej podařilo dopadnout. Pomohly zbytky spermatu, které se našly na tělech třech zabitých žen. Vzorky DNA policie postupně srovnávala se všemi obyvateli Angarské oblasti a až v roce 2012 je přivedly k Popkovovi. 

Některé své vraždy jako policista „vyšetřoval“

Ke svému překvapení policisté zjistili, že mají co do činění s bývalým kolegou, který kdysi působil u oddílu místní milice. Dokonce k několika ohlášeným vraždám několikrát jako člen policejního oddílu přijel s vyšetřovací skupinou. Zatímco jeho kolegové ohledávali místa činu, on si dával pozor, jestli někde v okolí nezanechal stopy.

Oběti si vybíral podle stejného scénáře - zastavoval jim v autě na opuštěných místech nebo vzdálených zastávkách autobusu a nabídl odvoz. Přece jen - kdo by se bál nastoupit do vozu k muži v policejní uniformě. Všechny jízdy však končily hluboko v lese, kde se ochránce zákona proměnil v nelítostného zabijáka. Jedna žena jeho útok přežila a dokonce popsala úřadům útočníka v policejní uniformě, na Popkova však podezření tehdy ještě nepadlo.

Sibiřský Vlkodlak zavraždil celkem 84 žen, věří Rusové

„Žil dvojí život. Přes den to byl strážce zákona, kterého všichni v okolí znali jako Míšu-policajta. S nástupem noci se ale měnil na krutou šelmu, která neznala lítost, lidskost a soucit. Páchal krvežíznivé a kruté činy s naprostou lhostejností,“ řekl serveru RIA-Novosti podplukovník Jevgenij Karčevskij, který z pozice kriminalisty Irkutské oblasti případ pečlivě sledoval.

„Odvezl jsem do lesa dvě cizí holky, opili jsme se, a pak pohádali,“ popisoval Popkov jeden ze svých běsnících činů, kdy zavraždil dvě ženy v jeden večer. „Z kufru auta jsem vyndal sekeru a několikrát jsem jednu z dívek udeřil do hlavy, potom i tu druhou. Snažily se utéct, ale neměly šanci,“ prozradil.

Po nevěře manželky nenáviděl všechny ženy

Podle soudních psychiatrů je nyní 54letý Popkov příčetný člověk a velmi dobře si byl vědom toho, co činí. „Pokud pomineme zločiny, které spáchal, můžeme říci, že jde o vzdělaného a společenského člověka. Dobře se vyjadřuje a snaží se na druhé působit psychologicky. Dokonce byl i vzorným otcem, svou dceru zahrnoval láskou. Ke své manželce však blízký vztah nenašel, i když se na veřejnosti prezentoval jako vzorný manžel,“ řekl Karčevskij. 

Popkov v minulosti odhalil manželčinu nevěru. A i když své ženě odpustil, svou nenávist ventiloval násilím na jiných ženách. Navíc jej hnala touha zabíjet. Možná i proto, že všechny ženy považoval za nevěrnice. Ostatně on sám sebe pokládal za „čističe ulic“ a svých činů nelitoval. Velmi si zakládal na své minulosti ochránce zákona a později přiznal další vraždy jen za příslib toho, že mu dodatečně neodeberou policejní hodnost podporučíka.

Michail Popkov během soudního líčení v Irkutsku 10. prosince 2018.

Popkov během soudního líčení v Irkutsku.

V době dopadení už byl Popkov mimo policejní službu a živil se přeprodejem zahraničních aut. Právě při cestě vlakem z obchodního jednání ve Vladivostoku jej policisté v červnu 2012 zatkli a obvinili z tří vražd

O rok později mu bylo sděleno obvinění z dalších vražd, nakonec jej soud v Irkutsku v roce 2015 potrestal doživotím za 22 mrtvých dívek a žen ve věku od 16 do 50 let.

Pro jeho bývalé kolegy a další vyšetřovatele představovaly jeho činy pořádný kus práce - museli provést kolem 300 lékařských a kriminalistických expertíz, vyslechnout přes dva tisíce svědků, prohledat kolem dvaceti hrobů, a znovu otevřít řadu případů z 90. let. 

Popkov se zapsal do dějin ruského zločinu a překonal hrůzné činy obávaného Andreje Čikatila, kterého v roce 1994 popravili za zabití 52 lidí. Vyšetřovatelé jej podezírali z 65 vražd, části těl některých obětí prý dokonce pojídal. 

Miloval šachy, tak chtěl zabít 64 lidí

Alexander Pičuškin, známý jako „šachovnicový vrah“, dostal doživotí v říjnu 2007. Prokázáno mu bylo 48 vražd převážně mužů, které páchal v Moskvě. Plánoval celkem 64 vražd, aby každá připadla na jedno políčko šachovnice. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Rusové se snaží zbavit komplexů ohledně sexu. Zakládají servery, které radí

Ilustrační snímek

Tělesné slasti jsou v Rusku obklopeny mnoha tabu, jež jsou důsledkem skutečnosti, že se o nich za doby Sovětského svazu...

Už jen devět dětí. Británie zastavuje program pomoci mladým uprchlíkům

Francouzské úřady zahájily převoz mladistvých migrantů z tábořiště u Calais...

Mladiství uprchlíci bez doprovodu, kteří se snaží legálně dostat přes kanál La Manche do Velké Británie, budou mít brzy...

Prezidentský kandidát Biden kritizoval Kima, KLDR ho nazvala imbecilem

Americký viceprezident Joe Biden

Severní Korea označila bývalého amerického viceprezidenta a demokratického kandidáta do prezidentských voleb 2020 Joea...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz