Gruzínští vojáci u budovy zasažené bombardováním v Gori | foto: Gleb Garanich, Reuters

Gruzie vyhlásila válečný stav, do bojů se zapojila i Abcházie

  • 2132
Konflikt v separatistické Jižní Osetii přerostl v přímou konfrontaci Gruzie a Ruska. Parlament v Tbilisi schválil dekret, který v zemi na patnáct dnů vyhlašuje válečný stav. Rusové v noci na sobotu bombardovali gruzínské cíle. Poté se do bojů zapojili i separatisté v dalším autonomním regionu Abcházii.

Abcházští separatisté v sobotu odpoledne uvedli, že zahájili operaci proti Gruzíncům v soutěsce Kodori. Ta leží na severovýchodě Abcházie, ale její část už několik let kontroluje Gruzie.

"Nasadili jsme dělostřelectvo," řekl ministr zahraničí abcházské autonomie Sergej Šamba. Agentura Reuters uvedla, že separatisté vyslaly do boje letectvo. Podle Gruzie se do konfliktu v Abcházii zapojilo i Rusko, jeho letadla měla bombardovat dvě vesnice v Kodori.

Ráno zdroje uváděly, že bylo zabito 1 500 lidí

Abcházští separatisté z rozpoutání konfliktu obvinili vládu v Tbilisi. Podle nich Gruzie do severní části soutěsky Kodori stahovala část armády a připravovala se k vpádu do Abcházie. Vláda v Tbilisi to popřela.

V Abcházii se na pozorovatelské misi OSN nachází i pět českých vojáků. Podle českého ministerstva obrany jsou v pořádku, uvedla ČTK. O případném stažení pozorovatelů rozhodne OSN.

Vojáci pomáhají raněnému po bombardování Gori

Rusové útočili na základnu u Tbilisi a zabili civilisty v Gori
Už v pátek a v noci na sobotu se konflikt mezi Ruskem a Gruzií rozrostl za hranice Jižní Osetie. Ruská armáda v noci útočila na vojenskou základnu u Tbilisi, černomořský přístav Poti a oblast lemující důležitý ropovod od Kaspického moře.

Ráno dvě ruská letadla bombardovala Gori a jeho okolí. Město leží asi 65 kilometrů západně od metropole Tbilisi, jižně od osetské hranice. Bomby zasáhly i obytné domy a zanechaly za sebou pět mrtvých.

Vojáci odnášejí tělo po bombardování města Gori

Gruzínská armáda uvedla, že již sestřelila deset ruských letadel a zničila třicet tanků. V zemi údajně při bombardování zahynulo už okolo 130 lidí a dalších asi 750 je zraněno. Podle vlády v Tbilisi se ruské letectvo zaměřuje i na důležitý ropovod, který z azerbajdžánského Baku přes Gruzii na západ. Nezávislé zdroje zatím tyto informace nepotvrdily.

Rusové tvrdí, že se pouze snaží donutit Tbilisi k míru. Moskvu ale v sobotu vyzval k zastavení bombardování gruzínského území americký prezident George Bush. Již v pátek apelovala na stažení ruských jednotek šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. - čtete o stanovisku USA a ostatních zemí

. Gruzie se uzavřela civilním letadlům

Česko je připraveno poslat pro své občany speciál.

Medveděv odmítá příměří. Gruzie se prý musí stáhnout
Gruzínský prezident Michail Saakašvili v sobotu odpoledne nabídl Rusku příměří v Jižní Osetii. Region by se podle něj měl zcela demilitarizovat. K přijetí této nabídky vyzvaly Rusy USA i Francie, ale Moskva zatím odmítá.

"Jedinou cestou z tragické krize vyprovokované gruzínským vedením je stažení vojenských jednotek Tbilisi z oblasti konfliktu," řekl podle ČTK prezident Medveděv při telefonickém rozhovoru Georgi Bushovi.

