Komise: Posaďme ve škole černochy zvlášť

  • 25
Ve Velké Británii přišli s novým nápadem, jak vylepšit vzdělání černošských chlapců. Při vyučování by měli být odděleni od svých bílých spolužáků. Mnozí odborníci ale varují, že návrh na separaci se může dostat do konfliktu s protirasistickými zákony.

Výsledky testů GCSE, které jsou v Británii klíčové pro přijetí na vysoké školy, ukazují, že černošští studenti dosahují podprůměrných výsledků.

Šéf Komise pro rasovou rovnost Trevor Phillips v rozhovoru s BBC řekl, že mnoho černých chlapců trpí tím, že žijí v prostředí, ve kterém se "příliš nenosí" být chytrý. Postrádají prý sebeúctu a chybí jim dobré vzory. Proto chce Phillips do školství přilákat více černých mužských pedagogů.

"Pokud je jedinou cestou, jak to zlomit, separátní vyučování nekterých předmětů, měli bychom na to být připraveni," prohlásil Phillips.

Ten také prosazuje, aby otcům, kteří nežijí se svými syny, mohl být zakázán styk s potomky, pokud se odmítnou účastnit rodičovských večerů, na kterých mohou s pedagogy mluvit o vzdělávání svých dětí. Z černošských otců tak chce podle svých slov vychovat odpovědné rodiče.

Phillipsovy návrhy se netýkají černošských dívek. Ty podle BBC dosahují v testech GSCE lepších výsledků, než bílí chlapci.

Mnozí školští odborníci segregaci černých žáků odmítají a upozorňují na to, že může být v rozporu se zákonem.

"Samozřejmě, že školy by měly pomáhat žákům, kteří mají špatné výsledky. Vyřazení černých žáků ke zvláštnímu zacházení by ale bylo kontraproduktivní a nezákonné," řekl deníku The Times Martin Ward z Asociace ředitelů středních škol.

Koordinátor černošské organizace Operation Black Vote Simon Woolley vidí celý problém komplexněji. Poukazuje na sociální faktory, špatné bydlení a mnohdy rozpadlé rodiny v afrických a karibských komunitách.

"Raději bych se nejdřív zaměřil na tyto záležitosti, než bych začal trestat oběti," řekl Woolley BBC.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video