Finské letectvo se vzdalo svastiky coby svého symbolu. Používalo ji sto let

  • 189
Finské letectvo po desetiletích potichu ustoupilo od používání symbolu svastiky. Modrý znak na bílém poli se objevoval od roku 1918 do roku 1945 na letounech, i poté však zůstal na oficiálních nášivkách a vlajkách letectva. To jej nedávno bez oficiálního oznámení stáhlo.

Letectvo neučinilo oficiální prohlášení, na odstranění symbolu upozornil Teivo Teivainen z Helsinké univerzity. Ten již dříve vznesl otázku, proč letectvo symbol stále používá.

V roce 2017 Teivainen podotkl, že svastika může poškozovat pověst finského letectva. Dodal také, že sousedící Rusko může symbol vnímat jako symbol finského nepřátelství.

Finské letectvo používá modrou svastiku již přes sto let, od svého založení v roce 1918. 

Do roku 1945 se finská letadla honosila modrou svastikou v bílém poli – a nebylo to tak proto, že Finsko část války bojovalo na straně nacistického Německa. 

Svastika se k finskému letectvu dostala díky hraběti Eriku von Rosenovi, který ji používal pro štěstí. V roce 1918 věnoval rodícímu se letectvu letoun Thulin Typ D právě s modrou svastikou. Znak pak letci malovali i na další stroje.

Symbol po druhé světové válce zmizel z letadel, ale zůstal na některých emblémech, vlajkách či uniformách letectva, vysvětlil mluvčí finské armády pro server BBC. „Shodli jsme se, že bylo zbytečné užívat starý znak, protože čas od času způsoboval nedorozumění,“ dodal.

Od náboženského symbolu k národním socialistům

Slovo „svastika“ pochází původně ze sanskrtu a znamená štěstí nebo blahobyt. Tento symbol kříže s ohnutými či zalomenými rameny se tisíce let používal v indické kultuře a mnoha dalších kulturách po celém světe nebo jako dekorativní prvek. Ještě na začátku 20. století byl v západní Evropě považován za módní motiv.

Původní symbol finského letectva (nalevo) a ten nynější (napravo):

Pro Finy takzvaný „hakaristi“ vyjadřoval boj za svobodu, když zemi napadl Sovětský svaz. Symbol používalo jako výsostný znak také lotyšské letectvo, a to od roku 1926 do roku 1940. Populární byl také v polské armádě a před druhou světovou válkou jej používal kanadský hokejový tým.

V roce 1920 svastiku přijal Adolf Hitler pro svou Národně socialistickou německou dělnickou stranu (NSDAP). Kvůli spojení s nacisty se tak původně nevinný symbol začal asociovat s válečnými zvěrstvy.

Hlasy, které jsou proti odstranění znaku, upozorňují, že s nechvalně známým nacistickým symbolem nemá žádnou spojitost. Pro odstranění naopak mluví ti, kteří podotýkají, že hrabě von Rosen byl finským národním socialistou a švagrem zakladatele gestapa Hermanna Göringa. Ten byl původně také armádní letec a později vrchní velitel Luftwaffe.

Svastika s vrtulí uprostřed nicméně zůstává ve znaku Finské letecké akademie. Teivainen upřesnil, že nepožaduje, aby byl symbol úplně zakázaný, jako je tomu například v Německu. Podotkl však, že povinnost armády je „chránit zemi, ne starý symbol, který použil švédský hrabě v roce 1918“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video