Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hess v Norimberku zmateně blekotal, vzpomínal Čech na proces s nacisty

  18:34
Norimberský justiční palác se před pětašedesáti lety stal kulisou soudního přelíčení se špičkami Třetí říše. Právní předpoklady procesu pomáhal budovat také právník Bohuslav Ečer. Předseda československé delegace v Norimberku pomáhal usvědčit například bývalého říšského protektora Konstantina von Neuratha.
Lavice obžalovaných. Vlevo si zakrývá obličej Hermann Göring, vedle něj Rudolf...

Lavice obžalovaných. Vlevo si zakrývá obličej Hermann Göring, vedle něj Rudolf Hess. | foto: Museen der Stadt Nürnberg

"'Take your seats.' To bylo znamení, že přichází soudní tribunál - a v několika vteřinách zaznělo z úst téhož důstojníka 'Attention!' - Pozor! Všichni účastníci se postavili do pozoru, obžalovaní ovšem též. Někteří z nich, zejména vojáci Keitel, Jodl, Dönitz a Raeder se stavěli do pozoru jako před svým fýrerem - až na zdviženou pravici," vzpomíná ve své knize Norimberský soud Bohuslav Ečer.

Dvaapadesátiletý právník se norimberského procesu zúčastnil jako předseda československé delegace. Soudu předkládal důkazy proti obžalovaným, kteří se za války provinili na území Československa, tedy především bývalému říšskému protektorovi Konstantinu von Neurathovi, šéfovi Hitlerova generálního štábu Wilhelmu Keitelovi a ministru hospodářství Walteru Funkovi.

Revoluce v mezinárodním právu

Ečerova hlavní zásluha ale spočívala v prosazování nových právních norem, na jejichž základě byli nacističtí pohlaváři v Norimberku souzeni. Ještě za války pomáhal v Londýně definovat nové trestné činy: zločiny proti míru, vedení dobyvačné války, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

Zvláštní vydání Süddeutsche Zeitung s titulkem "Rozsudek v Norimberku"

Zvláštní vydání Süddeutsche Zeitung s titulkem "Rozsudek v Norimberku"

"Poprvé v dějinách lidstva se stalo, že státníci zločineckého státu byli postaveni před soud za to, že připravili a rozpoutali válečnou katastrofu," vzpomíná Ečer na revoluční změny v mezinárodním právu.

Československý právník se tak podílel na přípravě zákonů, podle kterých se dnes například řídí soudci Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii nebo Mezinárodního soudního dvoru v Haagu.

"V očích mého otce si dokonce i tyto hrozné existence zasloužily spravedlivý proces," řekl agentuře AP americký senátor Christopher Dodd, jehož otec Thomas se procesu zúčastnil jako zástupce amerického prokurátora.

Americký tank střeží vjezd do areálu justičního paláceSekretářky připravují kopii rozsudku pro tisk. Během procesu bylo použito pět milionů listů papíru

Během 218 dnů procesu stanulo před čtyřmi soudci reprezentujícím vítězné mocnosti (USA, SSSR, Velká Británie a Francie) jednadvacet špiček Třetí říše. Proces pořádaný ve městě velkolepých nacistických sjezdů byl také gestem, že válečný chaos skončil a vláda práva byla obnovena.

Hessova zmatená obhajoba

V soudní síni se odehrály i některé poněkud bizarní výjevy. "A pak zahájil Hess svou podivnou řeč, kterou předseda soudu později přerušil, a která se skončila v jakémsi zmateném blekotání o podivných skleněných očích. Göring se za řeči Hessovy srdečně rozchechtal, pozoroval Hesse výsměšně a upřeně a pokusil se zastavit ho v jeho řečňování," vzpomíná Ečer na obhajobu někdejšího šéfa NSDAP.

Hermann Göring vypovídá

Hermann Göring vypovídá

Hess ve svém projevu proces nepřímo srovnával s politickými procesy v SSSR a narážel na jakousi neznámou drogu, která prý způsobuje ztrátu vůle a projevuje se skleněným pohledem.

