Izraelská střela zabila politického vůdce Hamasu

  14:42aktualizováno  22:33
Izraelské nálety na pozice Hamasu v pásmu Gazy pokračovaly šestým dnem. Jedna ze střel zasáhla Nízara Rijána, politického vůdce radikálního hnutí. Celkově si bombardování vyžádalo už čtyři stovky životů a na 1 800 zraněných. Večer Izrael oznámil, že z Gazy nechá odejít cizince.

Obyvatelé pásma Gazy během šestého dne izraelských útoků. (1. ledna 2009) | foto: Reuters

Riján je údajně nejvyšším představitelem radikálního hnutí, kterého se Izraelcům podařilo zlikvidovat. Při útoku zemřelo také dalších devět lidí. Podle Hamasu šlo většinou o jeho rodinné příslušníky.

Nízar Riján, jeden z předáků hnutí Hamas, zemřel pri izraelském útoku. (1. ledna 2009)Devětačtyřicetiletý Riján, který měl podle agentury AP těsné vazby na ozbrojenou složku hnutí Hamas označovanou Kásam, veřejně podporoval raketové útoky, při kterých islámští radikálové ostřelují izraelské cíle.

"Naši nepřátelé tvrdě zaplatí za smrt Nízara Rijána a dalších mučedníků," řekl po smrti vlivného Rijána jeden z předáků Hamasu Ajmán Taha.

Během šestého dne útoků bylo zničeno asi 20 palestinských budov, včetně vládního komplexu. Při tomto incidentu zemřeli tři lidé a sto dalších bylo zraněno. Jeden z náletů byl poprvé od soboty zaměřen na ministerstva spravedlnosti a školství. Poškodil domy v blízkosti a hasičskou stanici.

Další nálety mířily na sídlo vedení Hamasu, generální štáb policie a legislativní radu.

Na jih Izraele dnes dopadlo asi deset raket odpálených z pásma Gazy. Zasáhly města Ašdod a Beerševa. Při dnešním ostřelování nebyl nikdo zraněn. Od začátku bojů byli zabiti čtyři Izraelci, z toho tři civilisté.

Šest dní trvající nálety izraelských stíhaček v pásmu Gazy si vyžádaly už čtyři stovky mrtvých a na 1 700 zraněných. (1. ledna 2009)

Podle reportéra MF DNES, který se nachází asi tři kilometry od města Gaza, propukla v oblasti znovu panika. Pěkné počasí a bezvětří nahrávají izraelským letounům F-16, které opět začaly shazovat bomby na cíle v severní části pásma. "Izraelci zřejmě zahájili velkou kampaň," popsal dění reportér.

Od soboty, kdy bombardování pásma Gazy začalo, zahynulo už 412 Palestinců včetně 42 dětí, 13 žen a dvou zdravotníků. Zraněno bylo nejméně 1 800 lidí, z toho 216 velmi vážně.

Cizinci budou smět pásmo Gazy opustit

Izrael ve večerních hodinách oznámil, že dovolí 443 cizincům, kteří se nyní nacházejí v bombardovaném pásmu Gazy, aby v pátek území opustili. Agentuře Reuters to potvrdil styčný důstojník izraelské armády Peter Lerner.

Podle Lernera budou moci Gazu opustit především držitelé amerických, ruských, moldavských, ukrajinských, tureckých a norských pasů. Otevře se pro ně hraniční přechod Erez mezi pásmem Gazy a Izraelem, a to v pátek ráno. Zároveň podotkl, že ze zkušeností je známo, že ne všichni cizinci za takových situací odcházejí.

Šestidenní útoky na pásmo Gazy si vyžádaly přes 400 mrtvých a na 1 800 zraněných. (1. ledna 2009)

Rozhodnutí o izraelském pozemním útoku se blíží

Odchod cizinců by podle Reuters mohl být součástí příprav k vystupňování útoků Izraele na cíle hnutí Hamas. Jak informoval předseda zahraničního a bezpečnostního výboru izraelského parlamentu Tstachi Hanegbi, rozhodnutí o případné izraelské pozemní ofenzivě se přibližuje .

