Kalifornské lesbičky využily nového práva a vzaly se. Skoro v 90 letech

  12:12aktualizováno  12:12
Kaliforňance Del Martinové zbývají tři roky do 90. narozenin, její partnerce Phyllis Lyonové šest. Potkaly se v roce 1955, od té doby jsou spolu a bojují za práva homosexuálů v USA. Včera odpoledne se v San Francisku vzaly. Jen pár minut poté, co vstoupil v platnost verdikt tamního nejvyššího soudu: gayové a lesbičky v Kalifornii mohou uzavírat manželství.

Del Martinová (vlevo) a Phyllis Lyonová při svatebním polibku na radnici v San Francisku (16. června 2008) | foto: Reuters

"Když jsme se daly dohromady, opravdu jsme nemyslely, že bychom jednou měly svatbu," vtipkovala Lyonová před hloučkem hostů.

Obřad, při němž si ženy vyměnily svatební slib, se odehrál na radnici v San Francisku pod taktovkou starosty Gavina Newsoma. Právě on přispěl v roce 2004 k rozpoutání debaty a soudního sporu, když městským úředníkům nařídil oddávat páry stejného pohlaví.

Během takzvané "zimy lásky" pak uzavřely manželství asi čtyři tisíce homosexuálních párů - včetně Martinové a Lyonové. Soudy pak tyto svazky zrušily, ale homosexuálové bojovali dál, u kalifornského nejvyššího soudu. Ten minulý měsíc rozhodl: zákaz homosexuálních svateb se ruší. S platností od pondělí 16. června, pěti hodin odpoledne místního času.

Aspoň tomu neříkejme manželství
Kalifornie je po Massachusetts teprve druhým americkým státem, kde mohou homosexuálové uzavírat plnohodnotné manželství. A prvním, kde dostanou manželské osvědčení i páry z jiných států. Drtivá většina, přesně řečeno 45 států, svatby odmítá, ale kupříkladu New York hodlá svazky uzavřené v Kalifornii uznávat.

Svazky párů stejného pohlaví jsou v USA, stejně jako mnohde jinde, velkým politickým tématem. Tolerance se v posledních dekádách zvyšuje, ale většina lidí pořád chápe manželství tradičně jako spojení mezi mužem a ženou a svazky homosexuálů raději nazývá jinými jmény.

V řadě států mohou gayové a lesbičky uzavírat úřední svazky s právy a povinnostmi více či méně srovnatelnými s manželstvím. Ale pořád jsou tu dvě desítky států, které institucionalizaci homosexuálního partnerství odmítají úplně.

"Kalifornie ukazuje trend celé zemi," míní starosta San Franciska Gavin Newsome. Ale vyhráno ještě není, Kaliforňané dostanou při listopadových volbách možnost verdikt nejvyššího soudu odmítnout. Konzervativní křesťané a jejich stoupenci chtějí změnit tamní ústavu tak, aby manželství jasně definovala oním zmíněným tradičním způsobem. Následující měsíce tak budou testem, zda mají homosexuálové v USA stejná práva jako ostatní.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz