Nosorožec

Nosorožec | foto: Jan Hocek, iDNES.cz

Turisté se chlubí fotkami nosorožců. Usnadňují africkým pytlákům práci

  • 0
Turisté, kteří se chtějí na sociálních sítích pochlubit fotografiemi nosorožců a slonů, nevědomky napomáhají pytlákům. Hodně mobilních telefonů, kterými turisté snímky pořizují, zveřejní i GPS souřadnice a čas pořízení. Pro africké pytláky, kteří se na sociálních sítích naučili pracovat, je poté jednoduché svou kořist vystopovat.

Když se nic netušící turista pochlubí vzácnou fotografií na veřejně dostupných sociálních sítích, jako jsou Twitter, Facebook, Instagram či Tumblr, pytláci jsou schopni rychle najít místo, kde se zvíře nachází.

Strach z toho, jak rychle mohou pytláci využít informací z internetu, dovedl podle The Times jednu přírodní rezervaci v Jihoafrické republice k vyvěšení tabule varující turisty před touto hrozbou. Návštěvníky na ní prosí, aby byli při zveřejňování fotografií na sociálních sítích opatrní. "Můžete tak navést pytláky přímo k našemu nosorožci," stojí na tabulce spolu s prosbou, aby lidé na svých přístrojích vypnuli funkci přidávání geografických údajů a nezveřejňovali tak, kde fotografii pořídili.

Pytlácké gangy začaly v minulých letech hojně využívat moderní techniku. Ruční GPS navigace, brýle s nočním viděním, tlumiče na zbraních či helikoptéry jim pomáhají lovit ohrožené druhy zvířat. 

Moderní vybavení odráží obrovské částky, které se v nelegálním celosvětovém obchodu s volně žijícími zvířaty pohybují. Odhaduje se, že je to až 19 miliard dolarů ročně. Současná tržní hodnota čtyřkilového rohu nosorožce je kolem 240 tisíc dolarů.

Nepřehánějte, krotí obavy ochránce zvířat

Na druhou stranu se ozývají i hlasy, které říkají, že strach z informací o lokaci zvířat na sociálních sítích je přehnaný. "Není to tak jednoduché, že jeden člověk udělá fotografii nosorožce a druhý ho hned najde," mírní obavy jeden z ochránců přírody. Informace o místě pořízení snímku sice může pytlákům poskytnout vodítko k tomu, kde se zvíře nachází, není však pravděpodobné, že se na místo dostane okamžitě poté, kdy byla fotografie pořízena.

Ne všichni pytláci jsou navíc vybaveni moderními technologiemi. Existuje ještě hodně takových, kteří jsou vyzbrojeni pouze zbraněmi.

Odrazování turistů od pořizování fotografií je navíc podle dotazovaného ochránce přírody kontraproduktivní. "Nejlepší cesta k dlouhodobé ochraně zvířat žijících ve volné přírodě je nechat lidi užívat si pohledu na ně. Když jim zakážete o fotografiích diskutovat, tuto cestu zničíte," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video