Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange | foto: AP

Krev vojáků může spočinout i na vašich rukou, hrozí Pentagon WikiLeaks

  • 45
Vyšetřování okolností kolem nedávného úniku vojenských informací z Afghánistánu se možná zaměří i na zakladatele serveru WikiLeaks, který dokumenty zveřejnil. Podle Pentagonu se Julian Assange rozhodl kvůli riskovat životy amerických vojáků kvůli politickému gestu.

"Pan Assange si může říkat cokoli chce o dobrodiní, které prý on a jeho zdroje činí, ale pravda je, že na jejich rukou může spočívat krev mladých vojáků nebo afghánských rodin," komentoval kauzu šéf amerického sboru náčelníků štábů admirál Mike Mullen.

Není vyloučeno, že vyšetřování masivního úniku informací z vedení afghánské války se zaměří i na Juliana Assangea. Assange založil server WikiLeaks, který v pondělí publikoval přes 90.000 tajných dokumentů o spojeneckých operacích v Afghánistánu.

Americký ministr obrany Robert Gates (vlevo) a šéf amerického sboru náčelníků štábů admirál Mike Mullen.

Americký ministr obrany Robert Gates (vlevo) a šéf amerického sboru náčelníků štábů admirál Mike Mullen.

"Vyšetřování zamíří kamkoli, kde to bude zapotřebí," komentoval Gates možnost obvinění Assangea. Odmítl sdělit další podrobnosti, ale dodal, že požádal FBI, aby "rozhodně zašel až tak daleko, kam potřebuje zajít".

Sám Assange v Londýně jakékoli výtky odmítl. "Nestraníme žádným státům. Státy mají své bezpečnostní zájmy, my žádné bezpečnostní zájmy nemáme," řekl Assange.

WikiLeaks

Odhalení serveru, který děsí americké generály

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs apeloval na WikiLeaks, aby další informace o válce v Afghánistánu nezveřejňoval. Assange v minulosti tvrdil, že server má k dispozici ještě 15.000 dokumentů, které ale nemohl zveřejnit s ostatními, aby neohrozil bezpečí svého zdroje.

Stopa vede k vojákovi v Iráku

Kdo utajované dokumenty serveru poskytl, Pentagon zatím neví. Američtí vyšetřovatelé podezírají Bradleye Manninga, armádního zpravodajského odborníka, který je již obviněn z šíření jiných tajných dokumentů na internetu.

Manning sloužil u malé posádky nedaleko Bagdádu. Pokud by on měl být zdrojem zveřejněných afghánských dokumentů, musel by hromadit materiály, k nimž neměl žádný důvod se dostat. "Kdyby ke stahování tisíců takových dokumentů přes internet docházelo v týlových útvarech nebo zde ve Spojených státech, s velkou pravděpodobností bychom to zaznamenali," řekl Gates.

Americký výsadkář Jean-Paul Desculline z  2. brigády 101 divize výsadkářů v Afghánistánu poblíž Kandaháru Americká helikoptéra v písečné bouři v Afghánistánu

Gates a šéf označili únik tajných informací za velký problém a možné ohrožení životů afghánských informátorů i jiných osob, které podstoupily značné riziko při pomoci silám USA a NATO.

Podle Gibbse Taliban oznámil, že prohledá zveřejněné dokumenty a najde v nich jména lidí, kteří spolupracovali se zahraničními vojáky. Životy těchto lidí pak podle Gibbse budou ohroženy.

Únik informací

Server WikiLeaks zveřejnil tisíce tajných dokumentů

Podle Gatese Pentagon zpřísňuje pravidla pro zacházení s utajovanými materiály ve válečné zóně. Manninga v souvislosti s vyšetřováním nejmenoval; podle amerických důstojníků se ale armádní vyšetřování zaměří na širší okruh osob.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video