Palestinská žena na místě izraelského útoku na dům v Rafáhu na jihu Pásma Gazy (12. února 2024) | foto: Reuters

Cáry stanů místo vložek, záchod pro 500 lidí. Menstruovat v Gaze je utrpení

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Konflikt v Pásmu Gazy má ještě jeden, často neviditelný rozměr. Tím je utrpení žen a dívek, které menstruují, jsou těhotné nebo právě porodily, a proto se neobejdou bez hygienických potřeb. Těch je však zoufalý nedostatek. A chybí i toalety či tekoucí voda na hygienu. Podle Organizace spojených národů (OSN) nemá tampony a vložky až 70 tisíc žen a dívek. Uchylují se proto i k riskantním řešením.

„Chodíme pořád do obchodů a lékáren, snažíme se získat vložky. Ale už nejsou k dostání žádné,“ popisuje Heba Usrof, mladá žena žijící v Pásmu Gazy. Už nemá mnoho možností, jak každoměsíční menstruaci řešit. Zásoby vložek, tamponů a dalších nezbytností se začaly od října, kdy válka s Izraelem začala, postupně tenčit. Až nezbytné hygienické potřeby zmizely z polic úplně.

Pokud se tam přece jen objeví, jsou pěti- až šestinásobně dražší. Za takovou cenu jsou dostupné jen málokomu. „Trpíme hladem, žízní, bombovými útoky. Trpíme vysídlováním. A teď trpíme také tím, že nemáme hygienické potřeby,“ popsala situaci Bisan Owda, která o situaci v Gaze píše na svém instagramovém účtu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video