Lemuři směřují k vyhynutí, varují vědci. Mizí spolu s deštnými pralesy

  20:32aktualizováno  20:32
Většina lidí, alespoň mladší generace, má díky filmu Madagaskar lemury v paměti jako praštěné obyvatele stejnojmenného ostrova trsající v rytmu disko. Realita je však o dost vážnější. Těmto poloopicím kvůli nelegální těžbě dřeva bleskově ubývá domovských pralesů, a lemuři jsou tak nejohroženější skupinou primátů na světě.
Lemur sifaka malý. ilustrační snímek

Lemur sifaka malý. ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Varování zveřejnila skupina expertů z Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN), která se od roku 2008 snaží sledovat lemuří stavy na ostrově.

Lemuři jsou poměrně rozvětvená skupina primátů, je jich 103 druhů. Podle letošního odhadu expertů je 23 z nich kvalifikováno jako kriticky ohrožený druh, což je práh před vyhynutím v přírodě. 

IUCN

IUCN je poradním orgánem Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). V červnu oznámil, že podle jeho zjištění se počet ohrožených živočišných a rostlinných druhů i přes opatření na ochranu přírody zvyšuje. Ze 64 000 zkoumaných druhů je jich prý téměř 20 tisíc ohroženo vyhynutím. Prudký pokles počtu druhů zvířat a rostlin může podle organizace ohrozit zdroje obživy, léků a čisté vody pro miliony lidí.

Pro příklad: kriticky ohrožený druh podle Červeného seznamu ohrožených zvířat čítá méně než 50 posledních dospělých jedinců nebo se počet zvířat daného druhu snižuje o 80 % za každých deset let. Pak už následuje jen úplně vyhynutí.

Vědci z IUCN dále navrhují zařadit na Červený seznam 52 druhů jako ohrožených a dalších 19 druhů je podle nich takzvaně zranitelných.

"To znamená, že podle odhadů patří na Červený seznam ohrožených zvířat až 91 % všech lemurů, což je široko daleko největší skupina savců," řekl BBC Luss Mittermeier, vedoucí skupiny expertů a prezident Conservation International.

Vědci z IUCN provedli podobné "sčítání" lemurů před čtyřmi lety. Tehdy zařadili mezi kriticky ohrožené 8 druhů, za ohrožené považovali 18 druhů a 14 označili za zranitelné. Počet druhů ohrožených lemurů se tak téměř ztrojnásobil. Nyní se data odešlou na posouzení dalším expertům a případná aktualizace Červeného seznamu by mohla vyjít příští rok.

Lemuři mají další problém: lovce

Madagaskar je jediné místo na světě, kde se lemuři vyskytují ve volné přírodě. Problém je, že se tady těží vzácné dřeviny a deštných pralesů, ve kterých lemuři žijí, rapidně ubývá. Původních pralesů dokonce zbývá už jen asi desetina.

Bohužel lidé kromě kácení lesů přišli na to, že mohou chytat a prodávat i lemury. Christoph Schwitzer, šéf výzkumu zoo v britském Bristolu, vede na Madagaskaru projekt na záchranu kriticky ohrožených druhů.

Vombaty v Austrálii kosí záhadná nemoc

"Býval jsem optimistický, věřil jsem, že projekt někam směřuje a místní komunity byly na naší straně," říká pochmurně šéf výzkumu zoo v Bristolu. "Ale od roku 2009 se situace značně zhoršila. Nyní vidíme domorodce lovit lemury, dokonce vzácné lemury modrooké nebo lemury noční, které jsme nikdy předtím neviděli."

V roce 2009 totiž na ostrově došlo k převratu a země se ocitla v politické nestabilitě. A protože místním nehrozí téměř žádné tresty, začali bezvládí využívat. Svůj podíl na tom má i fakt, že zde většina lidí žije na hranici chudoby, tedy asi za dva dolary na den (cca 42 korun). Andry Rajoelina, který se po puči před třemi lety chopil moci, slíbil uspořádat volby "v nejbližší možné době", přitom poslední termín v květnu propásl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Zemřel námořník z ikonické fotografie, která definitivně ukončila válku

Slavná fotografie. George Mendonsa na newyorském Times Square líbá po skončení...

V USA v neděli zemřel ve věku 95 let George Mendosa, námořník ze slavné fotografie pořízené během oslav konce druhé...

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Najdete na iDNES.cz