Otec zavražděného agenta Alexandera Litviněnka Walter odvolal svá obvinění vůči...

Otec zavražděného agenta Alexandera Litviněnka Walter odvolal svá obvinění vůči Vladimiru Putinovi a žádá o dopuštění. | foto: iDNES.cz

Litviněnkův otec otočil: omluvil se Putinovi a syna označil za zrádce

  • 91
Otec zavražděného kritika Kremlu Alexandra Litviněnka vždycky obviňoval ze smrti svého syna Putinovy lidi. Nyní nečekaně otočil a dokonce označil syna za zrádce, který si smrt zasloužil. Ve vysílání státní televize také žádal o odpuštění.

Třiasedmdesátiletý Walter Litviněnko vystoupil ve státní televizi a prohlásil, že hluboce lituje obvinění ruského premiéra Vladimira Putina a jeho lidí ze smrti svého syna. Doufá, že mu bude odpuštěno a dovoleno vrátit se do Ruska.

Smrt Alexandera Litviněnka

Alexander Litviněnko, dřívější FSB bezpečnostní agent a otevřený kritik Kremlu, zemřel v Londýně v roce 2006 poté, co vypil hrnek čaje s radioaktivním poloniem v luxusním londýnském hotelu.

Kdo ho zabil?

Hlavním podezřelým z vraždy bývalého agenta KGB se stal jeden z jeho někdejších kolegů z tajné služby Andrej Lugovoj. Spojené království opakovaně žádalo Kreml o jeho vydání, vždy bez úspěchu. Lugovoj mezitím dosedl jako poslanec do ruského parlamentu. Rozepře mezi Ruskem a Británií velmi zhoršila vztahy mezi oběma zeměmi.

"Vladimire Vladimiroviči, jestli sleduješ tenhle program, prosím, odpusť mi všechny ty pomluvy, které jsem o tobě řekl a napsal, i všechnu tu nenávist, kterou jsem k tobě choval," řekl ruské satelitní televizi, která vysílá v angličtině.

"Kdybych věděl, že můj syn pracoval pro britské tajné služby, tak bych o jeho smrti takhle nemluvil. Mohl být zabit jako dvojitý agent. A zrádci mají být zastřeleni," dodal. Spekulace o tom, že Litviněnka naverbovala britská zpravodajská služba MI6, se objevily před čtyřmi lety v britském tisku.

"Nikdy si nebudu moct být stoprocentně jistý, že Alexander pro MI6 nepracoval," prohlásil.

Jsem chudý a sám

Walter Litviněnko přitom celou dobu tvrdil, že jeho syna zabili Putinovi lidé za jeho otevřenou kritiku režimu. "Tenkrát mě ovládala zloba kvůli jeho smrti. Byl jsem si jistý, že to udělaly ruské tajné služby," prohlásil.

Poté, co mu zemřela žena a on se v třiasedmdesáti letech ocitl sám a bez prostředků v malém bytě v Itálii, něco se v něm hnulo a změnil názor.

"Byl to velký podvod, přetvářka přede mnou i celou naší rodinou," vzlykaje komentoval v televizi činnost svého syna. Stěžoval si na to, že ho opustil Boris Berezovskij, ruský oligarcha a nepřítel Kremlu, kterého měl jeho syn zavraždit, ale odmítl. Nazlobeně zmínil i to, že jeho žádost o finanční pomoc odmítla i západní média.

"Tak to je. Walter byl odložen. Byl jim dobrý, když potřebovali někoho pošpinit. Ale teď už Waltra nepotřebují."

Je to propaganda, říká autor knihy o Litviněnkovi

Walter Litviněnko se do Ruska odstěhoval v roce 2008 se svou manželkou Ljubou a dvěma dětmi. Ve své zemi se tehdy necítil bezpečně. Nyní po čtyřech letech sám zavolal do ruské satelitní televize, aby odvysílala jeho omluvu.

Tvrdil, že jeho žena zemřela před rokem a on neměl ani dost peněz, aby jí zařídil důstojný pohřeb. Podle jeho slov mu odpojili i elektřinu a plyn, protože neměl peníze na placení účtů, a teď se bojí, že ho vystěhují.

Jeho dramatický výstup je nejspíš zoufalým krokem, který mu má usnadnit návrat do rodné země. Přestože z Ruska odešel sám a dobrovolně, není příliš pravděpodobné, že by ho po tolika letech kritiky Rusko přijalo s otevřenou náručí.

Spoluautor knihy o Litviněnkově smrti Alexander Goldfarb označil odvysílání reportáže za laciný a nehumánní krok ruské propagandy před blížícími se prezidentskými volbami. "Využili slabosti starého muže, který je opuštěný a bez peněz, k očištění Litviněnkových vrahů. Jak snadný cíl," prohlásil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video