Experti: Irák má téměř vše k výrobě zbraní

  14:52aktualizováno  14:52
Irák vlastní chemikálie na to, aby mohl vyrobit až 200 tun nervového plynu VX. Jeho jaderný program je už tak daleko, že do tří let může mít atomovou hlavici pro své rakety Scud. Rovněž přeměňuje vojenská letadla české výroby L-29 Delfín na bezpilotní letouny pro rozsévání chemických a dalších zbraní. Píše britský list The Scotsman s odvoláním na vlastní rešerše a data, které má k dispozici britská vláda.

Hlavní důkazy o iráckém zbrojním programu vycházejí podle listu z materiálů komise expertů OSN, která v Iráku několik let navzdory všemožným překážkám ze strany Bagdádu působila.

Experti totiž před tím, než je v prosinci 1998 Irák s konečnou platností vypověděl, sepsali zbraně, o nichž věděli, ale nebyli s to je nalézt. Irák po prohrané válce v Kuvajtu přijal jako podmínku příměří, že zlikviduje své zbraně hromadného ničení.

Odborníci OSN uvedli, že je známo, že Irák v minulosti dovezl 810 tun chemikálií potřebných pro bojový plyn VX. Zajištěno bylo jen 191 tun. Zbytek teoreticky postačuje k tomu, aby bylo možno zničit celé lidstvo.

Pokud jde o jaderné zbraně, má Irák potřebné znalosti a řadu prvků k jejich stavbě. Chybí mu ale štěpný materiál. V jaderném programu pracuje na 7000 lidí a vedle toho se snaží získat pomoc ze zahraničí.

KRIZE IRÁK - USA

Útok na Irák otevře peklo, míní Arabové

V Iráku útočilo sto letadel, vojáci mlčí

Česko váhá podpořit zásah v Iráku

předchozí vývoj

Irák má patrně také řadu systémů, jak chemické a další zbraně dopravit k cíli. Mezi jeho nové systémy patří cvičné letouny L-29 Delfín dovezené z bývalého Československa a přestavené na bezpilotní letadla.

Podle listu Scotsman a podle amerického The Washington Post na ně západní spojenci přišli při náletu v roce 1998. Britská raketa tehdy odstřelila střechu jednoho iráckého hangáru a odhalila letouny, které jsou podle analytiků upravovány, aby mohly dopravovat chemické a bakteriologické zbraně.

Uvnitř hangáru jich bylo kolem deseti, všechny měly rozprašovače a speciální nádrže zřejmě irácké výroby na asi 360 litrů. Podle britských odborníků by při ideálních podmínkách mohlo jedno letadlo zamořit několik městských bloků.

Experti ale také upozorňují, že tato letadla by zřejmě měla jen omezený význam při nasazení proti vojenským jednotkám. Jsou pomalá a při nízkém letu je lze snadno sestřelit. Vojáci v boji budou na chemický útok připraveni.

Proto se zdá, že zmíněné letouny jsou připravovány spíše jako prostředek k terorizování civilistů v sousedních zemích. Je tomu tak také proto, že létají tak nízko, že je nezachytí radary, což už Izrael připustil, píše s odvoláním na britské experty The Washington Post.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Polské volby ovládla strana Právo a spravedlnost, povládne další čtyři roky

Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí Právo a...

Devítiletý chlapec úmyslně zapálil dům. Obvinili ho v USA z hromadné vraždy

Americké úřady obvinily devítiletého chlapce ze spáchání hromadné vraždy. Úmyslně totiž zapálil dům, ve kterém spalo...

Trump chce odhalit whistleblowera, který upozornil na telefonát s Ukrajinou

Americký prezident Donald Trump zopakoval, že chce znát identitu člověka, který upozornil na jeho červencový telefonát...

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Najdete na iDNES.cz