ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Británie je první zemí, která schválila vakcínu upravenou na variantu omikron

  • 8
Británie se v pondělí stala první zemí, která schválila vakcínu proti nemoci covid-19 zaměřenou jak na původní variantu viru, tak na variantu omikron. Očkovací látku americké společnosti Moderna schválil britský lékový úřad MHRA jako posilující dávku pro dospělé.

Regulátor své rozhodnutí zdůvodnil údaji z klinických studií, podle kterých posilovací dávka vyvolala silnou imunitní odpověď proti variantě omikronu BA.1 i proti původní verzi viru, píše agentura Reuters.

Očkování podle další analýzy vyvolalo dobrou imunitní odpověď i proti submutacím BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které jsou teď dominantní a nakažlivější. Regulátor dodal, že u nového přípravku nezjistil žádné problémy, které by představovaly závažné riziko. Vedlejší účinky očkování byly podobné těm, které byly pozorovány u původní posilující dávky od Moderny a které byly obvykle mírné a samovolně odezněly.

Nakolik omikron funguje jako přirozená vakcína? Odborníci se rozcházejí

„První generace vakcín proti covidu-19 používaná v Británii nadále poskytuje důležitou ochranu proti tomuto onemocnění a zachraňuje životy,“ uvedla v prohlášení šéfka MHRA June Raineová. „Tato bivalentní vakcína nám do výzbroje přidává ostřejší nástroj, který nám pomůže chránit se před tímto onemocněním, protože virus se stále vyvíjí,“ dodala.

Teď, když je vakcína oficiálně schválena, vydá britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) doporučení o tom, kdy by se s ní mohlo začít očkovat.

Představitelé Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) očekávají, že vakcíny uzpůsobené koronavirové variantě omikron budou v Evropské unii schváleny v září. Podle Reuters také naznačili, že jsou otevřeni tomu, aby se na podzim začaly používat vakcíny zaměřené na starší variantu BA.1, neboť vakcíny zaměřené na nejnovější submutace se stále vyvíjejí.

Covidové varování. Británie očkovala včas, přesto má více nakažených než loni

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) naproti tomu v červnu výrobcům vakcín sdělil, že všechny posilující dávky budou muset obsahovat ochranu proti nejnovějším subvariantám omikronu.

Kromě společnosti Moderna testují verze svých mRNA vakcín upravených pro boj s variantou omikron také společnosti Pfizer a BioNTech. Francouzská farmaceutická firma Sanofi a její britský partner GlaxoSmithKline (GSK) pracují na vakcíně na bázi bílkovin, která je zaměřena na variantu beta. Ta v loňském roce nějakou dobu dominovala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video