Anglická mutace viru není pod kontrolou, Česko zastaví lety z Británie

  • 1123
Mutace koronaviru, která se šíří na jihu Anglie, není pod kontrolou a bude složité její rozmach potlačit, tvrdí britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Odvolal se na vládní experty, kteří vyhodnotili, že nový kmen je nakažlivější než ostatní. Vývoj sleduje Světová zdravotnická organizace, některé země Evropské unie včetně Česka už s Británii zastavují letecké spojení.

„Nová varianta viru se vymkla kontrole,“ řekl ministr Hancock v rozhovoru s televizí BBC . „Vzhledem k tomu, o kolik rychleji se tato nová varianta šíří, bude velmi složité udržet ji na uzdě, dokud není široce nasazená vakcína,“ komentoval situaci v jiném interview.

Významné šíření jisté mutace koronaviru v částech Anglie oznámila britská vláda v pondělí. V sobotu pak premiér Boris Johnson řekl, že nový kmen může být až o 70 procent nakažlivější než ten, který dosud v Británii převládal.

Experti včetně těch ze Světové zdravotnické organizace (WHO) zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny. 

Nová mutace i v JAR

Nová, zřejmě nakažlivější mutace koronaviru se objevila rovněž v Jihoafrické republice, kde podle vlády přispívá k druhé vlně nákazy. Epidemioložka Emma Hodcroftová uvedla, že se jedná o jinou mutaci viru, než je ta, jež nyní vyvolává obavy v Británii.

Přesto situace vyvolává mezi vědci i vládními pracovníky značné znepokojení a premiér Johnson v sobotu reagoval zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a v dalších oblastech Anglie. WHO uvedla, že je s britskými činiteli v těsném kontaktu.

Británie v neděli oznámila 35 928 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je podle BBC historické maximum a téměř dvojnásobek oproti údaji z předchozí neděle.

Většina nově nakažených je v Londýně a na jihovýchodě Anglie, podle zdravotnických úřadů je ještě brzy na to, aby se dalo potvrdit, zda se tito lidé nakazili novou variantou koronaviru. 

Ze zemí EU jako první na vývoj v Británii reagovalo Nizozemsko, které v noci na neděli zakázalo přílety z britských letišť, přičemž omezení potrvá do 1. ledna. Vláda v prohlášení uvedla, že situaci monitoruje a zvažuje zavést restrikce i u dalších druhů dopravy. 

Kabinet údajně jednal v souladu s Národním institutem veřejného zdraví (RIVM), který doporučil šíření nového kmene koronaviru s názvem SARS-CoV-2 co nejvíce omezit.

Řada zemí přerušila letecké spojení s Británií

O půlnoci vstoupí v platnost 24hodinový zákaz letů z Británie do Belgie, oznámil v neděli belgický premiér Alexander De Croo. Omezení, která se dotknou i vlaků Eurostar, označil předseda vlády za preventivní opatření. „Zatím nemáme jasnou odpověď,“ řekl.

Od půlnoci ruší letecké spojení s Británií rovněž Německo, podle agentury AFP zatím do konce roku. Francie se rozhodla přerušit dopravní spojení se Spojeným královstvím od půlnoci na 48 hodin, uvedl úřad francouzské vlády. Zavřen bude i Eurotunel. Podle italského ministra zdravotnictví bude zákaz letů z Británie platit do 6. ledna a do Itálie zároveň nesmí vstoupit nikdo, kdo byl v Británii v posledních 14 dnech. 

Česko kvůli britskému koronaviru zavádí karanténu pro cestující z ostrovů

Bulharsko ruší letecké spojení s Británií od půlnoci až do konce ledna, Irsko uvalí zákaz na letecké a lodní spojení s Británií od půlnoci a „přinejmenším“ na 48 hodin, uvedla AFP. Španělsko vyzvalo ke koordinaci postupu v rámci Evropské unie.

Reaguje také Česko, kde se budou muset od neděle lidé přijíždějící z Británie povinně odebrat do izolace. Ministerstvo zdravotnictví v neděli večer na Twitteru oznámilo že Česko od pondělí zastaví lety z Británie. Podrobnosti opatření budou známy v pondělí.

Zda šíření potenciálně nebezpečné mutace koronaviru v Británii začalo, není zatím jasné. Nizozemsko při namátkové kontrole starších případů infekce daný kmen odhalilo ve vzorku odebraném na začátku prosince. Podle WHO byla mutace zjištěna i v Dánsku a Austrálii.

Evropská centrála WHO doporučuje členským zemím, aby zvýšily kapacity pro rozbor genetické informace viru. Takový postup prý umožní lépe osvětlit možná rizika spojená s novou mutací.

Fakt, že virus mutuje, není sám o sobě znepokojivý ani překvapivý. Jak uvedla odbornice WHO Marie Van Kerkhoveová, mutace viru SARS-CoV-2 jsou identifikovány poměrně často. Klíčové je zhodnotit, zda daná mutace zásadně mění chování viru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video