Zemřel angolský exprezident dos Santos. V čele země stál čtyři desetiletí

  • 6
V nemocnici v Barceloně zemřel bývalý angolský prezident José Eduardo dos Santos, který v čele své země stál téměř čtyřicet let. Oznámila to angolská prezidentská kancelář. Vláda uvedla, že exprezident zemřel po dlouhé nemoci. Někdejší vrcholný politik byl od června na jednotce intenzivní, kam byl převezen po prodělané zástavě srdce. Angolský prezident Joao Lourenço vyhlásil od soboty pět dní státního smutku.

Dos Santos byl zvolen prezidentem v roce 1979, čtyři roky po vyhlášení nezávislosti Angoly. V čele země, která je druhým největším producentem ropy v Africe, zůstal do roku 2017, kdy odstoupil kvůli zdravotním problémům. Od té doby pravidelně pobýval v zahraničí a to především v Barceloně.

Ve čtvrtek agentura AP informovala, že Španělsko prověří podezření, že se dos Santos ocitl před časem v kómatu kvůli cizímu zavinění. Jedna z exprezidentových dcer Tchizé dos Santosová tvrdila, že ošetřovatelé se o jejího otce špatně starali a pokusili se ho zabít V pátek uvedla, že žádá o provedení pitvy, která by objasnila příčinu smrti jejího otce.

Podle agentury AFP se během dos Santosovy vlády stala z Angoly jedna z nejchudších a nejvíce zkorumpovaných zemí v Africe. Samotný bývalý prezident čelil podezření, že v zahraničí ukryl rozsáhlý majetek, který získal nelegálním obchodem s ropou.

Vyšetřován nikdy nebyl, protože i po odchodu z úřadu měl imunitu. Protikorupční kampaň, kterou spustil jeho nástupce, se však dotkla dětí bývalého prezidenta. V roce 2020 byl jeho syn José Filomeno dos Santos odsouzen na pět let vězení kvůli zpronevěře peněz státního investičního fondu.

Dos Santos se narodil v chudé rodině. Když mu bylo 19 let, přidal se k Lidovému hnutí za osvobození Angoly (MPLA), které bojovalo za nezávislost Angoly na Portugalsku.

Ze spojence SSSR ropným kapitalistou. Vládce Angoly po 38 letech končí

Dos Santos studoval v Sovětském svazu a dlouho se opíral o podporu komunistického bloku. Po vyhlášení nezávislosti Angoly zastával funkce ministra zahraničí a místopředsedy vlády. Do funkce prezidenta nastoupil poté, co zemřela první hlava samostatného státu António Agostinho Neto.

V čele Angoly stál dos Santos 38 let, během kterých se země mimo jiné potýkala s občanskou válkou, která si podle agentury AFP vyžádala půl milionu mrtvých. V bojích se střetla MPLA podporovaná Sovětským svazem a Kubou se silami, které měly podporu Jihoafrické republiky a Spojených států.

Dos Santos býval označován za marxistu-pragmatika, který zemi otevřel kapitalismu. Po pádu východního bloku se začal orientovat na západní země a v roce 2004 dostal pozvání do Bílého domu od tehdejšího amerického prezidenta George W. Bushe.

Odpůrci ho kritizovali za korupci a porušování demokratických zásad. Během jeho vlády policie a armáda tvrdě potíraly protesty a svoboda tisku byla velmi omezená. Dos Santos byl také dlouholetým předsedou MPLA, která si udržela moc i po jeho odchodu z politiky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video