Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

  • 2018
Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie už zadržela tři muže a ženu. Z vraždy obvinila jednoho z mužů, který si jako střelec natáčel útok na kameru. Skupina měla mnoho zbraní a výbušniny.

Úřady zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z „nízkého“ na „vysoký“ a policie vyzvala všechny mešity v zemi, aby zavřely. Policie vyzvala obyvatele téměř čtyřsettisícového města, aby nevycházeli na ulici a pátrá po dalších možných pachatelích. 

Premiérka Jacinda Ardernová označila pátek za jeden z nejtemnějších dnů své země.

Podle listu New Zealand Herald se střílelo v mešitách Al Noor a Linwood Masjid v centrální části města. Jeden ze střelců si čin nahrával a před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující jeho motivaci, uvedl deník.

Australský premiér Scott Morrison informoval, že jedním ze zadržených je občan Austrálie. Označil ho za „pravicového extremistu, násilnického teroristu“. Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

„Nejsme jen spojenci, nejsme jen partneři, jsme rodina. (...) Truchlíme, jsme v šoku, jsme zděšení, jsme pobouření,“ uvedl australský premiér Morrison. Jeho země útok teroristy, který ukradl tolik životů, odsuzuje.

Policejní komisař Mike Bush médiím řekl, že motiv činu zatím není znám. „Řešíme tady zcela bezprecedentní situaci. Je to velmi vážné,“ prohlásil Bush. 

Podle jednoho ze svědků bylo slyšet nejméně 50 výstřelů. Nejméně jeden z útočníků dokonce útok živě vysílal na internetu. Policie ovšem sdělila, že provedla veškeré kroky k tomu, aby se video nemohlo veřejně šířit. Na některých webech přesto bylo v pátek dopoledne stále k dispozici.

Jeden ze čtveřice zadržených je Australan, uvedl australský premiér. Označil ho za ultrapravicového teroristu. Policie sice nemá informace o dalších možných pachatelích, riziko však nelze vyloučit. Lidé by se v žádném případě neměli zatím vydávat do mešit. Pyrotechnici také prohledávali bílou dodávku, kde měli podezření na uložení výbušnin.

V mešitě vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

„Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, jsou migranti či uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov a je to jejich domov. Jsou jedněmi z nás. Člověk, který na nás spáchal toto násilí, mezi nás nepatří,“ prohlásila premiérka Ardernová.

„Bezpochyby jsme dnes zažili bezprecedentní útok, něco, co jsme doposud nezažili,“ prohlásila. Nový Zéland označila za zemi, „kde se lidé mají cítit bezpečně a kde se budou cítit bezpečně.“ „Nedopustím, aby se toto na pověsti Nového Zélandu změnilo. Nikdo z nás by to neměl dopustit,“ zdůraznila předsedkyně vlády.

Střelec v uniformě

V mešitě Al Noor bylo v době útoku kolem 200 lidí, jedním z nich byl i Mohan Ibrahim, kterému se podařilo včas uprchnout. „Když jsme slyšeli první výstřel, mysleli jsme, že jde jen o výpadek elektřiny. Ale najednou začali lidé utíkat. Měl jsem uvnitř spoustu mých přátel a bojím se, jestli přežili,“ řekl listu Herald.

Podle dalšího ze svědků byl jedním ze střelců muž světlé pleti mezi 30 a 40 lety a na sobě měl uniformu. Nedokázal však popsat, jakého typu uniforma mohla být. 

Jiný muž ve vojenské výstroji byl policií zadržen nedaleko střední školy kousek od druhé mešity ve čtvrti Linwood. Svědkem střelby byl teprve čtrnáctiletý Idris Khairuddin, který byl se svým strýcem v mešitě úplně poprvé. Zrovna se začínali modlit, když uslyšeli několik výstřelů.

„Nejprve jsem si myslel, že to byly nějaké stavební práce nebo tak něco. Ale pak lidé najednou začali utíkat a křičet. Lidé padali na zem. Utíkal jsem pryč, co nejvíc jsem mohl, a zastavil se až v Hagley Parku,“ popisoval mladík. Bylo podle něj slyšet nejméně 50 výstřelů. 

Lidé nám umírali před očima

Další ze svědků Carl Pomere řekl televizi ABC, že zrovna projížděl okolo mešity v autě, když střelba začala. „Viděl jsem lidi, kteří prchali, aby si zachránili život. Slyšel jsem rychlou střelbu, jako z poloautomatické pušky. Lidé běželi přímo naproti mně, viděl jsem, jak byli někteří střeleni do zad,“ dodal.

S kolegy z práce pak vystoupili z vozů a pomáhali zraněným, mezi nimiž byl muž a jeho pětiletá dcera. „Oba byli postřeleni, nevím, jestli přežili. Lidé nám umírali před očima. Můj kolega Mark držel jednoho muže, říkal mu, že to bude v pořádku, ale zemřel mu v náručí.“

Obě mešity leží nedaleko od sebe v centru města Christchurch:

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Štěstí měl naopak bangladéšský kriketový tým, který zrovna mířil do mešity Al Noor autobusem, aby se pomodlil přes zápasem. „Unikli jen těsně,“ řekl agentuře Reuters kondiční trenér mužstva Mario Villavarayen. Hráči jsou podle něj v bezpečí v hotelu, ale jsou v šoku. „Bylo jim řečeno, aby nevycházeli,“ dodal.

Mezi oběťmi útoku nejsou podle informací ministerstva zahraničí žádní čeští občané. Riziko toho, že by byli cílem útoku vzhledem k tomu, že byl namířen na muslimy, bylo ale nepochybně minimální.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video