Diskuze

Těžké okovy a samotka. Sarajevský atentátník pomalu umíral v Terezíně

Jen díky tomu, že mu ještě nebylo 20 let, vyhnul se trestu smrti. Místo toho strávil poslední roky života v těžkém žaláři v terezínské pevnosti. Mladík Gavrilo Princip, který v červnu 1914 spáchal v Sarajevu atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este, zemřel ve vězeňské nemocnici 28. dubna 1918 v půl sedmé večer. Bylo mu 23 let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

Tenkrat se s dvojnasobnym vrahem nikdo nemazlilR^

0 0
možnosti
MK

Vzdyt to byl dvojnasobny vrah. Dobre mu tak. Skoda, že se k vícenásobným vrahum nelze dnes chovat stejne.

Koneckoncu zastrelil i manzelku Ferdinanda a ta zadnou politickou moc neměla.

Navic se jeho čin stal zaminkou k valce.

0 0
možnosti
VM

takže Gabčík s Kubišem jsou taky obyčejní vrazi? (jejich čin se taky stal záminkou k vyhlazení Lidic)

0 0
možnosti
VB

Když to srovnáme s komunistickými žaláři(Mírov, Leopoldov, Jáchymov, Vojna, atd.) Rakouské císařství byl velmi humánní stát.

2 0
možnosti
RS

Kdyz jsem probiral zaznamy o sarajevskem atentatu mel jsem dojem, ze Ferdinanda po Sarajevu vozili tak dlouho, az se do neho nekdo trefil. Na jeho smrti mela zajem rakouska generalita.

0 1
možnosti
MJ

"...jak to umožňovaly stav vědeckého poznání a skutečnost, že se jednalo o přísně střeženého vězně. I v nemocničním pokoji Principa například neustále hlídalo několik vojáků."

Ta věta zní divně, protože vícenásobný podmět je až za slovesem. Podle koutku češtiny na iDnes tam totiž nepatří množné číslo.

Možná by i redaktoři měli občas číst v koutku.

0 1
možnosti
Foto

T66o15n39d97a 27J35u76n

29. 4. 2018 9:15

Je zajímavé sledovat, jak společnost i po velmi krátké době dokáže glorifikovat, oslavovat a stavět na piedestaly cti, vrahy, teroristy a původce největších světových tragédií.

3 0
možnosti
VM

Na odbojáře vždy jedni pohlíží jako na zločince, a druzí jako na hrdiny. To nemá s dobou nic společného. Pro Srby byl hrdinou vždy.

0 0
možnosti
VR

Dostal, o co si koledoval. Dobře mu tak.

3 1
možnosti
PN

Tak takhle nejak bych si predstavoval kriminal pro nasilne zlocince.

7 0
možnosti

Tak z mého pohledu byl čerstvě dvacetiletý, asi dost zakomplexovaný politický aktivista, když se mu shodou okolností povedlo dostat do historie. Tento ubožák (v pejorativním smyslu) dokázal zavraždit rodiče 3 nezletilých dětí a jeho čin se tak stal záminkou k rozpoutání 1. SV. Nevylučuji, že by v nějakém zcela výjimečném případě mohl úspěšný atentát na těžkého diktátora určitého státu pozitivně změnit situaci v daném státě. Dokonce mě napadá i jeden příklad ze současnosti... Ale František Ferdinand d ́Este takovým diktátorem zřejmě nebyl, jeho žena tuplem ne.

Nevím, zda 1. SV kromě mnoha obětí na životech, které se významně dotkly i rodin pozůstalých, přinesla i něco dobrého. Minimálně zbrojařský průmysl silně vzkvétal. A rozpad RU... Bylo to fakt tak dobře? Nikdy jsem to nevěděla a dnes to nevím ještě víc..

8 2
možnosti
JM

J56o82s50e49f 19M63i53k17e49l

29. 4. 2018 22:31

F. d ́Este byl sadistická zrůda a jeho odstřel byl velmi záslužný čin. Nehodnotím ale politické následky tohoto činu.

0 0
možnosti
MB

Nebyt GP, tak Evropa vypada dneska jako JAR. Ostatne k atentatu meli duvody, ktere vam povrchni dejepis ZS jaksi neosvetli.

1 12
možnosti