Ruský premiér Vladimir Putin kvůli konfliktu v sobotu odpoledne přiletěl z olympijských her v Pekingu do severoosetského Vladikavkazu. Operace gruzinské armády v Jižní Osetii označil za "genocidu" a "krvavé dobrodružství".

Ruští vojáci na cestě do Jižní Osetie

Moskva i Tbilisi se obviňují z etnických čistek v Jižní Osetii
Rusko i Gruzie v průběhu soboty shodně tvrdily, že jejich armády kontrolují jihoosetskou metropoli Cchinvali. Moskva uvedla, že se "necítí ve válečném stavu s Gruzií" a stále označuje svojí intervenci za "humanitární misi". Zemřelo v ní zatím údajně 18 příslušníků ruských sil.

Vláda v Tbilisi tvrdí, že páteční boje odstartovali jihoosetští separatisté, a příjezd ruských vojáků přirovnává k invazi do Československa v roce 1968. - čtete o počátku konfliktu v Jižní Osetii

Bombardované město Gori leží asi 80 kilometrů od hlavního města Jižní Osetie

Údaje o počtu mrtvých civilistů se různí. Podle jihoosetských separatistů a ruského ministra zahraničí Lavrova je v regionu okolo 2 000 mrtvých, z čehož viní gruzínskou armádu. Tbilisi zase hovoří o stovkách civilistů zabitých ruskými vojáky. Obě strany se obviňují z "etnických čistek" ve vesnicích Jižní Osetie.

Rusko uvedlo, že od začátku konfliktu přijalo už na 30 tisíc uprchlíků z Jižní Osetie. OSN výroky Moskvy mírní - hovoří o 4 až 5 tisících uprchlíků do Ruska a 2 400 utečencích do bezpečnějších regionů Gruzie.

Gruzie stahuje vojáky z Iráku, Saakašvili vyhlásí stanné právo
Gruzínská vláda v pátek oznámila, že stáhne tisíc svých mužů, kteří slouží v Iráku. Chce je nasadit do očekávaných bojů s Ruskem. "Čekáme na Spojené státy, ty se starají o transport," sdělil plukovník Bondo Maisuradze.

Prezident Michail Saakašvili byl evakuován z prezidentské budovy v Tbilisi na bezpečnější místo. Přemístěna byla i důležitá pracoviště státní správy. Gruzínský olympijský výbor podle posledních informací zvažuje stažení svých 35 sportovců z her v Pekingu.

Michael Saakašvili na setkání bezpečnostní rady

Rada bezpečnosti se musí sejít znovu, na textu rezoluce se nedohodla
Kvůli konfliktu mezi Ruskem a Gruzií už dvakrát zasedala Rada bezpečnosti OSN. Ani v pátek pozdě večer ale nedospěla k žádné rezoluci. Další jednání Rady, jejímž stálým členem s právem veta je i Rusko, bylo plánováno na sobotní pozdní večer.

Evropská unie, NATO a USA vysílají do Gruzie své zástupce, kteří se pokusí vyjednat příměří. Francie se stejně jako USA postavila za vládu v Tbilisi, když podpořila "územní celistvost" Gruzie. Lídři Polska a pobaltských států dokonce vyzvali EU, ať se postaví imperiální politice Ruska. Tvrdě odsoudilo Moskvu i Švédsko. Vlády ostatních evropských států jen vyzvaly obě strany k ukončení bojů. - čtěte více o reakcích na jihoosetských konflikt

Ke konfliktu se vyjádřila i česká diplomacie. Ta k pátečnímu neutrálnímu stanovisku v sobotu přidala dovětek opatrně odsuzující ruský postup. "ČR s politováním konstatuje, že Ruská federace se stala kvůli svým vojenským krokům proti Gruzii stranou v konfliktu," oznámilo ministerstvo zahraničí.

Gruzie s vyznačenou Jižní Osetií

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video