Šinzó Abe oznamuje kvůli zdravotním problémům svou rezignaci na pozici...

Šinzó Abe oznamuje kvůli zdravotním problémům svou rezignaci na pozici japonského premiéra. (28. srpna 2020) | foto: AP

Japonský premiér rezignuje ze zdravotních důvodů, trpí chronickou nemocí

  • 80
Japonský premiér Šinzó Abe, který je v úřadu nepřetržitě od roku 2012, v pátek oznámil, že se rozhodl rezignovat ze zdravotních důvodů. Z úřadu odejde, až bude vybrán jeho nástupce. Pětašedesátiletý premiér byl v nemocnici za poslední dva týdny hned dvakrát. Abe už delší dobu trpí ulcerózní kolitidou, což je chronická nemoc trávicího traktu.

Abe se ze srdce omluvil všem občanům Japonska, že nemůže dostát svým závazkům a zůstat v úřadu premiéra až do konce svého funkčního období. Akcie na tokijské burze se po zprávě o jeho rezignaci prudce propadly.

Abe, který příští měsíc oslaví 66 let, nechce, aby jeho zdravotní potíže měly dopad na důležitá politická rozhodnutí. V červnu podstoupil testy, které ukázaly, že se mu nemoc vrátila, a v průběhu července se cítil čím dál více unavený. Nyní zahájí novou léčbu, která bude ale podle premiéra dlouhodobá. 

Abe se stal v pondělí s 2 799 dny v úřadu nejdéle sloužícím premiérem Japonska a překonal tak rekord svého prastrýce. Rekord „oslavil“ návštěvou nemocnice, kam zamířil už druhý týden po sobě.

Vládní Liberálně demokratická strana tak bude muset vybrat nového premiéra, kterého následně musí ještě formálně schválit parlament. Japonskou vládu povede Abeho náhradník do nových voleb v září příštího roku.

Pracovitý Abe

Do úřadu Abe nastoupil poprvé v roce 2006 jako nejmladší japonský premiér od druhé světové války, po roce rezignoval. V čele japonské vlády stojí nepřetržitě od svého návratu v roce 2012 a jeho aktuální funkční období mělo skončit až v září 2021.

Japonská kultura přesčasů naráží na koronavirus, lidé pořád míří do kanceláří

Internetový portál časopisu Time tento týden napsal, že japonští novináři si prý v poslední době všimli, že Abe vypadal unaveně a „pohyboval se pomaleji než obyčejně“. 

Jeho mluvčí Jošihide Suga musel před nedávnem médiím odpovídat na otázku, proč Abe pracoval 147 dní v kuse bez přestávky. „Premiér trvá na tom, že má sám jít příkladem,“ uvedl mluvčí.

V Japonsku je workoholismus populární a žádaný. Japonci se snaží pracovat co nejvíce, přičemž ve skutečnosti může být snaha dosáhnout cíle důležitější, než samotný výsledek práce.

Ulcerózní kolitida je onemocnění trávicího traktu, které postihuje tlusté střevo a konečník. Má dlouhodobý průběh a projevuje se bolestmi břicha, častými průjmy s příměsí krve a řadou dalších příznaků a komplikací. Často se střídají klidná bezpříznaková období s aktivními příznaky nemoci.

Nemoc patří mezi takzvané idiopatické střevní záněty, které své jméno dostaly kvůli neznámé příčině. Je však považována za civilizační nemoc, protože se vyskytuje téměř výhradně ve vyspělých zemích a lékaři se domnívají, že ji zřejmě kromě dědičnosti může způsobit i nevhodná strava a stres. Dá se léčit, nicméně vyléčitelná není, většinou musí lidé během života kombinovat různou léčbu, kterou mohou být léky, dieta a v krajním případě operace.

Šinzó Abe na návštěvě tokijské svatyně Jasukuni v roce 2013:

26. prosince 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video