Do ulic se vrací život. Ale pod přísným dohledem vojáků. Urumči, 11. července

Do ulic se vrací život. Ale pod přísným dohledem vojáků. Urumči, 11. července | foto: Reuters

Do ujgurského města se začíná vracet život. Ale lidé mají pořád strach

  • 0
Etnické nepokoje v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang si podle nové bilance vyžádaly 184 životů, tedy o téměř tři desítky víc, než se uvádělo. I tak ale bude skutečný počet mrtvých pravděpodobně ještě vyšší - uvedená čísla jsou totiž ta oficiální, čínská. Správní středisko oblasti, město Urumči, je pořád plné vojáků. Ale do ulic se vrací život.

Oficiální bilanci obětí zvýšily čínské úřady už včera. Z původních 156 mrtvých se stalo 184. Tisková agentura Nová Čína tvrdí, že většinu obětí tvoří etničtí Chanové, tedy Číňané. Zemřelo jich prý 137, včetně šestadvaceti žen. Na straně Ujgurů je podle úřadů 46 mrtvých, z toho jedna žena. Poslední obětí byl údajně příslušník etnika Chuej.

Skutečný počet zmařených životů ale může být mnohem vyšší. Ujgurský exil v čele s političkou Rebijou Kadírovou, předsedkyní Světového ujgurského kongresu, ho odhaduje až na několik tisíc.

Čínští vojáci v ulicích města Urumči, střediska Ujgurské autonomní oblasti (11. července 2009)

Nepokoje se v Sin-ťiangu rozhořely minulý týden. Muslimští Ujguři uspořádali demonstraci v Urumči a žádali vyšetření rvačky mezi Ujgury a etnickými Číňany v továrně na jihu země, při níž minulý měsíc zemřeli dva lidé. Protest se zvrhnul v násilí.

V odvetě se v úterý v Urumči do ulic vydaly tisíce příslušníků čínského etnika Chan, vyzbrojeni kyji a mačetami. Urumči zaplavily tisíce vojáků, úřady vyhlásily noční zákaz vycházení.

Do ulic se začíná vracet život

Podle nejnovějších zpráv vojenská přítomnost v ulicích nepatrně polevila. Jednotky jsou sice pořád jasně viditelné, ale do ulic se pomalu začíná vracet život, napsala francouzská agentura AFP.

Urumči, středisko Ujgurské autonomní oblasti (11. července 2009)

Dlouhé kolony vojenských obrněných vozidel projíždějící městem vystřídaly hlídkující policejní džípy. "Všechno jde dobře. Teď je situace stabilní. Máme za sebou několik dní, kdy jsme tu neměli problémy," řekl agentuře Hamadí, hlídač před informačním střediskem v Urumči na ulici, která odděluje ujgurské čtvrti od těch, v nichž žijí Chanové.

Místní Ujgurové, s nimiž novináři AFP hovořili, ale mají strach. "Několik
mých zaměstnanců spí v dílně, bojí se vrátit domů," říká jeden z nich, který si nepřál být jmenován. Stejně je na tom optik Halíša. "Pořád se bojím, protože tam, kde bydlím, žije spousta Chanů," vysvětluje třicetiletý muž, který většinu z posledních nocí strávil na klinice svého zaměstnavatele v muslimské čtvrti.

Čínští vojáci v ulicích města Urumči, střediska Ujgurské autonomní oblasti (11. července 2009)

Situace v Sin-ťiangu vyvolala sérii nesouhlasných reakcí ze světa. Mezi ty nejostřejší patří prohlášení tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, který zákrok čínských úřadů v Urumči označil za "druh genocidy".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video