Jemenci v metropoli Saná a dalších městech protestovali proti úderům na...

Jemenci v metropoli Saná a dalších městech protestovali proti úderům na základny húsijských povstalců, vyjádřili také solidaritu Palestincům. (12. ledna 2024) | foto: Reuters

Údery zasáhly na 30 cílů. Dobré výsledky, míní spojenci a čekají odvetu. Jemen vře

  • 188
Cílem americko-britských úderů v Jemenu bylo narušit schopnost húsijských povstalců skladovat, odpalovat a navádět své rakety a drony, řekl mluvčí Bílého domu John Kirby. Pentagon naznačil, že operace měla dobré výsledky. Američané a Britové v Jemenu zasáhli skoro 30 míst, použili 150 kusů munice, uvedl podle Reuters americký důstojník Douglas Sims. Dosud se ale objevovala nižší čísla.

V uklidnění celé situace věří i námořní společnost Maersk. V Jemenu vyšly na protest proti útokům do ulic desítky tisíc lidí.

USA odpoví, budou-li Húsíové pokračovat ve svém nehorázném chování, řekl Biden při návštěvě Pensylvánie. Jemenské povstalce podporované Íránem označil za teroristy. Takto odpověděl na otázky novinářů zda by povstalce označil za teroristy.

Generálporučík Sims uvedl, že neočekává vysoký počet zabitých Húsíů, neboť údery cílily i na raketomety umístěné ve venkovských oblastech. Jemenští povstalci zatím informovali o pěti mrtvých na své straně, Bílý dům uvedl, že dopady bombardování USA vyhodnocují.

„Stále provádíme hodnocení skutečných dopadů na všechny tyto cíle. Tato práce pokračuje. Takže si myslím, že lepší obrázek o tom, jaké konkrétní škody to způsobilo, budeme mít v následujících hodinách,“ řekl Kirby televizi MSNBC.

Washington uvádí, že nechce v Jemenu rozpoutat válku ani nijak jinak konflikt v regionu eskalovat, Biden nicméně podle Reuters řekl, že USA odpoví, budou-li Húsíové pokračovat v „nehorázném chování“. Na otázku, zda jsou USA ve stínové válce s Íránem, odpověděl, že nikoli.

Americké a britské síly s podporou dalších zemí v noci vyslaly z letadel a plavidel přes stovku naváděných střel na několik pozic Húsíú v Jemenu, oznámilo americké letectvo. Zaměřily se při tom na velitelská stanoviště povstalců podporovaných Íránem, jakož i na jejich muniční sklady, odpalovací a radarové systémy.

Jemenci v metropoli Saná a dalších městech protestovali proti úderům na základny húsijských povstalců, vyjádřili také solidaritu Palestincům. (12. ledna 2024)

Spojené státy a jejich partneři údery reagovali na útoky Húsíů na obchodní lodě v Rudém moři. Washington kromě toho v pátek oznámil sankce proti dvěma společnostem v Hongkongu a ve Spojených arabských emirátech, které jsou podle amerického ministerstva financí napojené na financování Húsíů.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder řekl, že podle prvotních informací měla noční operace dobré výsledky. Podobné prohlášení předtím přišlo od náměstka britského ministra obrany Jamese Heappeyho, který s odkazem na předběžné hodnocení hlásil zničení dvou cílů, na které zaútočili Britové.

Stanice BBC nicméně uvedla, že rozsah noční operace je takřka zanedbatelný ve srovnání s vojenskými kapacitami jemenských povstalců. Ti napsali na síti X, že americké a britské údery zabily pět šíitských povstalců a dalších šest zranily. Húsiové slíbili, že akce nezůstane nepotrestána a že v útocích na obchodní lodě v Rudém moři budou pokračovat.

Sazby na trase Šanghaj-Evropa vzrostly o 8 %

Dánský námořní dopravce Maersk nicméně doufá, že údery amerických a britských sil proti Húsíům povedou spolu s větší přítomností námořnictva k usnadnění dopravy v Rudém moři.

„Doufáme, že tyto zásahy a větší přítomnost námořnictva nakonec povedou ke snížení hrozby, což umožní tranzit námořního obchodu přes Rudé moře a opětovné využívání Suezského průplavu jako vstupní brány,“ uvedl Maersk.

Právě kvůli napětí v Rudém moři, přes které vede klíčová trasa na cestě z Asie do Evropy, tento týden přispělo k dalšímu růstu sazeb za kontejnerovou dopravu. Sazby na trase Šanghaj-Evropa jen za poslední týden vzrostly o 8,1 procenta na 3 103 dolarů (téměř 70 tisíc korun) za kontejner o délce 20 stop (6,1 metru). Sazba za kontejner na západní pobřeží USA se v týdnu zvýšila o 43,2 procenta na 3 974 USD za kontejner o délce 40 stop, uvedla makléřská společnost Clarksons.

Ignorujete právo, překrucujete rezoluce, tepe kvůli Jemenu „Anglosasy“ Rusko

„Čím déle tato krize potrvá, tím více naruší námořní dopravu po celém světě a dál se budou zvyšovat i sazby,“ uvedl analytik platformy Xeneta Peter Sand. „Než tato krize dosáhne nějakého řešení, počítáme spíše s měsíci než s týdny či dny,“ dodal. Xeneta se specializuje na nákladní dopravu.

Húsíové od listopadu provedli asi třicet útoků na obchodní lodě. Tvrdí, že na ně útočí kvůli válce Izraele proti radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy a kvůli podpoře některých zemí izraelské vládě.

Loď Maersku se stala terčem raketového útoku u jemenského pobřeží poprvé 14. prosince. Dánská společnost den poté oznámila, že pozastavuje všechny cesty přes Rudé moře. Později se k ní přidal i německý dopravce Hapag-Lloyd.

Maersk přesměroval lodě kolem Afriky, tedy kolem mysu Dobré naděje, aby se útokům vyhnul. To však zákazníkům zvýšilo poplatky a prodloužilo dobu přepravy zboží z Asie do Evropy a na východní pobřeží Severní Ameriky o několik týdnů. Oblasti ohrožované Húsíi se začaly vyhýbat i další společnosti, postupně se ovšem k plavbě v Rudém moři začaly vracet.

Jemenci demonstrují

V reakci na noční údery vyšly v pátek do ulic jemenských měst desetitisíce lidí. Jeden z lídrů Húsíů na shromáždění označil USA za teroristy. Příznivci povstalců se sešli v jemenské metropoli Saná a dalších městech. Ve světových médiích a na sociálních sítích se šíří záběry masivního shromáždění v hlavním městě a BBC píše o „mimořádně velkém“ protestu i na poměry Jemenu, kde je vysoká nezaměstnanost a silná protizápadní nálada.

Podle jemenské státní tiskové agentury Saba lidé vyšli do ulic také vyjádřit solidaritu s Palestinci. V Saná podle agentury Reuters demonstranti šlapali po vlajkách Izraele a USA. „Vaše údery proti Jemenu jsou terorismus,“ vzkázal na jednom shromáždění Spojeným státům vysoký představitel Húsíů, kteří mají už několik let pod kontrolou velkou část Jemenu.

„Spojené státy jsou ďábel,“ cituje Reuters člena takzvané nejvyšší politické rady povstalců. Podle informací deníku The New York Times (NYT) lidé protestovali i v Bahrajnu, který se na bombardování podílel. Právě s tím demonstranti nesouhlasili. Bahrajnská vláda se sice sama k účasti na bombardování nepřihlásila, země v Perském zálivu však byla jmenovaná ve společném prohlášení oznamujícím údery na více než desítku cílů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video