Sebevražedná brigáda IS. Interpol vydal seznam 173 možných teroristů

  11:21aktualizováno  11:21
Interpol vydal seznam 173 bojovníků Islámského státu, kteří by podle něj mohli být vycvičeni k teroristickým útokům v Evropě. Dokument vznikl na základě zpravodajských informací získaných americkými tajnými službami na území Iráku a Sýrie. S informací přišel list The Guardian.

Vojenská přehlídka islamistů z hnutí Islámský stát v syrském městě Rakká (30. června 2014) | foto: Reuters

Podle britského deníku zatím neexistují důkazy, že by se některý z radikálů na seznamu dostal do Evropy. Interpol se spíš snaží zjistit, jestli jednotlivé země mohou k uvedeným jménům poskytnout více detailů: například informace o trestné činnosti, aktivitách na sociálních sítích, cestách za hranice, biometrická data či číslo pasu.

Fotogalerie

Seznam rozeslaný z generálního sekretariátu Interpolu 27. května definuje lidi uvedené na seznamu jako „jednotlivce, kteří mohli být vycvičeni k sestrojení a nastražení improvizovaného výbušného zařízení ve snaze způsobit smrt a závažná zranění. Věříme, že mohou mezinárodně cestovat, aby se zapojili do teroristických aktivit“.

U každého ze 173 jmen je uvedeno datum naverbování Islámským státem (IS), poslední známá adresa, jméno matky a v některých případech i fotografie. Interpol každému radikálovi přiřadil identifikační číslo, které by jednotlivé členské země měly zanést do svých databází.

Informace z bojiště

Seznam sestavila FBI na základě zpravodajských informací získaných v boji proti IS na území Iráku a Sýrie. „Tito lidé byli identifikováni díky materiálu nalezenému v skrýších IS. Zdá se, že dali najevo ochotu spáchat sebevražedný útok nebo akt mučednictví ve prospěch islámu,“ stojí v poznámce vysvětlující vznik seznamu.

„Islámský stát láká hlavně na image akčního hrdiny“

Dokument by měl přispět i k identifikaci evropských interbrigadistů v řadách IS. OSN před dvěma lety odhadla, že do Iráku a Sýrie odjelo bojovat za chalífát abú Bakra al-Bagdádího asi 20 000 cizinců, z toho 4 000 pocházelo z Evropy. Jejich detailní seznam však nikdy nevznikl.

Islámský stát byl před dvěma týdny definitivně poražen v iráckém Mosulu a převážně kurdské jednotky SDF nyní dobývají jeho syrskou baštu Rakká. Odborníci předpokládají, že po porážce v Rakká by se posledním ohniskem jeho odporu mohlo stát údolí Eufratu mezi syrským městem Dajr az-Zaur a iráckou hranicí.

List The Guardian se domnívá, že i na vývoji situace na syrském bojišti může záležet, za jak dlouho se atentátníci ve službách IS dostanou do Evropy, aby se pomstili Západu za porážku na Blízkém východě.

Video ze začátku července letošního roku, kdy Iráčané dobyli Mosul:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Mladý youtuber rozcupoval německou CDU. Ta neví, jak má reagovat

Účastníci demonsrace za klima děkují německému youtuberovi Rezovi za podporu

Jakoby němečtí křesťanští demokraté potkali svou Nemesis. Video youtubera Reza ukázalo na zřejmě velkou generační...

Tonoucí se viagry chytá. Vesnice ve Francii ji nabízí zdarma, aby byly děti

Viagra

Starosta severofrancouzské vesnice Montereau se rozhodl vyřešit problém s klesajícími počty obyvatel neobvyklým...

VIDEO: 16 tisíc tun oceli za 16 sekund. V Pensylvánii strhli kancelářský dům

Muž si na telefon fotí Martin Tower předtím, než bude 19. května srovnána se...

Pouhých šestnáct sekund zabrala demolice nevyužívané kancelářské budovy Martin Tower v Pensylvánii na severovýchodě...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz