Pákistánská armáda chce pevně stát za obyvateli Kašmíru.

Pákistánská armáda chce pevně stát za obyvateli Kašmíru. | foto: AP

Pákistánská armáda chce podporovat obyvatele Kašmíru, uvedl její šéf

  • 21
Šéf pákistánské armády Kamar Džavíd Badžva v úterý prohlásil, že pákistánské ozbrojené složky pevně stojí za obyvateli Kašmíru a jsou připraveny zajít jakkoli daleko, aby je podpořily. Vyjádřil se tak poté, co indická vláda v pondělí oznámila, že se rozhodla zrušit zvláštní autonomní status státu Džammú a Kašmír. Region je rozdělen mezi Indii a Pákistán, které o něj od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 svedly dvě války.

Pákistánský premiér Imran Chán v parlamentu prohlásil, že jeho vláda je připravena řešit věc v Radě bezpečnosti OSN. Čína, s níž region také sousedí, označila počínání indické vlády za nepřijatelné.

OSN v souvislosti s vývojem v Kašmíru vyzvala k umírněnosti. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že vývoj v Kašmíru podrobně sleduje, a vyjádřilo obavy nad zprávami o zadržení některých kašmírských politiků.

V domácím vězení je například bývalá premiérka státu Džammú a Kašmír Mehbúba Muftíová a expremiér státu Umar Abdulláh.

„Jsme znepokojeni zprávami o zadržování a vyzýváme k respektování osobních práv a k diskusi s lidmi z území, kterých se změny týkají,“ uvedla mluvčí americké diplomacie Morgan Ortagusová v prohlášení. „Apelujeme na všechny zúčastněné strany, aby udržely mír a stabilitu podél linie kontroly,“ dodala s poukazem na hranici Indie a Pákistánu.

Chán prohlásil, že jeho vláda zvažuje, že se obrátí na Radu Bezpečnosti OSN. „Budeme proti tomu bojovat na jakémkoli fóru. Přemýšlíme, jak to předat Mezinárodnímu soudnímu dvoru OSN...Radě bezpečnosti OSN,“ prohlásil Chán před poslanci obou parlamentních komor.

Vládní Indickou lidovou stranu (BJP) indického premiéra Naréndry Módího obvinil z provozování rasistické politiky. „Ideologie BJP je rasistická a v Kašmíru se podle toho zachovali, porušili ústavu, rozhodnutí nejvyššího soudu i rezoluce OSN,“ řekl Chán.

Obvinil BJP, že její členové nepovažují občany Kašmíru za sobě rovné. „Pokusí se je zničit,“ tvrdil Chán. Podle něj to povede k masakrům, z nichž budou obviněni Pákistánci. Indie se podle premiéra snaží změnit demografické poměry v Kašmíru.

„Počínání Indie je nepřijatelné a nebude mít právní dopad,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Podle Pekingu odebrání zvláštního statusu Kašmíru poškozuje i čínskou teritoriální svrchovanost. Čína vyzvala Indii, aby hraniční záležitosti řešila obezřetně a aby se striktně držela dojednaných dohod mezi oběma státy, má-li se předejít komplikacím. Čína si dělá nárok na řídce osídlené vysokohorské území Kašmíru na severu regionu.

Zbylý region Kašmíru je rozdělen mezi Indii a Pákistán, které o něj od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 svedly dvě ze svých tří válek.

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí vyzval Indii a Pákistán k umírněnosti. „S obavami sledujeme napjatou situaci v regionu. Rovněž máme zprávy o omezeních na indické straně Kašmíru a vyzýváme všechny strany ke zdrženlivosti,“ uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Kašmír ztratí zvláštní status, rozhodla indická vláda. Čekají se nepokoje

Pákistánské pozemní, vzdušné i námořní síly jsou v pohotovosti od minulého týdne, kdy se objevily zprávy, že Dillí do Kašmíru přesouvá vojenské posily. Pákistánský premiér Imran Chán v pondělí uvedl, že ukončení zvláštního autonomního statusu Kašmíru porušuje rezoluce OSN.

Pákistánské ministerstvo zahraničí rovněž v pondělí poslalo dopis OSN, v němž vyzývá k vyslání mise do Kašmíru. Na úterý pákistánský prezident Árif Alví svolal v Islámábádu zasedání parlamentu, který podle očekávání přijme rezoluci odsuzující zmíněný indický krok.

Generál Badžva po schůzce s vysokými vojenskými činiteli ve městě Rávalpindí v úterý řekl, že „pákistánská armáda bude až do konce stát pevně při Kašmířanech v jejich spravedlivém boji“. „Jsme připraveni v tomto ohledu splnit naše povinnosti a zajít přitom jakkoli daleko,“ dodal.

Připojení regionu k Indii je odvážný risk

Rozhodnutí indického premiéra Naréndry Módího zrušit autonomní status severoindického státu Džammú a Kašmír je odvážný risk, jak ukončit tři desetiletí ozbrojeného povstání a přimknout tuto oblast blíže ke zbytku Indie, píše indický tisk. 

Vláda v Dillí vedená hinduistickými nacionalisty se v pondělí rozhodla zrušit článek ústavy, který umožňoval převážně muslimskému státu Džammú a Kašmír přijímat vlastní zákony a zakazoval prodej nemovitostí a půdy lidem mimo tuto oblast.

„Historie jedním škrtem,“ komentuje titulek na první straně v deníku Indian Express největší politický tah za téměř 70 let v jedné z vojensky nejstřeženějších oblastí na světě.

Módího vládnoucí Indická lidová strana (BJP) už dlouho prosazovala zrušení zvláštního statusu svazového státu Džammú a Kašmír s odůvodněním, že brání v rozvoji této oblasti a podněcuje mladé lidi, aby se připojili k povstaleckému boji proti indické vládě.

Tento krok ovšem vyvolal obavy z propuknutí nových násilností v oblasti, kde už při povstaleckém boji zemřely desítky tisíc lidí a Indie kvůli ní vedla s Pákistánem dvě války.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video