"Blížíme se k hodině rozhodnutí," odpověděl podle agentury AFP na otázku soukromé televize Channel 10. "Svět na nás nevyvíjí tlak, chápe, že máme právo bojovat na obranu svých domovů," dodal.

Izrael už u hranic s pásmem soustředil početné oddíly tanků, dělostřelectva a elitní pěchoty. Armáda také mobilizovala kolem 9000 záložníků.

Hamas dementoval zprávu o možném příměří

Palestinské radikální hnutí Hamas odpoledne označilo za nepravdivou dřívější informaci, že je ochotno za určitých podmínek přistoupit na návrhy Evropské unie směřující k uzavření příměří s Izraelem. Podle mluvčího Hamasu Fauzího Barhúma, prý předchozí údaje vycházely z chybné tiskové zprávy.

Deník češky v gaze

Čekali jsme, že nás nechá Izrael vydechnout

Podmínkou měla být pro Hamas globální dohoda o konci izraelské agrese, ukončení blokády Gazy, otevření všech hraničních přechodů a záruka, že Izrael útoky neobnoví.

Izraelské ostřelování pásma Gazy pokračuje šestým dnem. Zemřelo už na 300 lidí. (1. ledna 2009)

Olmert: Nechceme dlouhou válku

"Nemáme zájem o vedení dlouhé války," řekl izraelský premiér Ehud Olmert. Dodal, že neválčí s obyvateli Gazy, ale s Hamasem, a že boje neskončí, dokud hnutí nepřestane ohrožovat svými střelami izraelský lid.

Naopak ve středu večer izraelský ministr obrany Ehud Barak řekl, že Izrael je odhodlán operace rozšířit a prohloubit, dokud nedosáhne cílů, které si stanovil, tedy pokud nepřiměje Hamas, aby přestal ostřelovat jih Izraele.

Stíhačky F-16 neustále přelétávají nad pásmem Gazy a shazují bomby. (1. ledna 2009)

Podle průzkumu, který dnes zveřejnil izraelský list Haarec, je pro pokračování leteckých úderů proti Hamasu také 71 procent Izraelců. Dvacet procent respondentů je i pro jejich rozšíření o pozemní operaci.

Livniová odmítla humanitární pomoc

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová při své dnešní návštěvě Paříže znovu odmítla francouzské výzvy k dvoudennímu příměří s hnutím Hamas. To mělo umožnit transport humanitární pomoci. 

"V pásmu nezuří žádná humanitární krize, proto není klid zbraní zapotřebí," řekla Livniová. Dodala, že sám Izrael do Gazy dodává dostatek pomoci, a dokonce množství dennodenně zvyšuje.

EU v úterý požadovala okamžité a trvalé příměří mezi Izraelem a Hamasem v Gaze a oznámila, že na Blízký východ brzy vyšle svou delegaci. Unie prohlásila, že zastavení bojů musí umožnit humanitární akce pro obyvatelstvo Gazy, jakož i otevření přechodů mezi Gazou a Egyptem a Izraelem. - čtěte EU vyzvala k trvalému příměří v Gaze, vyrazí tam Schwarzenberg

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Malá bohyně, psi na surfu a truchlení za mučedníka

MALÁ BOHYNĚ. Malá dívka je oblečená jako bohyně Kumari během festivalU v...

Muslimové slavili svátek, kdy truchlí za zabitého mučedníka, v Kalifornii surfovali psi a v Nepálu oslavovali bohyni...

Nejméně deset lidí zemřelo při bombovém útoku na severozápadě Sýrie

Lidé hledají zraněné pod troskami budov. (28. srpna 2019)

V syrském městě Ar-Raj zabil výbuch trhaviny ukryté v autě nejméně deset lidí a dalších patnáct místních bylo zraněno....

Izrael legalizoval osadu na Západním břehu, jen dva dny před volbami

Izraelská osada Mevoot Jericho na okupovaném palestinském Západním břehu...

Izraelská vláda dala v neděli zelenou legalizaci „divoké osady“ Mevoot Jericho na okupovaném palestinském Západním...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER V PERSONÁLNÍ AGENTUŘE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz