Příznivci haitského politika, policisty a zločince Guye Philippea protestují před americkou ambasádou v Port-au-Prince, hlavním městě Haiti, proti jeho zatčení. (13. ledna 2017) | foto: Profimedia.cz

Co udělá Guy Philippe? Návrat lídra puče na Haiti budí nadšení i obavy

  • 6
Podílel se na puči proti prezidentovi, seděl za praní špinavých peněz. A teď se vrací. Haitský politik a někdejší policejní velitel Guy Philippe byl propuštěn z amerického vězení a deportován zpět do vlasti. Ta se zmítá ve válkách gangů, násilí už se z metropole přelilo i na venkov a dál decimuje chudý ostrov. Návrat známého rebela proto vyvolává obavy.

Když ve čtvrtek přicházel na policejní stanici, oblečen v šedé kombinéze, provázely ho pokřiky jeho příznivců. „Náš otec!“ volali. Guy Philippe je na Haiti velmi dobře známý i po letech strávených v americkém vězení. V tom seděl od roku 2017 za praní špinavých peněz. Právě byl hostem v rozhlase, když ho zatkli. Dostal devět let, nakonec je však na svobodě dřív.

„Kariéru“ začal už v roce 2004, kdy se stal jedním z lídrů převratu, který svrhl haitského prezidenta Jeana-Bertranda Aristidea. Philippe se pak sám pokusil stát hlavou státu, ale neuspěl. A mezitím ho Američané diskrétně usvědčili z pašování drog z Kolumbie na Haiti a onoho praní peněz. Vysoce postavený haitský policista podle vyšetřovatelů díky své funkci poskytoval pašerákům ochranu, za což přijal úplatky ve výši 3,5 milionu dolarů.

Dopadení se nyní pětapadesátiletý Philippe roky vyhýbal. Veřejně přitom vzkázal, že se neskrývá a policie si pro něj může kdykoliv přijít. A nechal se zvolit do senátu. Přestože ke zmíněným zločinům se přiznal, z podezření, že ještě coby policista zabil několik lidí, se nikdy nezodpovídal.

S válkou gangů na Haiti pomůže mezinárodní mise OSN, povede ji Keňa

Jeho návrat, za který „jeho“ Haiťané bojovali i blokádou silnic a organizováním protestů, nyní vyvolává obavy, co zbídačené Haiti ještě čeká. Už tak se chudý ostrov utápí v násilí zločineckých gangů, které prakticky nahradily vládu a ovládají klíčové oblasti nejen v hlavním městě, ale i mimo něj. Jejich moc narostla především po vraždě prezidenta Jovenela Moïseho, kterého zastřelila skupina Kolumbijců v roce 2021 v jeho rezidenci.

Na podzim se zločinecké války přenesly z metropole i do zemědělských oblastí. Desetitisíce lidí uprchly, násilí navíc mělo devastující dopad i na dostupnost základních potravin. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk tehdy apeloval, že by se poptávaná mezinárodní pomoc měla dostavit „co nejdříve“.

Poučil jsem se, psal Philippe soudu

Zatím se neví, jestli a jakou roli Philippe zaujme, v minulosti nicméně čile udržoval kontakty s policií, politiky i bohatými podnikateli. „Není jasné, zda se tyto typy vazeb obnoví. Co však velmi jasné je, je fakt, že Guy Philippe vždy sám sebe vnímal jako nějakou mesiášskou postavu, která by měla Haiti vést,“ říká expert na haitskou politiku Robert Fatton.

„V rozhovorech z posledních let velmi jasně dával najevo, že se hodlá vrátit na Haiti a zapojit se do tamních věcí. Dokonce ještě víc, než se zapojoval dřív,“ říká expert a dodává, že se mnozí Haiťané ptají, proč se Spojené státy vůbec rozhodly k deportaci, „když je v dané zemi tak výbušná situace“.

První gangsterský stát na světě. Na Haiti zrušili armádu a gangy ovládly zemi

Advokát propuštěného vězně Jean Joseph Louicher však na adresu svého klienta uvedl, že je to prostý haitský občan. „A po trestu je zpět ve své zemi. Předpokládám, že každý, kdo strávil nějaký čas ve vězení, se chce vrátit domů. Chce jet domů a vidět svou rodinu,“ řekl s tím, že „čtyři roky bojovali za snížení trestu“.

V dopise soudu z listopadu loňského roku, v němž o snížení trestu žádal, Philippe napsal, že se „poučil ze své lehkomyslnosti, uvědomil si rizika a následky“ a že se těší na návrat na Haiti, aby se „podílel na zlepšení“ své komunity Pestel na poloostrově Tiburon, píše list The New York Times.

Jen za letošní rok se na Haiti odehrálo přes tři tisíce vražd, patnáct set případů únosu pro výkupné a více než 200 tisíc lidí už kvůli nepokojům uprchlo ze svých domovů. Kromě únosů a vražd se členové gangů dopouštějí také hromadných znásilnění žen a dětí. Do některých oblastí se kvůli násilí nedostane humanitární pomoc. OSN také uvedla, že téměř polovina haitské populace trpí hladem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video