Dění v Turecku je znepokojivé, kritizuje EU. Nepřijatelné, odpovídá Ankara

  16:15aktualizováno  16:15
Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová označila jménem EU poslední dění v Turecku, včetně pokračujícího omezování svobody tisku a návrhů obnovit trest smrti, za mimořádně znepokojivé. Pro stabilitu a demokracii v regionu je prý třeba návrat k věrohodnému politickému procesu a politickému dialogu. Turecko označilo kritiku za nepřijatelnou.

Ve Francii protestovali v sobotu Kurdové proti tureckému prezidentu Erdoganovi (5. listopadu 2016) | foto: AP

„Evropská unie a její členské státy sledují poslední dění v Turecku s hlubokým znepokojením,“ uvedla v úterý Mogheriniová. Připomněla snahy obnovit v zemi trest smrti, pokračující omezení svobody projevu také na internetu a další zavírání médií a perzekuci novinářů, včetně šéfredaktora listu Cumhyriet, ale i zatčení politiků opoziční strany a několika poslanců (psali jsme zde).

Fotogalerie

Podobné kroky podle Unie oslabují vládu práva v zemi, ochranu lidských práv a kompromitují parlamentní demokracii v Turecku.

Rozladění nad situací v Turecku projevil v úterý i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Zaznamenávám s hořkostí, já, který jsem přítelem Turecka, že se Turecko každý den od Evropy samo vzdaluje,“ prohlásil.

Zároveň vyzval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby ihned potvrdil, zda chce, nebo nechce, aby se Turecko stalo členem Unie. A dodal, že pokud EU nebude s to zavést bezvízový styk s Tureckem, bude to proto, že Ankara nedodržuje dohodnuté podmínky. Příslib bezvízového styku je součástí letošní migrační dohody, která zastavila příval uprchlíků z Blízkého východu přes Turecko do Evropy.

Turecké ministerstvo zahraničí označilo nejnovější kritiku EU za „nepřijatelnou“. V prohlášení ministerstvo uvedlo, že Unie ztratila důvěru Turků v otázce boje proti terorismu.

Právě bojem proti terorismu zdůvodňují turecké úřady své kroky po červencovém pokusu o vojenský puč. Po něm byly propuštěny ze zaměstnání desetitisíce lidí, včetně policistů, soudců, prokurátorů, ale například i učitelů. Přes třicet tisíc lidí skončilo od července ve vězení.

Erdogan sní o Velkém Turecku, chce ukousnout kus Sýrie a Iráku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a mapa území, jak ho v roce 1920...

Květnové rozhodnutí tureckého parlamentu, které mnoha jeho členům odebralo imunitu, budí podle Unie vážné obavy. Imunita má být podle EU udělována nediskriminačně a její odebrání musí vždy souviset s konkrétní věcí a odehrát se podle průhledných pravidel.

Evropská unie však potřebuje pokračující tureckou spolupráci při plnění jarní migrační dohody. Výměnou za tureckou pomoc slíbila Unie nejen finanční podporu pro uprchlíky, kteří v Turecku zůstávají, ale také kromě zrušení víz i obnovu přístupových rozhovorů.

Představitelé EU v úterý připomněli své odsouzení puče. Uznávají, že turecká strana musela reagovat, takové kroky by však měly být proporční. Unie rovněž vyzvala Turecko, aby udrželo svou parlamentní demokracii, včetně základních práv a práva na spravedlivý soud, jak ostatně plyne z jeho závazků jako kandidáta na členství.

Mogheriniová dále v prohlášení jednoznačně odsoudila teroristické útoky a násilí. „Akce proti Straně kurdských pracujících, kterou EU a její členské země označují za teroristickou organizaci, jsou legitimní, musejí se však odehrávat s plným ohledem k principům demokracie, proporcionality a s respektem k lidským právům,“ uvádí prohlášení.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Mír mezi severní a jižní Koreou závisí na přístupu USA, řekl Kim v Rusku

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na návštěvě Ruska (25. dubna 2019)

Diktátor Kim Čong-un podle severokorejské oficiální agentury KCNA během uplynulého setkání s ruským prezidentem...

Brazilský prezident se zděsil nad počtem amputovaných penisů v jeho zemi

Brazilský prezident Jaira Bolsonara

Více než tisícovka mužů ročně kvůli amputaci přijde o penis. Je to hlavně kvůli špatným hygienickým podmínkám....

Povraždil rodinu, aby zatajil falešný diplom. Po 25 letech jde na svobodu

Místo úterního útoku v Nice (3. února 2015)

Falešný francouzský lékař Jean-Claude Romand, kterého soud před téměř čtvrtstoletím poslal na doživotí za mříže za...

Najdete na iDNES.cz