Prvního října 1946 byl Herman Göring spolu s dalšími jedenácti nacistickými pohlaváry odsouzen k trestu smrti. Bývalý říšský maršál a vrchní velitel Luftwaffe však šibenici unikl. Noc před popravou ve své cele polkl kapsli s jedem.

Pozvánka do Norimberka

Německo si pětašedesáté výročí Norimberských procesů připomíná výstavou v norimberském justičním paláci. Návštěvníci mohou shlédnout originální záběry a nahrávky z procesu a také nahlédnout do soudní síně číslo 600, kde se ze svých zločinů zpovídali vedoucí představitelé nacistické mašinérie.

Norimberský justiční palác. V pozadí věznice, kde byli drženi nacističtí zločinciDějiště norimberského procesu, soudní síň číslo 600, v současnosti.

"Proces byl pro Němce důležitý, aby si uvědomili, co se stalo. Je to proces který stále neskončil," uvedl kurátor výstavy Hans-Christian Taeubrich. Podle něj se norimberský proces stal zárukou toho, že zločiny nacismu nebudou v Německu zameteny pod koberec.

Ernst Michel byl v soudní síni jako zpravodaj německé agentury DAPA. Pro dvaadvacetiletého Žida z Mannheimu, který posledních pět let strávil v nacistických koncentračních táborech, byl proces jedinečnou příležitostí pohlédnout do očí strůjcům holokaustu.

Američtí zaměstnanci soudu před modelem rekonstruované soudní síněObžalovaní obědvají v improvizované kantýně ve třetím patře justičního paláce. Zleva: Wilhelm Frick, Arthur Seyss-Inquart, Julius Streicher a Konstantin von Neurath

"Několik metrů ode mě seděl Hermann Göring. Měl jsem chuť na něj skočit," vzpomíná dnes v New Yorku sedmaosmdesátiletý muž. Michel si u svého zaměstnavatele vyžádal, aby podpis pod jeho články zněl následovně: Ernst Michel, přeživší z Osvětimi, číslo 104995.

Náš člověk v Norimberku

Bohuslav Ečer.

Český právník a generál justiční služby Bohuslav Ečer působil před válkou jako významná osobnost sociální demokracie v Brně a stal se dokonce náměstkem brněnského starosty. Před nacisty uprchl do Francie, odkud se v roce 1942 dostal do Londýna. Exilová vláda ho jmenovala do komise Spojených národů pro vyšetřování válečných zločinů. Po válce od Američanů převzal a přivezl do Prahy bývalého německého státního tajemníka v protektorátu K. H. Franka.

Ečerovu slibně rozjetou kariéru soudce v Haagu a šéfa československé delegace v Norimberku ale ukončil únor 1948. Komunisté ho jako bývalého "zápaďáka" odstranili. Duševní vypětí se nakonec podepsalo na jeho zdraví, podlehl těžkému infarktu.

Ke Státní bezpečnosti se zpráva o jeho smrti ale nedostala a o den později ho přišli zatknout. Když se nepodařilo zatknout jeho, odnesla to Ečerova rodina, manželce se sice podařilo ukrýt v psychiatrické léčebně, obě dcery ale byly zatčeny a mladší Jarmila odsouzena ve vykonstruovaném procesu na dvanáct let.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Izrael zaslal Hamásu reakci na postoj k ukončení války, hnutí žádalo příměří

27. dubna 2024  7:07,  aktualizováno  19:19

Palestinské hnutí Hamás uvedlo, že v sobotu dostalo od Izraele oficiální odpověď, která se týká...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

OBRAZEM: Při stavbě metra prorazili sklep. Radost měli i archeologové

27. dubna 2024  19:06

9. května uplyne padesát let od zahájení provozu pražského metra. Na spuštění nevzpomínají jen...

Situace na frontě se zhoršuje, řekl šéf ukrajinské armády. Rusko postoupilo

27. dubna 2024  17:50

Sledujeme online Operační i strategická situace ukrajinských vojsk na frontě se má sklon zhoršovat. Velitel...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...