Irácké policii se vzdala třináctiletá sebevražedná atentátnice

  17:02aktualizováno  17:02
Severně od Bagdádu se irácké policii přihlásila třináctiletá dívka přichystaná k sebevražednému útoku. Podle agentury Reuters měla na sobě stále připevněnou vestu s výbušninami. Tisk i odborníci vedou už řadu měsíců diskuse, proč v Iráku páchají sebevražedné atentáty stále více ženy.

Zvýšení počtu sebevražedných atentátů žen v Iráku souvisí se změnou taktiky Američanů. Ženy snadněji proniknou kontrolními stanovišti a v oděvu mohou pronést i velké bomby. | foto: Reuters

Agentura Reuters uvedla, že dívka přišla na policii ve městě Bákuba, středisku bezpečnostně stále problematické provincie Dijála. Policistům sdělila, že má na sobě vestu s výbušninami a že ji nehodlá použít. Zatím není jasné, zda si ji oblékla dobrovolně, nebo ji k tomu někdo přinutil.

Zatímco v letech 2003 až 2007 spáchaly irácké ženy jen několik desítek útoků, v roce 2007 jich bylo už osm. Jen v letošním roce provedly sedmadvacet sebevražedných atentátů.
 
Nedávné útoky žen zahrnují "dvojitý" sebevražedný výpad proti oblíbené bagdádské tržnici (73 mrtvých), útok údajné těhotné ženy na svatební procesí či atentát na dav slavící vítězství národního fotbalového týmu (29 mrtvých).

V červenci se odpálily tři útočnice v davu účastníků náboženské pouti v Bagdádu a zabily téměř třicet lidí.

irácká žena

Podstatné zvýšení počtu sebevražedných útoků iráckých žen posiluje vzrušené debaty médií o jejich motivacích. List New York Times otiskl letos v červnu článek, který útoky připisuje ženám s depresemi nebo těm, které ztratily své blízké.

Podle zasvěcených analýz organizací, jakou je Foreign Policy in Focus (FPF), jsou snahy hledat jedinou motivaci žen mylné.

Organizace zdůrazňuje, že zatímco některé sebevražedné atentátnice jsou vdané, jiné podléhají depresi kvůli ztrátě blízkých. Další z žen touží po odplatě anebo je vedou nacionalistické a náboženské důvody.

Podle FPF nárůst sebevražedných útoků žen souvisí obecně s opozicí vůči americké okupaci; další faktory je ovlivňují pouze druhotně.

Organizace považuje za zajímavější záležitost důvod, proč dochází k útokům. Podle organizace jde o odpověď na změnu taktiky Američanů vedených generálem Petraeusem: jednak stavbu masivních zdí oddělujících šiítské čtvrti od sunnitských; jednak ustavení stovek kontrolních stanovišť "kouskujících" i tak velká města jako Bagdád.

FPF konstatuje, že ženy tímto "labyrintem" pronikají mnohem snadněji a ve svém oděvu dovedou také mnohem lépe ukrýt velké bomby.

Americká armáda i nezávislé zdroje se shodují na tom, že od roku 2003 Irák zažil více než tisíc sebevražedných útoků. Před rokem 2007 většinu provedli muži, kteří nepocházeli z Iráku.

Sebevražedné atentáty po roce 2007 otevřely novou kapitolu iráckého odporu proti americké vojenské přítomnosti. Většinu z nich provádějí Iráčané a většina pachatelů jsou ženy. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Ukrajinci vydali manifest střelce z Christchurche knižně. Zéland protestuje

Australan Brenton Tarrant, který ve dvou mešitách ve městě Christchurch...

Nenávistný manifest vraha z mešit v novozélandském Christchurchi se na Ukrajině vydává knižně. Přišla na to skupina...

První zločin v kosmu? Astronautka se bez dovolení přihlásila na cizí účet

Astronautka Anne McClainová po návratu z vesmíru.

Americká vesmírná agentura NASA podle listu The New York Times vyšetřuje pravděpodobně první obvinění ze zločinu ve...

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Najdete na iDNES.cz