Uprchlíci v Ugandě dostávají speciální odolný druh fazolí, který jim má zaručit...

Uprchlíci v Ugandě dostávají speciální odolný druh fazolí, který jim má zaručit potravinovou nezávislost. | foto: Georgina Smith / CIAT

Hlad uprchlíků v Ugandě zahání superfazole, jsou odolné a chutnají lépe

  • 33
Africká Uganda platí za jednu z nejvstřícnějších zemích k uprchlíkům. S přílivem lidí na útěku se zde však začíná projevovat nedostatek potravin. Běženci, kteří přicházejí hlavně z Jižního Súdánu, jsou motivováni k soběstačnosti. Hlad zahánějí zvláštním druhem vyšlechtěných fazolí, které odolají nevlídným podmínkám i nemocem.

Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) distribuuje mezi uprchlíky fazole typu Nabe 15. Tento unikátní druh potraviny vyvinuli vědci z ugandského Národního zemědělského výzkumného institutu ve spolupráci s Mezinárodním centrem pro tropické zemědělství. Vědci upozorňují, že fazole nejsou geneticky modifikované, píše server The Guardian.

Jižní Súdán svírá hlad. Stovky tisíc lidí hledají spásu v Ugandě

„Ugandu v současnosti tíží vysoký počet uprchlíků, kteří sem přicházejí zejména z Jižního Súdánu. Pro humanitární organizace je stále složitější držet krok v poskytování potravinové pomoci,“ vysvětluje manažerka ugandského programu FAO Beatrice Okellová. Distribuce odolného druhu fazolí je podle ní vítaným krokem, jak si mohou uprchlíci zajistit potravinovou samostatnost.

Uganda hostí asi milion uprchlíků z Jižního Súdánu, velká část z nich má bohaté zkušenosti se zemědělstvím. Distribuce semen je proto ideální. Mimo odolného druhu fazolí dostávají rovněž osivo na pěstování zeleniny a kukuřice. Andie Lambe z International Refugee Rights Initiative vysvětluje, že většina uprchlíků nechce jen pasivně přijímat pomoc a iniciativu FAO vítá.

Odolnější a chutnější

Fazole Nabe 15 v uplynulých měsících testovali farmáři v severních regionech Ugandy. Zaznamenali výrazný nárůst sklizně. FAO odhaduje, že z 50 kilogramů semen lze vypěstovat až dva tisíce kilogramů fazolí na hektar plochy. Sklízet se může už po 60 až 70 dnech od osetí. U běžných druhů fazolí se v Ugandě sklízí až po 90 dnech.

Uganda jako vzor řešení uprchlické krize: za lepší život žádá disciplínu

„Navíc rostou takřka všude, což je důležité, protože uprchlíci často dostávají půdu, která není příliš úrodná,“ popisuje Okellová. Naráží na jedno z opatření ugandské vlády, která během vrcholu uprchlické krize po příchodu do země každému přidělila malý pozemek. V posledních měsících je však vhodných pozemků nedostatek.

Fazole jsou podle zemědělců nejen odolnější proti celé řadě nemocí a škůdců, ale také lépe chutnají. Jejich tepelná úprava je výrazně kratší než u standardních fazolí. Lidé tedy nepotřebují velké množství dřeva nebo dalšího paliva, které je na jejich poměry velmi drahé.

Příběh ženy, která z Jižního Súdánu utekla před hrůzami bojů do Ugandy:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video