Trosky malajsijského boeingu u ukrajinské vesnice Grabovo (18. července 2014)

Trosky malajsijského boeingu u ukrajinské vesnice Grabovo (18. července 2014) | foto: Reuters

Se závěrem vyšetřování havárie letu MH17 nesouhlasí Rusko ani Malajsie

  • 484
Malajsie nesouhlasí s dosavadními výsledky vyšetřování katastrofy svého dopravního letounu. V roce 2014 v jeho troskách zahynuly téměř tři stovky lidí. Podle výsledků vyšetřování mají být za jeho sestřelení souzeni čtyři lidé, kteří jsou údajně napojeni na ruské armádní tajné služby. Rusko nadále odmítá, že by mělo na útoku podíl.

Podle malajsijského premiéra Mahathira Mohamada jde o protiruské spiknutí. „Jsme velmi nespokojeni. Od samého začátku šlo o politickou kampaň s cílem obvinit Rusko,“ citoval ve čtvrtek premiéra malajsijský list The Star. 

„Už před vyšetřováním tvrdili, že to zavinilo Rusko. Pokud jde o nás, chceme důkazy. Zatím žádné nejsou, jsou jen povídačky,“ konstatoval předseda malajsijské vlády. „Je pro nás velmi obtížné takový závěr přijmout,“ dodal.

Za své vyjádření se dočkal kritiky z Nizozemska. Tamní premiér Mark Rutte řekl, že Mahathirova slova „rozsévají zmatek“. „Podle mých informací - a pochopitelně to cítím stejně - jsou z tohoto příbuzní (obětí) velmi zklamaní,“ citovala jej agentura AFP.

„Je to neuvěřitelný plivanec do tváře příbuzných obětí v Malajsii i Nizozemsku,“ komentoval slova malajsijského premiéra Piet Ploeg, který předsedá nadaci zastupující nizozemské pozůstalé.

Katastrofu letounu Boeing 777 letícího na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru vyšetřuje mezinárodní skupina, v níž jsou kromě expertů z Nizozemska, Belgie, Austrálie a Ukrajiny i zástupci Malajsie, jejímuž dopravci letoun patřil. 

Už loni vyšetřovatelé dospěli k závěru, že letoun sestřelila raketa země-vzduch Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Nizozemsko a Ukrajina z útoku obvinily přímo Rusko. Moskva jakýkoli podíl na katastrofě popírá.

„Je to směšné. Někdo vystřelí, nevidíte to, ale víte, kdo to byl. Čekal bych, že budou hledat pravdu,“ prohlásil Mahathir. Popřel, že by důvodem jeho odmítavého stanoviska byl zájem nepoškodit obchodní vztahy Malajsie s Ruskem.

Hierarchie doněckých jednotlivců a skupin zachycených v konverzacích, které se vážou k sestřelení letu MH17

Vyšetřovatelé z podílu na sestřelení letadla obvinili ruské občany Igora Girkina, Sergeje Dubinského a Olega Pulatova a Ukrajince Leonida Charčenka. Soud má začít příští rok v březnu v Nizozemsku, vzhledem k mizivým šancím na úspěch nizozemská prokuratura o vydání čtveřice nepožádala.

Putin: Vyšetřovatelé nemají důkazy o vině Ruska

Ruská diplomacie označila ve středu  obvinění z vraždy vznesená vůči ruským občanům za nepodložená.  „Znovu byla vznesena absolutně nepodložená obvinění vůči ruské straně, jejichž cílem je poškodit Ruskou federaci v očích mezinárodního společenství,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Putin ve středu zdůraznil, že vyšetřovatelé svá tvrzení nepodložily žádnými důkazy. „Rusko nesouhlasí se závěry vyšetřovatelů o příčinách katastrofy malajsijského letadla nad Ukrajinou,“ řekl novinářům. 

Vyšetřovatelé podle Ruska využívají „pochybné zdroje informací“ a ignorují důkazy poskytnuté Moskvou. Nicméně navzdory tomu, že jsou vyšetřovatelé zaujatí, Rusko bude nadále spolupracovat s vyšetřováním s cílem „pomoci zjistit pravdu“, dodala ruská diplomacie.

Vyšetřovatelé obvinili čtyři separatisty z útoku na malajsijské letadlo MH17

Předseda mezinárodního výboru Rady federace Konstantin Kosačov na Facebooku napsal, že hlavním cílem vyšetřování bylo poskytnout vrcholným představitelům EU pádný argument pro zavedení ekonomických sankcí proti Rusku. „Respektovaní mezinárodní vyšetřovatelé prostě neměli na výběr: jakýkoli jiný závěr by znamenal, že téměř všechny politiky Evropské unie od července 2014 jsou buď výsledkem omylu, nebo úmyslně klamou veřejnost a stojí evropské firmy stovky miliardy eur,“ napsal senátor.

Ruský list Vedomosti v redakčním komentáři zdůraznil, že mezinárodní vyšetřování havárie letu MH17 – přinejmenším prozatím – nevedlo k obvinění Ruska, ani ruských představitelů, ale pouze čtyř separatistů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video