Našli jsme loď slavného objevitele Jamese Cooka, věří archeologové

  7:08aktualizováno  7:08
Výzkumníkům se po letech pátrání zřejmě podařilo u pobřeží státu Rhode Island na východě USA nalézt vrak lodě Endeavour. Na tomto plavidle slavný britský kapitán a objevitel James Cook doplul v 18. století až k nezmapovaným břehům Austrálie.

Vědci se loď snaží v zálivu Narragansett nalézt již 25 let a teprve před dvěma roky se jim podařilo zúžit okruh pátrání na pět vraků, mezi kterými se podle nich nachází právě Endeavour. „Myslíme si, že víme, který z nich to je,“ řekla listu The New York Times  Kathy Abbasová, ředitelka projektu, který se hledáním proslulé lodi zabývá.

Zatím nelze odhadnout, kolik toho z plavidla na dně moře zbylo. Výzkumníci plánují, že v pátek zveřejní trojrozměrný model místa nálezu.

Loď Endeavour vyplula z Anglie v roce 1768 a vydala se na cestu k neprobádaným břehům Pacifiku. Dostala se až k Velkému bariérovému útesu a navštívila i Nový Zéland nebo Tahiti. Cook zmapoval neprobádané části Austrálie, což z něj činí jednu z důležitých postav v historii objevování a osídlování tohoto kontinentu. 

Po této slavné plavbě byla loď Endeavour prodána a přejmenována na Lord Sandwich 2. Během americké revoluce sloužila k přepravě vojáků. Nakonec skončila neslavně. V roce 1778 ji úmyslně potopili, aby vytvořila blokádu proti francouzskému útoku. Spolu se zhruba desítkou dalších lodí klesla ke dnu u východního pobřeží USA.

Vědci doposud nalezli v roce 1969 kanóny, které byly na rozkaz Cooka vyhozeny do moře poté, co loď narazila na korálové útesy a protrhl se její trup.

Cookův odkaz stále žije

V roce 2020 se plánují oslavy 250. výročí připlutí Cooka do Austrálie. Proto nejen archeologové doufají, že se jim podaří do té doby zbytky lodi vyzvednout ze dna oceánu. Pro australské vědce však může být poměrně složité se k torzu dostat. Podle práva totiž zbytky Endeavouru patří USA.

Kapitán Cook se na této lodi vydal se svojí posádkou na tříletou misi, která měla za úkol sbírat geografická a astronomická data pro britské námořnictvo. Získal velké množství poznatků o tehdy velmi exotických krajinách.

Na palubě lodi byl kreslíř, který zaznamenal více než 900 obrazů z cesty. Předpokládá se, že z této expedice pocházejí například úplně první zobrazení klokana nebo maorských válečníků, které vytvořili Evropané.

Kapitán Cook je považován za „Kryštofa Kolumba Austrálie“ a je po něm pojmenováno mnoho měst, ostrovů, řek i univerzit. Jeho jméno dokonce nese i jeden z měsíčních kráterů. Má však i odpůrce. Ti tvrdí, že kolonizace, kterou svými objevy začal, přinesla zkázu původnímu obyvatelstvu.

Přibližná poloha místa, kde se potopila loď Endeavour

Přibližná poloha místa, kde se potopila loď Endeavour

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Smrt na člunu. Při pokusu o rekord zahynul v Benátkách známý podnikatel

Záchranáři zasahují u incidentu, při kterém na člunu s dieselovým motorem...

Při pokusu o překonání vlastního rychlostního rekordu na člunu s dieselovým motorem zahynul v úterý v Benátkách italský...

Ganc chce v Izraeli vládu národní jednoty, volby míří k patu

Šéf centristické koalice Modrá a bílá Benny Ganc sleduje výsledky voleb v...

Chci širokou vládu národní jednoty, prohlásil centrista Benny Ganc po úterních předčasných volbách v Izraeli. Vyjádřil...

Trump jmenuje nového bezpečnostního poradce. Funkci převezme O’Brien

Donald Trump jmenuje nového bezpečnostního poradce Bílého domu Roberta C....

Americký prezident Donald Trump jmenuje do funkce bezpečnostního poradce Roberta C. O’Briena, dosavadního zvláštního...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz