Média obvykle srovnávají Skripalův případ s otravou podplukovníka FSB Alexandra Litviněnka. Ten začal koncem 90. let kritizovat nezákonnou praxi v ruských tajných službách, byl v Rusku opakovaně vazebně stíhán a před hrozbou dalšího věznění uprchl do Velké Británie.
Spolupráce s MI6 a vlastizrada. Otrava exšpiona připomíná skon Litviněnka |
Tam se vypracoval do postavení významného kritika Putinova režimu. V očích ruských zvláštních služeb se jeho jméno stalo synonymem zrádce a nakonec jimi byl, patrně na přímý pokyn prezidenta Vladimíra Putina, otráven radioaktivním poloniem.
Sergej Skripal začal dodávat informace britské agentuře MI6 v 90. letech, kdy pracoval na kádrové správě ruské vojenské rozvědky (GRU). V roce 2004 byl zatčen a odsouzen za vlastizradu ke třináctiletému trestu odnětí svobody. Ovšem už v roce 2010 mu byla udělena milost a v rámci výměny špionů mu bylo dovoleno odcestovat do Spojených států, odkud se brzy přestěhoval do Velké Británie.
Oba případy vykazují dva základní rozdíly. Alexandr Litviněnko byl zavražděn s pomocí radioaktivního polonia. Naproti tomu Skripal byl patrně otráven nějakým nervovým plynem. Tento rozpor nemusí být podstatný, protože vražda poloniem se ukázala z ruského pohledu jako velmi problematická. Pomalá a trýznivá smrt, kterou Litviněnkovi způsobila použitá látka, patrně měla mít odstrašující účinek na další potenciální přeběhlíky.
Ovšem její radioaktivita umožnila britským službám vysledovat cestu jedu a vraha z Ruska do Británie a zpět. I díky tomu mohl sir Robert Owen, soudce High Court v Londýně, vynést ve věci jednoznačný rozsudek konstatující ruskou vinu.
Pokud by tedy nyní použily ruské služby na místo polonia jiný jed, může se jednat o očekávatelné zlepšení modu operandi.
Významnějším důvodem, hovořícím proti teorii o ruské stopě, je skutečnost, že Skripal nepředstavoval pro Moskvu žádné nebezpečí, ani nepříjemnost. Jistě, z ruského pohledu se jedná o zrádce, ale o zrádce částečně potrestaného, poté omilostněného a především - vyměněného za ruské špiony.
Vladimír Votápek |
Takoví agenti se až dosud vymykali z ruského pravidla, které požaduje, aby byli přeběhlíci dříve nebo později fyzicky zlikvidováni. Plukovník Skripal navíc nebyl nijak aktivní. Britům nemohl prozradit nic nového, nevystupoval proti Putinovu režimu. Naopak - jeho smrt může ruské zájmy v Británii a obecně na Západě významně poškodit.
Použití nervové otravné látky také poněkud rozšiřuje okruh potenciálních pachatelů. Podobně byl například před rokem zavražděn člen korejské vládnoucí dynastie Kim Čong Nam, jehož atentát si patrně objednal jeho nevlastní bratr, současný vůdce KLDR Kim Čong Un.
Proto bychom měli při hodnocení kauzy zachovat jistou zdrženlivost. Ruské zvláštní služby jsou nepochybně hlavním podezřelým, ale bez dalšího vyšetřování a především bez dalších důkazů nelze jejich vinu jednoznačně potvrdit. V pokřiveném světě zvláštních služeb jsou představitelné i jiné scénáře.