Film o věznění Kampuschové míří do kin. Dojde i na sexuální násilí

  • 3
To, co před dvěma a půl roky naznačila autobiografie Nataschy Kampuschové, dopověděl autobiografický film "3096 dní", který má v pondělí večer premiéru v rakouských kinech. Ve filmu se objevují i scény sexuálního násilí, k nimž se Kampuschová dosud odmítala vyjadřovat a nebyly zveřejněny ani v knize.

Vídeňská premiéra filmu 3096 dnů je očekávána s velkým napětím. Film je založen na skutečném příběhu Nataschi Kampuschové, která strávila osm let (od svých deseti do osmnácti let) v zajetí svého únosce Wolfganga Priklopila.

Priklopil dívku unesl v roce 1998 cestou do školy. Po osmi a půl letech zajetí ve Strasshofu u Vídně se jí podařilo utéct 23. srpna 2006. Priklopil krátce poté spáchal sebevraždu.

Přestože zpočátku vyvolal případ vlnu pozitivních emocí vůči Kampuschové, postupně se nálady rakouské veřejnosti rozdělily a mladá dívka musela čelit podezřením, že ze své minulosti a života s únoscem mnohé tají a kryje případné spolupachatele.

Ke snížení zájmu o Kampuschovou přispěl o dva roky později ještě otřesnější případ Jozefa Fritzla, který ve sklepě osmnáct let věznil a znásilňoval svoji dceru, se kterou zplodil sedm dětí, z nichž jedno zemřelo, tři byly vězněny spolu s matkou a tři Fritzl vychovával odděleně.

Neúspěchem skončil také pokus Kampuschové o vlastní televizní šou, který dívce přinesl pouze další obvinění, že chce svůj osud zpeněžit. Do jisté míry byla zklamáním i předloni vydaná autobiografie, která k dosavadním výpovědím pro média přinesla jen některé detaily a náznaky, co se týče skutečné povahy vztahu k jejímu únosci Priklopilovi, jež se z Kampuschové pokusil  v zajetí "vychovat ideální ženu". Přesto se však kniha stala bestsellerem.

Kampuschová se podílela na scénáři a byla u natáčení

Podle prvních ohlasů se německo-americké režisérce Sherry Hormannové podařilo natočit syrovou výpověď o hrůzách osmiletého věznění Kampuschové. Sama Kampuschová se podílela na tvorbě scénáře a měla možnost být i při natáčení filmu v mnichovských ateliérech. Především scény v klaustrofobní kobce, kde prožila většinu z osmi let věznění, Kampuschovou otřásly. Původní kobka pod Priklopilovým domem byla na přání Kampuschové zasypána. 

"Proč sis vybral mě?" ptá se ve filmu Nastascha vedle sedícího únosce Wolfganga Priklopila. "Viděl jsem tě se usmívat," odpovídá jí. Z mnoha scén filmu podle prvních recenzí doslova mrazí. A to i ze scén sexuálního násilí, kterého se Priklopil na Kampuschové dopouští. Jak uvedla Kampuschová pro server rakouské veřejnoprávní ORF v popisu těchto scén zasahovala do scénáře.
"Bylo to mé přání, které bylo respektováno, aby se z toho nestal jen film plný násilí," uvedla Kampuschová.

Filmový projekt inicioval německý producent Bernd Eichinger. Po jeho smrti v roce 2011 se produkce stala mezinárodní. Se zfilmováním své autobiografie souhlasila podle ORF dnes pětadvacetiletá Kampuschová právě díky důvěře v Eichingera a jeho produkční společnost Constantin Film. "Prvním filmem, který jsem viděla na svobodě, byl Parfém: Příběh vraha," řekla o filmu z dílny Eichingera.

Film "3096 dnů" má mezinárodní obsazení, představitelka dospělé unesené dívky je Angličanka Antonia Campbellová-Hughesová, která má mimo jiné cenu z Berlinale a Dán Thure Lindhardt, jež hraje roli únosce.