Gašparovič bude prezidentem Slovenska

  2:56aktualizováno  2:56
Slovenským prezidentem se stane bývalý předseda parlamentu Ivan Gašparovič. Svého soka, expremiéra Vladimíra Mečiara, porazil ve 2. kole prezidentských voleb. Získal téměř 60 procent hlasů. Gašparovič slíbil, že na první zahraniční cestu pojede do Prahy.

ČTĚTE:
Reakce českých politiků
FOTOGRAFIE:
Slovenské volby

"Děkuji voličům za důvěru, doufám, že ji nezklamu," řekl Ivan Gašparovič na brífinku krátce po půlnoci. "Byl jsem podceňován, ale já jsem o svém vítězství nepochyboval. Ani voliči," dodal.

Ivan Gašparovič už hovořil o svých plánech: na první zahraniční cestu se chystá do České republiky.

Očekává také, že jako představitel opozice nebude mít s koaličními ústavními činiteli, tedy premiérem Mikulášem Dzurindou a předsedou parlamentu Pavolem Hrušovským, nejharmoničtější vztahy. "Spolupráce nebude lehká," řekl.

Oficiální výsledky ráno zveřejnila Ústřední volební komise. Gašparoviče, který patřil ještě před několika lety mezi nejbližší Mečiarovy spolupracovníky, podpořilo 1 079 592 voličů, což přestavuje 59,91 procenta odevzdaných hlasů.

Volební výsledky podle Ústřední volební komise:
Ivan Gašparovič
- 59,91 %
Vladimír Mečiar - 40,09 %
volební účast - 43,5 %

Právník Ivan Gašparovič (*1941) patřil dlouhá léta k Mečiarovým souputníkům. Rozkmotřili se až před dvěma roky, když se nedohodli na Gašparovičově pozici na kandidátce pro parlamentní volby. Ten potom z Mečiarova HZDS odešel a založil vlastní stranu - Hnutí za demokracii - HZD. V parlamentu však zastoupena není.
Gašparovič byl v letech 1966-68 v KSS, po roce 1989 byl federálním generálním prokurátorem. Po rozdělení Československa byl předsedou slovenského parlamentu.

Kontroverzní bývalý předseda vlády dostal 722 368 hlasů, což v přepočtu znamená podporu 40,09 procenta účastníků voleb.

Oficiální údaje jsou zcela totožné s neoficiálními výsledky, které byly zveřejněny časně ráno.

Do volebních místností přišlo 43,5 procenta voličů.

Mečiarův tým přiznal porážku
Vladimír Mečiar se naopak před novináři v noci neukázal. Mluvčí jeho týmu Viliam Soboňa už však přiznal volební porážku. "Vychází to na výrazné vítězství našeho soupeře Ivana Gašparoviče," přiznal Soboňa.

"Nejsme z toho šťastni. Prohrát vždy znamená, že člověk je z toho trochu smutný, ale pochopitelně to není tragédie," řekl poslanec.

Mečiar prý výsledek hlasování přijal klidně. Zklamáním pro jeho Lidovou stranu-Hnutí za demokratické Slovensko je to, že předáka strany nepřišli v sobotu podpořit všichni ti, kteří mu hlasy odevzdali v prvním kole.

Gašparoviče zachránila vyšší volební účast
Gašparoviče zřejmě nakonec zachránila vyšší volební účast. Těsně po uzavření volebních místností experti odhadovali, že k urnám přišlo ve druhém kole jen okolo třiceti procent voličů. Nakonec byla účast přes 40 procent. V prvním kole přišlo volit 48 procent lidí.

Volbám se nevyhnuly incidenty. V části okrsků nebyly k dispozici obálky na hlasovací lístky. - více zde 

Gašparovič se však zpochybnění výsledků voleb neobává. "To není moje starost," poznamenal.

Třiašedesátiletý právník Gašparovič se stane v pořadí třetím prezidentem novodobé Slovenské republiky. V úřadu 15. června vystřídá Rudolfa Schustera.

Ivan Gašparovič s manželkou vhazuje volební lístky do urny. V tuto chvíli jen doufal, že se opravdu stane slovenským prezidentem (17. dubna 2004)

Vladimír Mečiar ujíždí po neúspěšné volbě prezidenta před novináři. Svému sokovi Ivanu Gašparovičovi odmítl podat ruku a označil ho za lháře (18. dubna 2004)

Vladimír Mečiar prchá po neúspěšné volbě prezidenta před novináři. Svému sokovi Ivanu Gašparovičovi odmítl podat ruku a označil ho za lháře (18. dubna 2004)

Bývalý předseda slovenského parlamentu Ivan Gašparovič se raduje, že v prezidentských volbách porazil expremiéra Vladimíra Mečiara. (18. dubna 2004)

Bývalý předseda slovenského parlamentu Ivan Gašparovič se raduje, že v prezidentských volbách porazil expremiéra Vladimíra Mečiara. (18. dubna 2004)

Ivan Gašparovič v obležení novinářů po vyhlášení výsledků prezidentských voleb, kde porazil expremiéra Vladimíra Mečiara. (18. dubna 2004)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Vatikán má tajné pokyny pro kněží, kterým se i přes celibát narodily děti

Papež František při modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. (17. února...

Vatikán poprvé za svou mnohasetletou historii uznal existenci přísně tajných pokynů pro kněze, kterým se navzdory slibu...

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz