List: USA vozí zajatce k tvrdým výslechům

  • 71
Válka proti terorismu má s největší pravděpodobností stinnou stránku, o které se veřejnost nemá dovědět. Podle španělského deníku El País deportují Spojené státy od loňského roku zajatce Talibanu a Al-Kajdy do blízkovýchodních zemí, kde se při výsleších používá mučení. Převozy, které podle zdrojů listu pokračují dodnes, se neuskutečňují oficiálními cestami či na základě dohod o vydávání osob.

Deportace tvoří temnou část války, tu část, o níž se zmínil prezident George Bush ve svém projevu o 11. září, když řekl, že budou operace tak tajné, že dokonce i jejich úspěch se uchová v tajnosti, píše list.

Země třetího světa dělají špinavou práci
Systém podle deníku funguje takto: když je zadržen člen Al-Kajdy například v Indonésii, USA zařídí jeho převoz třeba do Egypta, aniž projde přes americkou základnu Guantánamo na Kubě.

Země, které udělají špinavou práci, se pak podělí se CIA a FBI o informace, které získaly při výslechu. Ve chvíli, kdy američtí činitelé předají zadržené "spojkám", Washington už nenese spoluzodpovědnost a může mezinárodnímu společenství ukazovat čisté ruce.

USA chtěly zablokovat smlouvu proti mučení
To by podle diplomatických zdrojů vysvětlovalo, proč se USA minulý týden tolik snažily zablokovat klauzuli mezinárodní konvence proti mučení, jež umožňuje provádět inspekce ve věznicích signatářských zemí.

Pentagon odmítl z bezpečnostních důvodů celou záležitost komentovat, jiné vojenské zdroje však potvrdily, že deportace zadržených členů Al-Kajdy se staly běžnou praxí. Jejich počet jde do desítek.

Agenti deportovali dva přední členy Al-Kajdy
Mezi nimi je například Muhammad Džabarah Mansúr, zatčený v souvislosti s letošními atentáty na velvyslanectví USA a Izraele v Singapuru, který je nyní vyslýchán v Ománu.

Nebo Muhammad Saad Ikbál Madní, zadržený v lednu v Indonésii a pak letadlem CIA přepravený z Jakarty do Káhiry, uvádí El-País.

Naprostá většina z nich byla zadržena v Pákistánu. V říjnu tamní policie zatkla jemenského studenta Džamila Kásima Saída Muhammada, zapojeného do útoku na americkou válečnou loď USS Cole v Jemenu. Ihned ho předala USA a CIA ho přepravila do Jordánska.

Vězně nemučíme, tvrdí země
Mezi zeměmi, které spolupracují s USA při výsleších, jsou podle listu Egypt, Omán, Jordánsko, Kuvajt a Sýrie.

Všechny oficiálně popřely, že by vyslýchané mučily. Nicméně humanitární organizace Amnesty International a dokonce i samotné ministerstvo zahraničí USA zařadily přinejmenším Egypt a Sýrii na seznam zemí, kde se mučení běžně používá.

Je to pochopitelné, říká bývalý agent
Bývalý agent CIA a nyní profesor pro mezinárodní vztahy na bostonské universitě Arthur Hulnick se nad touto skutečností nepozastavuje.

"Lze pochopit, že jsou převáženi k výslechům do zemí, kde jsou používány metody mučení, které nepoužíváme my."

Přesto není přesvědčen o jednoznačné účinnosti této metody. "Člověk je schopen říci cokoliv, aby mučení skončilo, a pak je třeba odlišit pravdu od lži."

V Guantánamu nemají výslechy úspěch
Malý úspěch výslechů zajatců v Guantánamu, kde je jich nyní 564, přivedl Washington k tomu, že je posílá do jiných zemí, aby získal důvěryhodné informace a přitom si neposkvrnil svědomí.

Pentagon také operuje s teorií, že arabské země mají jazykovou výhodu a k vyslýchaným mají kulturně blízko.

Země mají ze služeb pro USA prospěch
Arabské země však USA tuto službu neposkytují nezištně. Sýrie například vyslýchá Syřana Muhammada Hajdara Zammara, zadrženého v Maroku a podle Spojených států zapojeného do loňských zářijových útoků.

Země tak chce "vykoupit" podporu, kterou podle USA poskytuje extremistickým hnutím Hizballáh a Islámský džihád.

I Egypt má ze služeb pro Spojené státy prospěch. Islámský extremismus znamená pro tuto zemi národní hrozbu, kromě toho mu USA deportují mnohé z jejích občanů prchajících před spravedlností, dodal list.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video