Jazyky vymírají rychleji než zvířata

  • 9
Hovořit o vymírání pouze ve spojitosti s rostlinami a živočichy není na místě. Jejich vyhynutí je ve srovnání s mizením světových jazyků nevýrazné, ba přímo uklidňující. Alespoň to podle britského deníku Financial Times tvrdí američtí lingvisté.

Pesimistické závěry prezentovali vědci na konferenci Americké asociace pro vědecký pokrok (AAAS) v Seattlu.

"Každý jazyk, který zmizí, aniž bychom ho zdokumentovali, představuje ohromný nedostatek v naší snaze pochopit možnosti složitého komplexu lidského vědomí," posteskl si odborník na sibiřské jazyky David Harrison.

Odborníci nejsou zatím sto určit, kolik jazyků na světě existuje. Lingvisté se totiž nemohou shodnout, kdy jsou dva rozdílné systémy pouhými dialekty a kdy už se jedná o samostatné jazyky, citoval list Financial Times Laurence Horna, profesora z univerzity Yale.

Podle Financial Times je nejčastěji uváděným číslem 6800 jazyků. To vychází z etnologické databáze organizace SIL International, která se v minulosti specializovala na pořádání křesťanských misií a překládání Bible.

Tatáž databáze uvádí, že dnes je na "pokraji vyhynutí" asi 417 jazyků, kterými už hovoří jen několik - většinou notně starých - lidí. "Obecně se předpokládá, že v jednadvacátém století zmizí až 40 procent jazyků," míní Stephen Anderson z Yalu.

Příkladem prý mohou být jazyky ze vzdálených sibiřských osad Tofa a Střední Chulym. Mládež v nich používá výhradně ruštinu a původních mluvčích je v tamní populaci čítající stovky lidí jen asi čtyřicet.

Smutným faktem podle profesora Harrisona ale je, že oba jazyky jsou nezvykle propracované a jejich znakový systém popisuje unikátní oblasti, jakými jsou místní léčivé byliny, způsoby lovu, předpovídání počasí nebo různé techniky sběru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video