USA hlásí první oběť eboly, úřady zpřísní kontroly na letištích

  17:33aktualizováno  17:33
Ve Spojených státech zemřel Liberijec, který se v dallaské nemocnici léčil po nákaze ebolou. O jeho smrti informoval mluvčí nemocnice. Americké úřady zpřísnily kontroly na letištích. Pasažéři letů z Libérie, Sierry Leone a Guiney směřující do Spojených států nově čeká po přistání lékařská prohlídka.

Liberijec, který se v Dallasu léčil s ebolou, zemřel. USA zpřísňuji opatření | foto: AP

„S hlubokým zármutkem a upřímným zklamáním vás musíme informovat o smrti Thomase Erica Duncana, který skonal v 7:51 (místního času, pozn.red.),“ uvedl v emailovém prohlášení mluvčí dallaské nemocnice Wendell Watson.

Dvaačtyřicetiletý Duncan přiletěl 20. září do USA z Libérie běžnou linkou přes Brusel (více o jeho příletu do USA zde). Do dallaské nemocnice přišel s horečkou a bolestmi břicha již předminulý pátek. Lékaři však muže, který několik dní předtím pobýval v Libérii, neuznali za hodného hospitalizace a on odešel domů.

Epidemie eboly

Duncanův synovec Josephus Weeks uvedl, že dva dny poté musel zavolat lékařům, neboť se „vážně obával, že se strýci nedostalo odpovídající péče“. Duncan do Spojených států přicestoval za svou rodinou, kterou mnoho let neviděl. Podle informací jeho příbuzných si v Americe chtěl vzít matku svého syna, kterou před lety poznal v Libérii. Plánoval také podat žádost o americké občanství.

V reakci na současné šíření eboly USA přistoupily ke zpřísnění opatření na letištích. Nařízení amerických úřadů počítá s lékařskými kontrolami cestujících, kteří do země přiletěli ze západoafrických států. V platnost by mělo vstoupit  už během tohoto týdne. Základní lékařské prohlídky, vyplnění dotazníku a měření tělesné teploty pak budou v případě potřeby operativně rozšířeny na další země, které se budou potýkat s šířením eboly, píše server BBC.

Západoafrické země, kde současná epidemie eboly řádí nejvíce, by už nyní měly provádět lékařské prohlídky a měření teploty předtím, než cestující opustí jejich území. To se však v mnoha případech neděje, což dokazuje i případ zemřelého muže z Libérie.

Británie vyšle vojáky do Sierry Leone

Do boje proti ebole se ve středu vydala také Velká Británie. Podle informací serveru BBC vyšle do Sierry Leone na 750 vojáků, kteří mají pomoci vybudovat zdravotnické centrum, kde se budou léčit nakažení pacienti. Zároveň zde bude také karanténa pro ty, u kterých mají lékaři podezření na nákazu.

Vojáky do západní Afriky nedávno vyslaly také Spojené státy. Vojáci mají na starosti výstavbu provizorních léčebných center tam, kde je nejvíce nakažených. Američané také poskytnou výcvik a školení místním lidem v tom, jak péči řídit. Školicím střediskem, které bude na místě nejméně půl roku, má projít každý týden 500 zdravotníků (více o vyslání pomoci z USA zde).

Ebola

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

Dosud nejhorší epidemie eboly v Africe zabila přes 3400 lidí, především v Libérii, Guineji a Sieře Leone. Dva lidé zemřeli ve Španělsku, kam byli ze západní Afriky evakuováni. Ve Španělsku je v současné době v izolaci zdravotní sestra, která se ebolou nakazila zřejmě v době, kdy o zmíněnou dvojici infikovaných pečovala.

V Africe pomůže mimo vojáků také americká humanitární organizace USAID. Ta spolu s Dětským fondem OSN UNICEF poskytne ochranné pomůcky pro 400 tisíc nejpostiženějších rodin v Libérii. Spojené státy na boj s virem dosud vyčlenily 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) a USAID hodlá poskytnout ještě 75 milionů dolarů na léčebná střediska.

O vyslání pomoci do ebolou zmítané Afriky v polovině září rozhodla také Česká republika (více zde). „Výše uvolněných prostředků pro OSN bude záležet na rozhodnutí vlády. Bez toho lze zaslat částku do výše tří milionů korun,“ řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Šíření eboly přijde Afriku na miliardy dolarů

Současná epidemie eboly bude mít mimo jiné také obrovské dopady na hospodaření afrických států. Pokud se šíření eboly nepodaří zastavit, mohou do konce nadcházejícího roku západoafrické země přijít o 32,6 miliardy dolarů (přes 708 miliard korun). Ve své analýze to uvádí Světová banka.

„Obrovských ekonomických nákladů nynější nákazy pro postižené země a pro svět je možné se vyhnout dalšími rozumnými investicemi do zlepšování zdravotnických systémů,“ uvedl v prohlášení prezident Světové banky Jim Yong Kim.

Světová banka již v září varovala, že epidemie může být pro ekonomiku trojice nejpostiženějších zemí katastrofální. Podle tehdy zveřejněných nejhorších scénářů by řádění viru příští rok zpomalilo hospodářský růst Guineje o 2,3 procentního bodu, Siery Leone o 8,9 procentního bodu a v nejhůře postižené Libérii dokonce o 11,7 procentního bodu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Najdete na iDNES.cz